Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели

Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели

от 12 юни 2018г., обновено на 26 авг 2024г.
Редактор: Нора Маркова
Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Най-добрите приятели се смеят на едни и същи шеги, обичат да четат едни и същи книги и заедно изразяват неодобрението си към определени хора. Отвъд тези прилики във вкусовете и мненията, те също така имат учудващо сходна мозъчна активност, докато са изложени на еднакви стимули. Това поне установяват учените от Колежа "Дартмут", след като анализират изображенията на мозъчната активност с помощта на функционална магнитно-резонансна томография.

Приятелите наистина виждат света по сходен начин

Според Талия Уитли (Thalia Wheatley), старши автор на изследването и асистент-професор по психология и мозъчни науки в Колежа "Дартмут", повечето хора интуитивно се досещат, че приятелите възприемат заобикалящата ги среда по сходен начин. Това твърдение обаче тепърва трябва да се докаже.

За да опровергаят или подкрепят това общоприето разбиране, Уитли и нейните колеги набират голям брой участници, техните най-близки и по-далечни приятели, за да участват в ново по рода си проучване. За целта се използват добре начертаните социални взаимоотношения на 280 следдипломни студенти от колежа "Дартмут".

"Ние се намираме в Хановер, Ню Хампшър, което представлява сравнително изолирано място. Тази следдипломна програма в Дартмут допълнително ги изолира, поради факта че живеят, учат, посещават лекции и се забавляват заедно. Това е една добре ограничена социална мрежа.", пояснява Уитни. Според нея благодарение на специфичните условия, в които се намира тази група студенти, учените могат да прецизират социалната мрежа на всеки един участник с голяма точност. 

Изследователите молят участниците да идентифицират всички свои приятели, приятели на техните приятели и т.н. сред всички 280 студенти на висшето заведение. Когато студентите взаимно се определят като приятели, те биват добавяни към общата социална мрежа, като нереципрочните връзки не се взимат предвид. Следващата стъпка за учените е да отредят степените на разграничаване между различните участници.

Уитли пояснява, че ако проучването се извършва в по-голям град, където хората принадлежат към по-мащабни общности, ясното разпределение на йерархията на приятелствата и позициите в социалната мрежа би било много по-трудно.

>>> Защо чувстваме подкрепата на някои приятели по-силна от тази на други

Сходни интересни, сходни умове

За да изследват връзката между нивото на близост и приликата в невронната активност, на студентите им се показват голям брой разнообразни видеоклипове, които включват класически комедии, сух британски хумор, политически, научни и музикални клипове. По време на прожекцията мозъчната дейност на участниците се записва с помощта на функционална МРТ.

Уитли и нейните колеги откриват, че колкото повече намалява нивото на близост, толкова повече се различава и начина, по който студентите възприемат света. Нещо повече, връзката между приликите в невронната дейност и разстоянието в социалната мрежа е линейна за първите три степени на разграничаване, показвайки, че приятелството е свързано със сходството в характерите.

Уитли споделя, че е изненадана от това колко много съвпада мозъчната дейност по време на експеримента с упоменатите близки приятели. Частите в мозъка, свързани с разпределяне на вниманието, емоционалния отговор и висшите когнитивни процеси, значително се асоциират с по-висока близост в социалната мрежа. Резултатите от изследването предоставят доказателство за хипотезата, че при приятелите се наблюдават значителни прилики в начина, по който интерпретират и емоционално реагират на заобикалящата ги среда.

Резултатите от изследването са публикувани в научния журнал Nature Communications.

Важно е да се отбележи, че за първи път подобна хипотеза е подкрепена с данни от научен експеримент, отколкото просто да се разчита на социални предположения. Предишни експерименти, опитващи се да обвържат приятелството с външни характеристики или демографски фактори, са били прекалено непълни или противоречиви.

Следващата стъпка за Уитли и екипа й е да създадат втори етап на проучването, представляващ противоположния процес на сегашното изследване. Целта на бъдещия експеримент ще бъде промяната на хронологията на събитията. Първо, участниците ще гледат клиповете, преди да са се запознали. След това екипът на Уитли ще да се опита да предвиди кои от тях ще станат приятели с течение на времето.

Разбира се, необходимо е да се отбележи, че съществуват множество фактори, които влияят и усложняват човешките взаимоотношения, което ги прави трудни за дефиниране и категоризиране. Например, мъжете и жените, които са близки приятели, може да реагират различно на някои неща – с други думи, сходствата може да не обхващат всеки един аспект от ежедневието. Също така е възможно приликите в индивидите да доведат до конфликти и неразбирателство. Възпитанието, образованието и миналите преживявания също оформят възприятията и поведението.

>>> Укрепване на приятелството с добри умения за слушане

Насоки за бъдещи изследвания

Уитли добавя, че повечето хора искат да разберат дали техните открития се обясняват с факта, че хората естествено клонят към подобни на тях индивиди или когато съдбата ги среща с някого и имат много общи изживявания, техните мозъци започват да си приличат след време. За съжаление, екипът от учени все още не може да отговори на този въпрос.

Само че целта на сегашното изследване не е да разбере какво прави хората сходни. То представлява в същността си потвърждение на хипотезата, а не обяснение на основното твърдение. Уитли разяснява, че експериментът демонстрира как технологията може да помогне на учените да разгледат подробно връзката между мозъчната дейност и приятелството.

Учените се надяват в следващото си проучване да се опитат да предвидят правилно кои хора ще сформират приятелства, базирано на мозъчната дейност.

*Parkinson, Carolyn, Kleinbaum, Adam M. & Wheatley, Thalia (2018). Similar neural responses predict friendship. Nature Communications. doi.org/10.1038/s41467-017-02722-7

Източник:

discovermagazine.com

Още по темата:
  • 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват
  • Как да научим децата си да създават приятелства Как да научим децата си да създават приятелства
  • 5 начина да бъдете своят най-добър приятел 5 начина да бъдете своят най-добър приятел
  • Как да създаваш приятелства в зряла възраст Как да създаваш приятелства в зряла възраст
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРИЯТЕЛИ ЗАВИНАГИ - ГАЛИНА АНДОНОВА - ХЕРМЕС
7.95лв.

ПРИЯТЕЛИ ЗАВИНАГИ - ГАЛИНА АНДОНОВА - ХЕРМЕС

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА ЗА ДЪЖДОВНИ ДНИ - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС
17.95лв.

СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА ЗА ДЪЖДОВНИ ДНИ - МАМЕН САНЧЕС - ХЕРМЕС

ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
27.90лв.

ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
15.90лв.

АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
8.95лв.

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС

СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС
12.95лв.

СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС

Коментари към Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:06
    Коментирайте "Сродни умове: сходства в мозъчната активност на най-добрите приятели"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • 36 психологически въпроса, които могат да ви сближат с всеки
  • 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват
  • Лошите приятели или защо някои добри приятелства с времето се превръщат в бреме за нас
  • Писмо до теб, скъпи мой приятелю
  • Липса на приятели – какво ви пречи да създавате истински приятелства
  • За приятелите, които все още ни обичат, дори и на километри разстояние
  • Можете да имате ограничен брой истински приятели — какъв е той според науката
  • Как да разберете кога трябва да останете просто приятели
  • Какво стои в основата на приятелството между мъже и жени
  • Как да създаваш приятелства в зряла възраст
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Най-добрите ортодонти в Бургас

преди 752 дни, 20 часа и 49 мин.

Най-добрите тиквички с ориз?

преди 2926 дни, 12 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 10 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 47 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 7 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival