5 начина да бъдете своят най-добър приятел
Цитат на американския мислител и писател Ралф Уолдо Емерсън гласи: „Това е една от благословиите на старите приятели, че можете да си позволите да бъдете глупави с тях.“ Най-добрите ви приятели ви приемат каквито сте и ви обичат въпреки това. В замяна говорите за проблемите си и наистина желаете най-доброто един за друг.
Много често в трудни моменти окуражаваме и подкрепяме най-добрите си приятели. Подкрепата може да е под формата на съвети - „Заслужаваш по-добро“ или „Кандидатствай за работата. Най-лошото, което може да стане, е да не те вземат“. Може дори да е толкова просто като „Хей, всичко ще е наред“. Но забелязвали ли сте, че когато трябва да окуражите сами себе си, това се оказва много трудна задача?
Проблемът идва от негативизма, който мозъкът предпочита. Може да изглежда объркано, но много често мозъкът се опитва да ви помогне чрез негативните мисли. Например, когато кандидатствате за работа, мозъкът ви всъщност се опитва да ви предпази от чувство на разочарование чрез мисълта „Защо да се притеснявам? Няма да ме наемат“. Не кандидатствате, за да не се разочаровате, че не сте получили работата. Разбира се, неприятният страничен ефект е, че така или иначе се чувствате гадно и губите нови възможности.
В такава ситуация какво би казал най-добрият ви приятел? Той може да ви напомни колко сте квалифицирани за работата и колко много ще загуби компанията, ако не ви наеме. Определено звучи по-добре. Как така е толкова лесно да кажем това на някой друг? Е, нямаше да имаме много приятели, ако се отнасяхме с тях по начина, по който го правим със себе си. Вместо това ние подкрепяме, грижим се и насърчаваме, за да поддържаме приятелски отношения.
Ето пет начина да развиете положителен вътрешен монолог и да се отнасяте към себе си като към свой най-добър приятел.
1. Подобрете осведомеността си за негативното мислене
Най-важната стъпка е да се замислите дали това, което в момента си казвате, е това, което би ви казал вашият най-добър приятел. Приятен или омразен е разговорът ви със себе си? Има приятели, които ще ви кажат, че определена дреха не ви стои добре, но често липсват такива, които да заявят, че не е необходимо да си правите труда да се обличате, тъй като никой няма да ви заговори на купона. Отрицателните мисли имат обструктивен наклон, което води до ниско самочувствие и изолация. Истинският приятел пристъпва с надежда да ви помогне, а не да ви обезсърчи.
2. Представете си как би реагирал най-добрият ви приятел
Ако имате затруднения да разберете доколко е полезен разговорът ви, представете си реакция на най-добрият ви приятел. Ще ви посъветва ли да си дадете почивка, или ще ви окуражи? Много приятели, когато чуят отрицателно изказване, ще ви кажат, че звучите налудничаво. Момичето, което постоянно повтаря, че изглежда дебело, много често има приятел, който всячески се опитва да я опровергае. Затова в трудни моменти се опитайте да си кажете думите, които е най-вероятно да чуете от най-добрия си приятел.
3. Фокусирайте се върху типа връзка, която желаете
Искате ли да сте врагове на себе си? Запитайте се дали разговорът със самите себе си изгражда добри взаимоотношения между вас и... вас! Искаме да обичаме себе си, но вътрешните монолози понякога разрушават тази връзка. Ако някога сте били тормозени, то тогава знаете какво е чувството. Думите на побойник удрят на най-уязвимите места, което води до негативни чувства и промени в поведението. Така че бъдете приятел на самите себе си, а не враг!
4. Можете да се карате и да се сдобрявате със себе си
Дори най-добрите приятели често имат спречквания, но намират начин да оправят взаимоотношенията си. Така че когато паднете, направете всичко възможно да се изправите отново, точно както би го направил един приятел. Понякога негативният глас е твърде силен, ситуацията е твърде стресираща или тъгата е твърде дълбока. Това е добре! Разпознайте ги и си кажете: „Ооо, аз се държах като идиот към самия себе си. Не искам да го правя отново.“ Най-добрите приятели прощават. Продължете напред с намерението следващия път да опитате по различен начин.
5. Когато се съмнявате, вдигнете телефона
Ако някога имате нужда от опреснителен урок относно това, което ще каже най-добрият ви приятел за нещата, които си мислите или чувствате, просто го попитайте! Опитайте се да не се вглъбявате в негативни мисли, ако имате проблеми. Изпратете текстово съобщение или се обадете на най-добрия си приятел, тъй като е сигурно, че има подходящите думи за насърчаване. Следващият път просто си спомнете какво ви е казал.
Да бъдеш своят най-добър приятел отнема време и практика, точно както изграждането на всяко едно приятелство. Използвайки съветите, вие ще можете да създадете смислена връзка. Най-важната връзка от всички – тази, която имате със себе си.
5 Ways to Be Your Own Best Friend: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-adjustment-adjunct/202110/5-ways-be-your-own-best-friend
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ 455
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА 882
ВАРИТЕКС ПАТЕЛАРНА ЛЕНТА 886
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА БЕДРО 888
ТУРМАЛИНОВА НАКОЛЕНКА КОНДИЦИЯ
ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Намаляване на приема на алкохол
- 36 психологически въпроса, които могат да ви сближат с всеки
- Какво представлява психологическата първа помощ
- За приятелите, които все още ни обичат, дори и на километри разстояние
- Групи за подкрепа
- Приятелското отношение: Силата, която може да събори всяка стена
- Как да създаваш приятелства в зряла възраст
- Забавна игра с въпроси за разбиване на леда в компанията на: парти, среща и други поводи
- Лошите приятели или защо някои добри приятелства с времето се превръщат в бреме за нас
- Групи за подпомагане при алкохолна зависимост
Коментари към 5 начина да бъдете своят най-добър приятел