Суперего — какво представлява
Психологическото течение започнато от Зигмунд Фройд описва Суперегото (Свръх-Аз), като част на личността, пораждаща морални изисквания и ръководеща духовните импулси на индивида, като цели усъвършенстване и издигане на морала. Според представате, приета от фройдистите това е една трета от схемата на психичния апарат. Другите две части са Ид (То) и Аз (Его).
В тази статия ще се постараем да обясним самия Свръх – Аз (Суперегото), така че същността му да стане ясна и разбираема.
Разбиране на Суперегото
Фройд вярва, че Суперегото действа като съвест, която насърчава индивида да посрещне моралните изисквания на обществото. Суперего се развива главно благодарение на родителските инструкции и правила, като насърчава индивида да се издигне над своите основни инстинкти и нагони. Свръх — Аз работи в пряк противовес на То (Ид). Последователите на психоанализата вярват, че основите му се формират, докато действа Едиповия комплекс – времето, в което обикновеното момче започва да се идентифицира с баща си. Развитието му продължава през юношеството. Конкретното понятие, което се използва, е „културно Суперего“ и се отнася до социалните норми на Свръх — Аз, като обикновено се отнася до поставените от родителите изисквания.
Критика на идеята за суперегото
Концепцията за суперегото, на Фройд е силно критикувана поради очевидния й сексизъм. По-съвременни психоаналитици твърдят, че суперегото не е само отъждествяването на момчето с баща му, а е продукт на идентифициране с родителите и техните идеали. Фройд твърди, че суперегото на жените никога не е напълно независимо и всъщност винаги е силно повлияно от емоциите.
Суперегото в съвременната психология
Въпреки, че Фройд представя структурните модели като Ид (То), Аз (Его) и Свръх – Аз (Суперего), те не корелират с някаква конкретен модел на мозъка. Съвременните психолози обикновено не приемат структурния модел буквално или вярват, че конфликтите, които представлява той, са в несъзнателното, но могат да използват модела за разбиране на противоречивите влечения, които съвестта и нагоните поставят пред индивида.
По статията работи: Станислава Тонева
Източник: goodtherapy.org
Сниимк:mariliacoutinho.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Изтласкването като защитен механизъм
- 7 цитата от книгата "Бягащата с вълци"
- Какво представлява психоанализата
- Проективните тестове как една рисунка издава вътрешния ви свят
- Актуална ли е все още психоанализата
- Животът на Карл Юнг – създателят на аналитичната психология
- Ангелина Добринова Меранзова
Коментари към Суперего — какво представлява