Как да намалите стреса - съвети за работещи майки
Работещите майки са изключително заети и за тях много често непредсказуемостта на родителството, особено когато става въпрос за малки деца, е стресираща. Така например напишкването на детето в периода, когато свиква без памперс, или пък истерична сцена сутрин преди детска градина, могат да съсипят целия ден (и за двете страни), що се отнася до разпределение на времето и ниво на стрес.
Ако една работеща майка е твърде ангажирана и живее под стрес, нейната ефективност на работното място спада. Възможно е да започне да допуска грешки, а продуктивността й да спадне. Ако детето й се чувства стресирано и раздразнително, това още повече увеличава шансовете за избухване на конфликти, нараняване на нечии чувства и напрежение през деня. Управлението на стреса би било полезно не само за майките, но и за самите деца, тъй като той много лесно се предава от едните на другите.
Съвети за облекчаване на стреса при работещите майки
-
Планирайте и организирайте
Организираността е ключово, а защо не и жизненоважно умение за майката. Ако например ви е минало през ума, че детето ви може да се напишка по пътя за детската градина, то би било добре винаги да имате резервен комплект дрехи в колата или дамската чанта. Така ще превърнете бедственото положение в безобидна ситуация. Ако планирате нещата и си създавате график с ангажиментите, ще се суетите много по-малко, няма да забравяте толкова и ще намалите стреса.
-
Поставете граници
Работещата майка играе много роли и иска да е добра във всяка от тях. Да бъде майка, колега и партньор наистина изисква да дава най-доброто от себе си. Същевременно води до усещането, че не може да каже „Не“.
За да бъде най-добрата, майката не трябва да казва „Да“ при всяка молба към нея. Всъщност да откаже да поеме ангажимент, който не е от съществено значение за нейното щастие или това на семейството й, дава възможност на работещата майка да каже „Да“ на истински важните неща в живота й. Започнете още сега да се упражнявате в поставянето на граници във взаимоотношенията си. Един ден този хубав навик ще ви се отплати.
-
Не губете връзката с децата си
Макар очертаването на граници да е жизненоважно, от голямо значение е и да съхраните връзката си с децата. Децата, които се чувстват пренебрегнати, са склонни да избухват по-често, а работещите майки, които имат чувството, че не дават достатъчно за децата си, са по-стресирани и изпитват вина. Ето защо поддържането на силна връзка между вас и децата ви е полезно и за едните, и за другите, а също така е и практично.
За щастие, за да намалите стреса, не е нужно да лишавате децата си от внимание и ласки. Ако прекарвате малко, но пълноценно време с детето, като правите нещо заедно или играете игра, може да постигнете и двете – скъсяване на дистанцията и облекчаване на стреса. Точно тук е важно да сте се научили да казвате „Не“, защото само така ще можете да си освободите време за занимания с тях.
-
Грижете се за себе си
Както вече знаете, ако самите вие не сте в най-доброто си физическо и психическо състояние, няма да се справяте добре нито в службата, нито с децата и семейството.
За да успеете да съхраните енергията и фокуса си, е важно да се грижите за себе си, така както го правите за децата. Наспивайте се, хранете се здравословно и намирайте поне малко време за отмора. Важно е да се наслаждавате на дребните радости и жестове в живота си, като например прегръдките на децата и милите думи на колегите, за да избегнете бърнаут.
Възможно е да се окаже трудно да вместите всичко гореизброено в стегнатия си, претоварен график, но адекватната грижа за самите себе си ще ви направи по-ефективни във всяко отношение.
-
Направете си списък с хората, от които можете да поискате помощ
Много работещи майки не осъзнават, че около тях има хора, които могат да им помогнат, стига да потърсят помощта им. Повечето членове на семейството с радост биха го направили, стига да бъдат помолени. Можете да попитате и съседите, или пък приятелите. Така ще си изградите мрежа от хора, на които да разчитате при нужда.
-
Фокусирайте се върху управлението на стреса
Когато е изтощена или стресирана, работещата майка по-трудно се свързва с детето си и се фокусира в работата. Подобно дистанциране кара децата да избухват, а липсата на фокус е предпоставка за грешки на работното място. Всичко това накуп засилва стреса у майката, а оттам и в цялото семейство.
Някои от начините да се справите със стреса са дихателните упражнения и техники за прерамкиране (различен поглед върху стресова ситуация), както и някои дългосрочни стратегии за борба със стреса като медитация или намиране на хоби, могат да ви помогнат да живеете по-спокойно и балансирано.
В опитите си да намалите собствения си стрес е важно да обърнете внимание на стреса при децата. Дори и по-малките могат да се възползват от същите техники за неговото овладяване, като ги научите да дишат дълбоко, прекарвате време с тях в тишина или пък им подарите отпускащ масаж. Защото майките и малките деца живеят на едни и същи честоти, което означава, че намаляването на стреса в едните, неминуемо се отразява благотворно и върху другите.
verywellmind.org, redefiningmom.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВЛАДИМИР ЗАРЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - НИКОЛАЙ ДИМИТРОВ - ХЕРМЕС
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
РАЗВЕДЕНИ С ДЕЦА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
НАЙ-ЩАСТЛИВОТО БЕБЕ - Д-Р ХАРВИ КАРП - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
Коментари към Как да намалите стреса - съвети за работещи майки