Съгласуваност, значение, цел – нещата, които осмислят живота
Пред всички хора стои въпросът: Как да живеем и какво да направим, за да бъде животът ни смислен? Всеки иска животът му да има смисъл и е готов да стори необходимото, за да осмисли собственото си съществуване. Но какво всъщност се разбира под смислен живот?
Смисленият живот обикновено се свързва или предсказва от следното:
- Положителни възгледи за себе си – високо самочувствие и самоувереност.
- Различно възприятие за себе си – различаване от другите по положителен начин.
- Усещане за приемственост – връзка между миналото и настоящото.
- Задоволяване на основните психологически потребности – необходимост от самостоятелност, свързаност и компетентност.
Важен въпрос е какво прави определен аспект от живота или мирогледа на човек значим. Според скорошно проучване, публикувано в Journal of Personality, чувството за смисъл в живота се основава на:
- възприемането, че животът има смисъл;
- чувството, че животът има значение и е достоен;
- наличието на цел в живота.
Смисъл в живота
Чувството за смисъл в живота се отнася до субективни възприятия на живота като цяло. Трябва да се има предвид, че това е различно от значението на определени дейности в живота. Например, въпреки че човек се занимава с дейности, които смята за значими (доброволчество или преподаване), може да почувства, че животът му като цяло няма смисъл.
>>> Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
В допълнение, хората могат да възприемат определени аспекти от своя мироглед (професия, талант, способност, интимни взаимоотношения) като по-значими от други. Но какво определя значимостта на тези аспекти? По-общо казано, какво прави определен мироглед, отношение, вяра, ценност или идентичност, наричани „умствени репрезентации“, смислени?
Според експерти умствените репрезентации насърчават смисъла в живота до степента, в която осигуряват чувства на съгласуваност, цел и екзистенциална значимост. Три изследвания, представени по-долу, тестват тази хипотеза.
Какво осмисля живота?
Проучване 1
Извадка: 208 американски служители на Amazon Mturk, от които 108 жени. Средната възраст на участниците е 38 години, като възрастовият диапазон е 20-74 години. 120 от служителите са на пълен работен ден, а 50 на непълен.
Методи: За целите на проучването е събрана информация за умствените репрезентации по отношение на семейна идентичност, ролева идентичност, национална идентичност, религиозна идентичност, вярвания относно свободната воля, човешката природа, личните ценности, моралните ценности и отношението към абортите и смъртното наказание. Умствените репрезентации са оценени по отношение самоефективност, принадлежност, приемственост, личен контрол, самочувствие, смисъл, цел, съгласуваност и значение.
Изводи: Анализът на данните показва, че умствените репрезентации, които дават усещане за значение, съгласуваност и цел, се възприемат като по-смислени. Освен това значението и целта предсказват смисъла на живота, дори след като изследователите взимат предвид различни фактори, като самочувствие и индивидуални различия в религиозните вярвания.
Проучване 2
Извадка: 106 британски студенти, от които 87 жени. Средна възраст 19 години и възрастов диапазон 18-27 години. 78 от участниците са агностици или атеисти.
Методи: Подобни на предходното изследване – с някои незначителни разлики. Например в настоящото проучване е оценена и самооценката.
Изводи: Резултатите показват, че значението и целта предсказват смисъла на живота.
Проучване 3
Извадка: Национално представителна група от 296 души, от които 151 жени, на средна възраст 45 години. Възрастовият диапазон е 18-82 години. 170 атеисти или агностици и 94 християни.
Методи: Тъй като данните са събирани по време на пандемията от COVID-19, има допълнителни въпроси относно страховете и притесненията, свързани с коронавируса.
Изводи: Анализът на данните повтаря констатациите от предните две проучвания. Значението, съгласуваността и целта са основни за осмисляне на живота.
Как да разберем дали животът ни е смислен?
В обобщение, прегледаните изследвания установяват, че екзистенциалното значение, съгласуваността и целта са в основата на смисъла в живота. Тъй като воденето на смислен живот е от съществено значение за благосъстоянието и удовлетворението, е важно редовно да си задаваме въпроси, с помощта на които да установим дали е животът ни е смислен.
- Съгласуваност: Животът ни има ли смисъл? Има ли яснота? Дали различните аспекти от живота ни пасват добре?
- Значение: Значими ли сме? Ценно ли е нашето съществуване? Нашите действия и животът като цяло променили ли са нещо в света?
- Цел: Имаме ли ясна представа за посоката, в която сме поели? Имаме ли важни цели и отдадени ли сме на тях?
3 Things That Give Life Meaning: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/finding-new-home/202207/3-things-give-life-meaning
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЯТО КРАЙ БРЕГА НА СВЕТУЛКИТЕ - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС
ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
КАКЪВ Е СМИСЪЛЪТ - МИКАЕЛ ДАЛЕН - СИЕЛА
НовЖИВОТЪТ МОЖЕ ДА Е ЧУДО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
АКО ЖИВОТЪТ НЕ Е ЧУДО - ИВИНЕЛА САМОУЛОВА - ХЕРМЕС
ГАТАНКИ ОТ НЕБЕТО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
- 10 филма, които ще променят разбиранията ви за живота (1 част)
- 7 елемента, изпълващи със смисъл всекидневието ни
- 10 филма, които ще променят разбиранията ви за живота (2 част)
- Да живееш според приоритетите си: Открий важните неща и елиминирай всичко останало
- Парадоксът на щастието: Всеки се стреми към него, но никой не знае какво е то
- Човекът в търсене на смисъл: Виктор Франкъл
- Виктор Франкъл: Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува
- Аристотел и неговата концепция за евдемонично щастие
- Как да поставяме целите си за новата година, за да ги постигаме
Коментари към Съгласуваност, значение, цел – нещата, които осмислят живота