Как да разберем какво наистина искаме
Мотивацията е отправна точка за всички наши избори. А нашите избори разкриват нашите ценности и предпочитания. Склонни сме да избираме приятели, хобита, кариери и съпрузи, които са в съответствие с нашите цели, ценности и нужди.
За да бъде ефективна всяка система за стимулиране, наградата трябва да бъде нещо, което хората намират за желано. Например, ако повишаването на заплатата или статуса не е довело до приятно усещане, хората ще спрат да работят толкова упорито.
Носи ли ни удовлетворение постигнатата цел?
Удовлетворението от постигането на целите е различно при хората, което обяснява и разликите в това, което може да ги мотивира. Например за някои хора по-високият пост е по-мотивиращ от парите, но при други е точно обратното. Някои биха рискували кариерата си, за да запазят имиджа си на човек, който казва открито мнението си, дори когато това може да им струва скъпо. Други биха жертвали и кариерата, и славата си, за да се посветят на децата си. Целите ръководят нашето поведение в ежедневието.
Емоциите са тясно свързани с мотивацията, защото ни водят към избор на определени действия. Еволюцията ни е проектирала да се наслаждаваме на неща, които са добри за нас. Идеята е, че емоцията – древният инструмент на еволюцията, ни мотивира да преследваме определени цели, които максимизират репродуктивния ни успех.
Тези цели включват глад, сексуално, социално приемане, социално сътрудничество, любопитство и др. Задоволяването на специфично чувство е важен мотив. Например самотата предизвиква желание за свързване. Страхът, че ще изпитаме вина често ни разколебава, преди да излъжем или измамим. Всъщност една от причините хората, страдащи от депресия, да не постигат целите си, е липсата на емоция, която да ги мотивира.
>>> 6 ключови идеи зад теориите на мотивацията
Накратко, еволюционната психология разглежда нашите цели не като цели, а като средство за постигане на целите на оцеляването. По този начин ние често искаме нещо не заради самите себе си, а за да постигнем някаква друга цел. Помислете за нещо, което е сякаш общовалидно – хората често не оценяват нещо, докато го имат, нали? |
Например, вие сте с някого, но не сте доволни от връзката си с него, но тя ви дава чувство за сигурност и комфорт. Когато се откажете от нея, тя придобива съвсем друго значение за вас и започвате да съжалявате, че сте я приели за даденост. Всъщност обаче ви липсва сигурността, която ви е давала тази връзка, а не самата връзка.
Хората казват, че искат пари, господство, добър обществен статус, слава, приятелства, но се стремят към тези цели, за да изпитат чувствата, които постигането на тези цели осигурява. Постигането на всичко това може да увеличи възможностите за принадлежност и да намали риска от изоставяне. Парите помагат за придобиването на сила и чувство за сигурност.
Парите и нещата, които можем да си купим с тях, могат да ни донесат престиж и статут. Финансови спорове не са само за пари, те са за силата, която парите могат да купят. Ето защо печеленето на пари кара хората да се чувстват добре, защото им дава чувство за сигурност.
>>> Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
В заключение, повечето от нашите цели са подцели, които се ценят заради постигането на други цели, които често не можем да разпознаем. Идентифицирането на подцелите и крайните ни цели може да подобри способността ни да разберем какво е наистина важно за нас.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛЯТО КРАЙ БРЕГА НА СВЕТУЛКИТЕ - ДЖЕНИ ХЕЙЛ - ХЕРМЕС
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- 6 ключови идеи зад теориите на мотивацията
- 12 способа за справяне с инатливите хора
- Има ли предимства обсесията и какви са те
- Синдром на фалшивата надежда – признаци и съвети за справяне
- Защо повечето ви идеи остават нереализирани? Ето как да спрете нездравословния цикъл на разсейването
- Какво е обратна връзка? Научете се как да стимулирате мотивацията у другия
- Тест мотивация за одобрение (тест на Д. Краун и Д. Марлоу)
- Защо казваме, че спортът е здраве?
- Понякога трябва да се откажем – ето как да разберем кога
- Теория за инстинктите или как те влияят на мотивацията
Коментари към Как да разберем какво наистина искаме