Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология За психологията Аристотел и неговата концепция за евдемонично щастие

Аристотел и неговата концепция за евдемонично щастие

от 27 март 2019г., обновено на 11 май 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Аристотел и неговата концепция за евдемонично щастие - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Евдемонията е философски подход към живота, щастието и благосъстоянието. Тази концепция представлява централна част от философията на Аристотел и често е "гореща" тема на дебат за философи и мислители.

В стремежа си да разберат какво прави хората щастливи, представители на позитивната психология търсят отговори и вдъхновение и в древногръцките концепции за смислен и щастлив живот. Причината е очевидна, философията се занимава с темата за човешкото благополучие много преди психологията дори да съществува. Може би ще ви е интересно да научите, че далеч преди утвърдени имена като Карл Юнг, Ейбрахам Маслоу, Карл Роджърс, Мартин Селигман и много други, гръцкият философ Аристотел дефинира голяма част от това, което неговите предшественици са изказали, и обогатява и доразвива теорията за добродетелта и щастието. Той предлага концепцията за евдемония (щастие, процъфтяване) през IV век пр.н.е. в своята "Никомахова етика".

Какво означава евдемония

Терминът евдемония (Eudaimonia) е етимологично базиран на гръцките думи eu (добро) и daimon (дух). Той описва представата, че животът в съответствие с духа (който приемаме като характер и добродетел), води до добър живот. Щастието, според Аристотел, е душевна дейност, съобразена с най-висшата добродетел. И въпреки че под "щастие" разбираме добрия, благия живот, представата за него се оформя според начина ни на живот. До известна степен евдемоничното щастие е обратното на хедоничното щастие, защото ни насърчава да се откажем от моментните удоволствия в полза на дългосрочните цели и трайното щастие.

Според Аристотел всяка съзнателна човешка дейност е насочена към някакво добро, като този стремеж е продиктуван от специфичната човешка природа, а не от индивидуалната човешка воля. В първата книга на своята "Никомахова етика" той изяснява перфекционизма си: "Всеки занаят, всяко изследване, а също и всяко действие и решение, изглежда търсят някакво добро, ето защо някои хора са били прави, когато са описали доброто като това, което всеки търси."

Стремежът към смисъл, цел и съвършенство

Аристотел въвежда представата, че индивидите, които се стремят към съвършенство, винаги ще имат потенциала да се реализират. Точно както жълъдът притежава потенциала да стане дъб - и само дъб, не друг вид дърво, птица или нарцис – човек се ражда с потенциала да бъде човек, а не нещо друго. В допълнение, всяко човешко същество разполага с уникален набор от възможности, за да осъществи разгръщането на потенциала си.

Според концепцията на Аристотел хората са принудени да преследват своя потенциал, да се стремят към най-добрите версии на себе си. За вас това може да е да бъдете художник, музикант, учен, занаятчия, спортист, изследовател и т.н.

Евдемоничен живот означава да живеем така, че максимално да разгръщаме потенциала си. По този начин ние ще намираме повече смисъл и цел в самия живот, в самото съществуване. Но за да реализираме своя потенциал, ние се нуждаем от това, което Аристотел нарича "реални блага". Той има предвид онези ресурси, необходими за развитието на нашия потенциал, като подслон, облекло, храна и приятели, но също и изкуства, музика, литература и култура. В съвременния свят има изобилие от неща, които трябва да можем да си позволим в стремежа си да изпълним индивидуалния си потенциал и в този смисъл реалните блага се определят от тяхната необходимост за нас като индивиди.

Придържане към "златна среда" 

Очевидният пример е, че се нуждаем от пари, за да съществуваме, и по тази причина парите се възприемат като реално благо. Аристотел обаче призовава към поддържане на "златната среда" – когато са твърде малко, е невъзможно да преследваме потенциала си, например заради глада, твърде много пари обаче вече се превръщат в "привидно необходимо благо" - нещо, от което не се нуждаем.

Привидно необходимите блага са нещата, които просто не ни трябват. Те могат да ни доставят удоволствие, но ние всъщност не се нуждаем от тях. Важното е да не ги объркваме с реалните блага, защото това би ни накарало да си помислим, че наистина се нуждаем от тях, за да съществуваме.

Евдемоничният възглед е различен начин на мислене за щастието от гледната точка, с която сме бомбардирани в ежедневието чрез реклами, които се стремят да дефинират съвременния живот и да ни продават привидно необходими блага, опитвайки се да ни уверят, че са реални. Погледнато от тази гледна точка съвременният живот затруднява намирането на щастие, защото в крайна сметка ни кара да инвестираме енергията си в търсенето на привидно необходими блага. Накратко, търсим удоволствие и радост за сметка на смисъла и целта.

Какво всъщност означава на практика да следваме философията на Аристотел?

Трябва да научим разликата между реалните и привидно необходимите блага, да търсим "златната среда" в живота си, да насочваме вниманието си към онова, което наистина има значение - постигане на най-добрата версия на себе си.

Източник:

psychologytoday.com, plato.stanford.edu, news.nbu.bg

Още по темата:
  • 6 начина да се съсредоточите върху това, което е важно във вашия живот 6 начина да се съсредоточите върху това, което е важно във вашия живот
  • Виктор Франкъл: Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува Виктор Франкъл: Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува
  • Какво представлява логотерапията Какво представлява логотерапията
  • Всеки има своя Икигай: Тайнственият японски начин за намиране на щастие Всеки има своя Икигай: Тайнственият японски начин за намиране на щастие
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КЪДЕ ОТИВАШ ПЪТНИКО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

КЪДЕ ОТИВАШ ПЪТНИКО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС

НАЙ-БОГАТИЯТ ЧОВЕК НА СВЕТА - РАФАЕЛ ВИДАК - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАЙ-БОГАТИЯТ ЧОВЕК НА СВЕТА - РАФАЕЛ ВИДАК - ХЕРМЕС

ЗА ПЪТЯ НА ЧОВЕШКАТА ДУША - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
7.95лв.

ЗА ПЪТЯ НА ЧОВЕШКАТА ДУША - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА - КАРЪН УАЙЪТ - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА - КАРЪН УАЙЪТ - ХЕРМЕС

ПРИЯТЕЛСТВО С БОГА /ТОМ 2/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС
24.95лв.

ПРИЯТЕЛСТВО С БОГА /ТОМ 2/ - НИЙЛ УОЛШ - ХЕРМЕС

ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
15.95лв.

ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС

Коментари към Аристотел и неговата концепция за евдемонично щастие

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. NEO 
    на 24 December 2020 в 12:29

    Аристотел не дава отговор на въпроса какъв е смисълът на всяка съзнателна човешка дейност ,а само казва,че се определя от човешката природа,а не от индивида.Имам точен отговор на въпроса за смисъла на съзнателния човешки живот,който важи за всеки човек по всяко време.Кога сме щастливи и кога не,кое в живота ни има смисъл и кое е безсмислено? На тези и много други въпроси може да се отговори с една формула.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • За психологията
  • 6 начина да се съсредоточите върху това, което е важно във вашия живот
  • 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
  • Виктор Франкъл: Смисълът на живота винаги се променя, но никога не престава да съществува
  • Какво представлява логотерапията
  • Всеки има своя Икигай: Тайнственият японски начин за намиране на щастие
  • Смисълът на живота (събран в по-малко от 300 думи)
  • 10 филма, които ще променят разбиранията ви за живота (1 част)
  • Човекът в търсене на смисъл: Виктор Франкъл
  • Китайска поговорка за живота
  • 20 релаксиращи снимки с минимални детайли и максимално значение
Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли смисъл да се скриват плодовете в различни храни?

преди 590 дни, 3 часа и 9 мин.

Практични ли са гардеробните и има ли смисъл от отделна стая за гардеробна?

преди 637 дни, 2 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 17 часа и 26 мин.

Белези по задните части и бедрата

преди 11 дни, 4 часа и 47 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 17 дни, 15 часа и 3 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 17 дни, 15 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
20 релаксиращи снимки с минимални детайли и максимално значение

20 релаксиращи снимки с минимални детайли и максимално значение

от 23 яну 2020г. Прочети повече
Преосмислете живота си: четирите най-важни неща, които имат значение

Преосмислете живота си: четирите най-важни неща, които имат значение

от 16 ное 2018г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах