Твоят стрес засяга моя мозък
Стресът не просто засяга нашето поведение, като ни прави по-тревожни и раздразнителни, но в дългосрочен план може да промени функционирането на нашия мозък и да предизвика психосоматични заболявания. |
В ежедневието си сме изложени на много ситуации, които могат да създадат стрес – от изпита и интервюто за работа до проблеми в отношенията ни с околните или загубата на любим човек. Към този списък невролози от Университета в Калгари, Канада, добавят и контакта с близки хора, които са подложени на стрес – според изследванията им това може да промени мозъка по същия начин, както и реално преживеният стрес.
Стресът на околните модифицира функционирането на мозъка
Изследователите анализират ефектите от стреса при двойки мишки. Те излагат една от тях на лека стресова ситуация, след което я връщат при партньора й. След това изследват отговорите на конкретна популация от клетки, свързани с хормона CRH, който контролира реакцията на мозъка на стрес, и се среща и при хората.
Те откриват, че нервните връзки в мозъка и при двете животни отговарят по един и същи начин; т.е. стресът е заразен и причинява промени във функционирането на мозъка. Според екипа активирането на този хормон стимулира отделянето на химичен сигнал, "алармен феромон", с който стресираното животно предупреждава партньора си за възможна опасност. Следователно, той би бил ключов механизъм за предаване на съответната информация, която може да бъде от решаващо значение за формирането на социални мрежи при различните видове.
"Много изследвания до момента показват, че стресът може да бъде прехвърлен, нашето проучване допълва тази теза с нови констатации, а именно, че мозъкът се променя и от трансферирания стрес”, обяснява ръководителят на проучването д-р Тони-Лий Стърли от университета в Калгари, Канада. По думите му стресовите сигнали, които идват от нашите роднини и приятели, оказват сериозно влияние върху нашия мозък - подобно на реално преживян стрес.
"Вече можем категорично да твърдим, че стресът е заразен. От друга страна обаче, по време на проучването, ние открихме още нещо интригуващо и то е, че ефектът от стреса може да бъде неутрализиран при социално взаимодействие, но само при женския пол.", обяснява д-р Стърли.
Прочетете още:
Емпатичен стрес
Проучване, проведено в Института за когнитивни и мозъчни науки "Макс Планк" в Техническия университет в Дрезден, доказва, че близостта със стресирано лице, било то обичан човек или непознат, има силата да променя нашите физиологични отговори по забележителен начин.
В този експеримент хората са разделени по двойки с близки или непознати от противоположния пол, а след това на две групи. Едната група трябва да реши относително сложни математически задачи и да участва в интервю. Двете задачи са създадени да генерират непосредствен стрес. Другата група просто наблюдава теста и интервюто чрез огледално и видео предаване.
Както се очаква, 95% от изследваните показват признаци на стрес. Любопитното обаче е, че 26% от наблюдателите показват значително увеличение на кортизола, стресовия хормон. Емпатичният стрес засяга до 40% от хората, когато онзи, който е подложен на тестовете, е техен партньор.
Това не е единственото проучване, което разкрива заразния обхват на стреса. Друго изследване, разработено в Университета в Британска Колумбия, оценява нивото на стреса на учителите в началните училища, а след това измерва нивото на стреса на техните ученици, като взема проби от слюнката, за да оцени количеството на кортизола.
Изследователите откриват, че когато учителите преживяват емоционално изтощение и стрес, нивата на кортизол в техните ученици са по-високи в сравнение с класовете, водени от по-спокойни учители.
Грижете се за вашите взаимоотношения, сякаш се грижите за самите себе си
Тази поредица от проучвания демонстрира нуждата да обръщаме много по-голямо внимание на нашите междуличностни отношения. Тъй като ние сме съпричастни по природа и способността да усещаме емоционалното състояние на другия е ключова част от създаването и развитието на социални връзки, не е странно, че в крайна сметка се заразяваме с чуждия стрес.
В действителност твърде вероятно сте усещали това физически като "напрежение в околната среда" или "чувство за неотложност", което не сте могли да си обясните. В тези случаи това, което сте усещали, е стресът на другите.
Ето защо, ако често сте емоционално изтощени, раздразнителни или "забързани", но не откривате причината, то вероятно вие изпитвате емпатичен стрес, а източникът му може да е някой близък до вас човек. Нужно е да бъдете внимателни, тъй този стрес може да ви навреди също толкова, колкото и директния.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАКОПА - БРАХМИ капсули * 60 TNT 21
ФИТО НЕО ХЕД РЕЛАКС - Д таблетки * 30
НАУ ФУДС БРЕЙН ЕЛЕВЕЙТ капсули * 60
СОЛГАР L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 60
ХАЯ ЛАБС ЖЕН ШЕН СИБИРСКИ капсули 500 мг * 100
ПРОМОДЖАРОУ ФОРМУЛАС ТЕАНИН дражета 100 мг * 60
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
Коментари към Твоят стрес засяга моя мозък