Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството
Детските травми може да имат последици през целия живот, вариращи в зависимост от възрастта, наличието или отсъствието на родителска подкрепа, естествената устойчивост на детето и тежестта и продължителността на травмата. Независимо от вида на травмата, тя може да остави дълготрайни емоционални рани, които увеличават риска от развитие на разстройства на привързаността в детството и влошени взаимоотношения при възрастните, включително чувство на дълбока самота.
Настоящите статистики за самотата сред възрастните са потресаващи. Над 58% от хората в зряла възраст в САЩ се смятат за самотни, дори когато имат връзка. Данните показват, че младите са два пъти по-склонни да изпитат самота, отколкото възрастните, като 79% от хората на възраст между 18 и 24 години твърдят, че се чувстват самотни. Също така при 42% от хората на възраст между 18 и 34 години това чувство е постоянно в сравнение със само 16% от тези на 55 и повече години.
>>> Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
Предполага се, че тези проценти са значително по-високи при хората, които са преживели малтретиране, изоставяне или пренебрегване в детството си.
Признаци на самота в зряла възраст
Дълбокото чувство на самота често е неразделна част от живота на хората, пренебрегвани в детството. Признаците на травма и самота в зряла възраст могат да включват:
- нужда от постоянна стимулация;
- затруднено разбиране на себе си или на своите емоционални нужди;
- дълбоко чувство на празнота, което може да се прояви като скука;
- съобразяване с мнението и желанията на другите;
- чувство на безполезност;
- токсична позитивност;
- чувства на срам и вина.
Чувството на самота може да породи допълнителна самота
Тъй като самотата е свързана с чувството на срам, възрастните, които са засегнати от нея, могат доста умело да я маскират и прикриват. Например мнозина, които се борят с чувството на самота, се опитват да компенсират с токсична позитивност – „не се притеснявай, бъди щастлив“ се превръща в токсична мантра, която за момент отблъсква срама и самотата.
Хората, които си изграждат фалшив образ, е възможно да изпитат симптоми на депресия или да се почувстват изолирани, което може да изостри чувството на самота. Други пък се разсейват чрез повърхностни взаимоотношения, самолечение или пристрастяващо поведение, включително прекомерна употреба на видеоигри. Скорошно проучване установява, че чувствата на самота, депресия, безпокойство и скука са в положителна връзка с натрапчивото поведение, свързано с постоянното играене, в зряла възраст. Тези резултати предполагат, че колкото по-депресиран, самотен или отегчен се чувства човек, толкова по-голям е рискът той да се фокусира върху игрите като начин за избягване на по-уязвимите чувства, които могат да го накарат да се почувства по-самотен.
Детската травма е тясно свързана с много разстройства, включително социални фобии, тревожност, депресия, посттравматичен стрес и повишен риск от някои разстройства на личността. Това може да намали способността на човек да се социализира ефективно. Някои хора може да не желаят да се сприятеляват, докато други е възможно да бъдат отблъснати или тормозени, което би засегнало собствената им самооценка.
Децата, които са преживели травма в ранна възраст, често чувстват, че са желани само ако помагат на другите. Тази динамика често се обобщава в зряла възраст като „угодно“ поведение, при което човек игнорира и пренебрегва собствените си нужди, поставяйки тези на другите хора на преден план.
Друг фактор, който може да увеличи чувството на самота, са социалните медии. Тъй като те улесняват избягването на автентичната връзка с другите, много възрастни, които се борят със самотата, само подсилват негативното чувство. Колкото повече се обръщаме към социалните медии, за да запълним празнотата, толкова по-висок е рискът да се почувстваме по-самотни.
По същия начин, ако сме преживели нарцистични взаимоотношения, повърхностна връзка или емоционално избягване, това може да ни направи по-неуверени при следващите ни връзки. Резултатът е, че чувството на самота може да се увеличи, което да доведе до по-нататъшно социално оттегляне.
Преодоляване на самотата
>>> 7 съвета за преодоляване на самотата
Качеството на нашите взаимоотношения надвишава количеството, когато става въпрос за преодоляване на чувството на самота. Научавайки се как да разпознаваме чувствата си, можем да започнем да утвърждаваме всичките си емоционални преживявания. Чрез подобряване на разбирането на връзката ум/тяло/емоция, ние можем да разпознаем неудовлетворените ни емоционални нужди. Това от своя страна може да ни помогне да прецизираме негативните чувства, които много хора се опитват да отблъскват или избягват.
How Adult Loneliness Is Linked to Childhood Trauma: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/understanding-ptsd/202207/how-adult-loneliness-is-linked-childhood-trauma
- Психотерапевтът Ани Райт: Релационната травма е причина за нещастния живот на много хора след 30-та година
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Психотерапевтът Ани Райт: Релационната травма е причина за нещастния живот на много хора след 30-та година
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
- EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Силата на психическата устойчивост на жертвата
Коментари към Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството