10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
Животът с аутизъм или друго неврологично разстройство от аутистичния спектър изглежда странен и трудно може да бъде разбран от останалите. Той обаче има своите интересни аспекти и предимства, които психотерапевтът Стивън Боргман опитва да опише с помощта на някои от най-любимите си цитати.
„Понякога цитатите съдържат повече мъдрост и сила от цяла лекция или реч. Смятам, че те биха били полезни за всеки човек, който е склонен да съди или да се възмущава от поведението на хората с аутизъм или синдром на Аспергер, вместо да се опита да ги разбере. В същото време те крият в себе си решения на проблеми, с които пациентите може би се сблъскват ежедневно. Накратко, с тях се надявам едновременно да улесня живота на неразбраните и да променя нагласите на обществото“, пояснява експертът.
В търсене на положителните страни
Лин Сорая е един от любимите автори на Боргман. В своя блог „Дневникът на един човек със синдром на Аспергер“ тя споделя:
„Когато страдаш от неврологично разстройство (или твой любим човек страда), е много лесно да се фокусираш единствено върху трудностите и ограниченията. Като човек, диагностициран със синдром на Аспергер, разбрах, че, за да успявам в живота, е по-добре да развивам уменията си и да се науча да се адаптирам. Търсенето на решения в ежедневието също е форма на креативност.
Разбира се, и аз имам своите моменти на разочарование, но свикнах да гледам на предизвикателствата като на нещо положително, което ме движи напред. Животът ми не е изпълнен само с трудности. Всъщност понякога моите „дефицити и неразвити способности“ се оказват моите силни страни.“
Защо е важно невротипичните хора да проявяват емпатия към пациентите със синдром на Аспергер?
Руди Симон е създател на блога „Aspergirls“ („Момичета с Аспергер“). Ето какво разказва тя:
„Представете си свят, в който пациентите със синдром на Аспергер са норма, а всички останали, невротипичните (които не страдат от неврологично разстройство), са малцинство. Ето как би изглеждало всичко тогава: Хората, които изпитват постоянна нужда да са заобиколени от приятели, ще са „капризни“. Хората, които не разбират от компютри и модерни технологии, ще са „смотани“. Хората, които нямат специфични интереси в дадена област, ще бъдат „повърхностни и неориентирани“, а хората, които са лишени от почти налудничав фокус върху определена тема, ще бъдат принудени да намерят такъв.“
Уважението към пациенти с аутизъм
В блога „Odd One Out“ психотерапевтът Стивън Боргман попада на следния коментар от майка на дете с аутизъм:
„Аутизмът (с главно „А“) за мен означава, че приемам детето си такова каквото е. Радвам се и се гордея с неговата различност и, ако щете, чудатост. Поощрявам го да остане различен. Искам да му дам крила, да повярва, че е способен на всичко. Оценявам всеки негов успех, колкото и незначителен да изглежда. Искрено се надявам да остане състрадателен и след години. Не смятам, че се нуждае от промяна или лечение. Той не е уред, който трябва да бъде ремонтиран. Щастлива съм, и смирена, че е мой син.“
Положителни аспекти на разстройствата от аутистичния спектър
Психотерапевтът попада на следните три цитата във форума „WrongPlanet“, където общуват и обменят информация хора със синдром на Аспергер, аутизъм и други неврологични нарушения:
„Хората със синдром на Аспергер са като цветна нишка, втъкана в чергата на живота.“ – Тони Атууд
„Струва ми се, че във всеки велик учен или човек на изкуството има поне мъничка следа от аутизъм“ – Ханс Аспергер
„Много гении в различни области притежават черти, характерни за хората с аутизъм.“ – Алън Снайдър, директор на Центъра за въпроси, свързани със съзнанието, към университета в Сидни.
В блога „Circle of Moms“ експертът се натъква на акростих, който смята за много точно описание на пациентите с аутизъм.
Always - винаги
Unique - уникален
Totally - изключително
Intelligent - интелигентен
Sometimes - понякога
Mysterious - загадъчен
Диагнозата не е етикет
„Да бъдеш диагностициран с нарушение, което те отличава от другите, не означава, че ти е поставен етикет. Става въпрос за истинската ти идентичност.“ – Алисън Брадли.
За разликата между „високофункциониален“ и „нискофункционален“ аутизъм
„Разликата между високо- и нискофункционалния аутизъм е в това че когато страдаш от високофункционален аутизъм, хората игнорират дефицитите ти, а когато страдаш от нискофункционален – игнорират уменията и силните ти страни.“ – Лора Тисончик
>>> 9 мита за аутизма, в които трябва да спрем да вярваме
Няколко думи към родителите и близките
На финала Стивън Боргман споделя откъс от книгата „Ten Things Every Child with Autism Wishes You Knew“ („10 неща, които всяко дете с аутизъм би искало да знаете“) на Елън Нотбом:
„Търпение. Търпение. Опитай се да гледаш на моя аутизъм не като на нарушение, а като на… различно умение. Подмини нещата, които смяташ, че ме ограничават, и се вгледай в положителните страни на аутизма. Може би наистина не обичам да гледам хората в очите или да разговарям с тях, но забелязал ли си, че не лъжа, че не мамя в игрите, че не злословя по адрес на съучениците си, че не съдя никого? Да, вероятно няма да бъда следващият Майкъл Джордан, но пък имам страхотен усет към детайла и мога да се фокусирам като никой друг, така че бих могъл да бъда следващият Айнщайн, не мислиш ли? Или Моцарт. Или Ван Гог.“
Here Are 10 Great Autism Spectrum Quotes: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/spectrum-solutions/201012/here-are-10-great-autism-spectrum-quotes
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Арт терапия или как изкуството лекува
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
- Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
Коментари към 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер