Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз 16 признака, че сте отгледани от критични родители

16 признака, че сте отгледани от критични родители

от 15 дек 2022г.
Редактор: Вероника Събова
16 признака, че сте отгледани от критични родители - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки от нас познава хора, които имат ниска самооценка и са неуверени в себе си. Да, те често са страхотни личности, които са лесни за обичане, което прави още по-озадачаваща тяхната самокритика. В повечето случаи всичко придобива смисъл едва когато се запознаем с родителите им.

Признаци, че сте отледани от критичен родител

Израстването със силно критичен родител може да има дълготраен ефект върху живота. Със следните 16 признака, основани на научни изследвания, както и на наблюденията на психолога Сет Гилиган, можете да разберете дали и по какъв начин критичните ви родители са оставили негативна следа в живота ви.

1. Трудно ви е да се доверите на себе си

Постоянната критика в началото на живота може да остави впечатлението, че това, което мислите, чувствате или правите, е по някакъв начин грешно. В резултат на това често сте измъчвани от съмнения в себе си.

2. Колебаете се да поемете нови предизвикателства

Неувереността в себе си и ниското самочувствие ви затрудняват да поемете нови начинания. Често се оказва, че играете на сигурно и избирате да не пробвате, вместо да рискувате да се провалите.

3. Трудно се възстановявате след грешки

Човешко е да се греши, но когато грешката е ваша, чувствате, че по този начин се потвърждават недостатъците ви. Дори една обикновена грешка може да ви напомни за всичките ви минали неуспехи, докато чувството ви за самоуважение рязко спада.

4. Склонни сте да бъдете перфекционисти

Перфекционисъм

Усилията ви да бъдете перфектни не са водени от гордост от постиженията на работното място, а от страх да не сбъркате и по този начин да разкриете неадекватността си.

>>> 5 начина за справяне с перфекционизма

5. Завършването на дадена задача ви отнема много време

Изпращането на имейл, изборът на картичка за рожден ден, писането на документ или нещо друго може да отнеме много време, докато се опитвате да избегнете грешка. Може дори да пропуснете крайните срокове, тъй като опитите ви да го направите перфектно пречат на изпълнението на нещата.

6. Постоянно се извинявате

Родителите ви могат бързо да ви накарат да почувствате, че грешите, така че е лесно да се предположи, че другите ще ви видят в същата светлина. Когато вашите приятели ви кажат, че не е нужно да се извинявате през цялото време, е възможно дори да се извините, че сте се извинили.

7. Често сте отбранителни

Нормално е да сте отбранителни. Като дете сте се научили да сте подготвени за възможни атаки, за да можете да се предпазите от тях. Защитните ви реакции могат да накарат вашите приятели или партньор да се разстроят, че винаги приемате нещата по грешен начин.

8. Трудно се доверявате на хората

Недоверие

Дори когато приятелите и семейството ви изразят любовта си към вас, дълбоко в себе си подозирате, че някак им е писнало от вас. Тази тенденция може да е особено силна, ако вашите родителите са ви изпращали смесени съобщения в детството – в един момент са мили, а в следващия груби.

>>> Как се създава доверие

9. Рядко приемате комплиментите присърце

Когато някой ви направи комплимент, вие намирате начин да го отклоните – често с изненадваща самокритика. Например ако ви кажат, че харесват новата ви риза, вие заявявате, че това не е най-подходящия цвят за вас. По един или друг начин вие неутрализирате всяка позитивност, насочена към вас.

10. Изпитвате социална тревожност

В резултат на недоверието към положителното отношение на другите, вие често се страхувате от тяхната преценка или критика. Може да изпитвате притеснение, че ще се изложите на работа, ще направите нещо унизително на публично място или ще изглеждате неловко по време на разговори.

11. Самокритикувате се

Гласът на вашия критичен родител се интернализира и сега неговата критика идва от вас самите. Ако слушате внимателно, може да чуете ехо от гласа на родителите ви в разговора със самите себе си.

>>> На какво се дължи навикът да се самообвиняваме и самокритикуваме и как да се справим

12. Склонни сте към депресия

Депресия

Целият този негативен разговор със себе си и чувството за неадекватност ви се отразяват и настроението ви страда. За съжаление, в крайна сметка може да се критикувате дори за това, че сте депресирани, създавайки низходяща спирала на лошо настроение и самоомраза.

13. Склонни сте да бъдете критични към другите

Колкото и да не обичате да бъдете критикувани, трудно е да не го правите с другите. Намирате, че е лесно и автоматично виждате недостатъците в другите хора и собствената ви самокритичност се отразява в отношението ви към тях – вероятно като защита срещу ниската ви самооценка.

14. Имате обтегнати отношения с братята и сестрите ви

Жалко е, че лошото отношение от родителите често се прехвърля върху братята и сестрите. Въпреки че може да се наслаждавате на периоди на близост, липсва фундаментално чувство на доверие.

>>> Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст

15. Често премисляте нещата

Неувереността в себе си и недоверието ви карат да прекарвате много време в анализиране и премисляне на нещата. Може да прекарате толкова много време вглъбени в мислите си, че дори да се почувствате откъснати от собственото си тяло.

16. Чувствате необходимост да се доказвате

На фундаментално ниво не се чувствате достатъчно добри – достатъчно умни, достатъчно добре изглеждащи, достатъчно успешни, достатъчно богати. Опитвате се да компенсирате тези пропуски, като работите наистина упорито и полагате допълнителни усилия.

Не всеки, който е израснал със самокритика, ще развие тези модели и наличието на няколко не означава непременно, че сте имали критичен родител.

Как да въведете промяна в живота си

Тези модели не са гравирани върху камък. Може да не ги обърнете напълно, но е възможно да въведете положителна промяна в живота си. Ето едно просто упражнение, с което можете да започнете:

  • Първо: Свържете мислите си с дишането – вдишайте и издишайте. Почувствайте добротата във всеки дъх и разпознайте всичко, което е точно тук и сега.
  • Второ: Обмислете възможността да не сте дефектни по начините, които се представяте. Може би негативното мнение, което имате за себе си, е просто лъжа, която някой ви е втълпил.
  • Трето: Запитайте се дали има едно малко нещо, което можете да направите днес, за да покажете малко доброта към себе си, сякаш сте човек, който заслужава грижа, а не критика.
Източник:

16 Signs You Were Raised by a Highly Critical Parent: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/think-act-be/202212/16-signs-you-were-raised-highly-critical-parent

Още по темата:
  • Как да реагираме на ожесточената критика Как да реагираме на ожесточената критика
  • 6 саморазрушителни начина, които използваме за отговор на критика 6 саморазрушителни начина, които използваме за отговор на критика
  • Честност, критика или вербална злоупотреба - ключовите разлики, които трябва да знаете Честност, критика или вербална злоупотреба - ключовите разлики, които трябва да знаете
  • Когато съдите другите, не съдите ли всъщност себе си Когато съдите другите, не съдите ли всъщност себе си
4.5/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
29.95лв.

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
9.95лв.

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

Коментари към 16 признака, че сте отгледани от критични родители

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 16 признака, че сте отгледани от критични родители
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 05:47
    Коментирайте "16 признака, че сте отгледани от критични родители"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Как да се справим с белите петна и напукването на доматите?
  • Пръскайте краставиците с домашен препарат срещу мана и други болести
  • Как да се отървем от болестите по пипера и патладжана?
  • Научете 5 тайни за успешно отглеждане на полезната латинка
  • Как да разберем дали в почвата на растенията има вредители?
  • Спазвайте 4 основни правила, когато отглеждате пипер
  • Използвайте алое, за да берете големи и вкусни плодове и зеленчуци
  • Как да си захванем роза с помощта на суров картоф?
  • Как да си захванем кафеено дръвче от 1 зрънце кафе?
  • Как да реагираме на ожесточената критика
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Искам да науча повече за програма "Родители в заетост", някой запознат ли е?

преди 2302 дни, 16 часа и 52 мин.

Мислите ли, че татковците са по-добри родители?

преди 2771 дни, 16 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 58 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 39 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 30 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival