Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз 3 вида непризната скръб, за които никой не говори

3 вида непризната скръб, за които никой не говори

от 17 авг 2017г., обновено на 18 март 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
3 вида непризната скръб, за които никой не говори - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Д-р Кенет Дж. Дока е професор по геронтология в университета в Ню Рошел и старши консултант в "Hospice Foundation of America", автор е на книги, свързани със скръбта, която смъртта неизменно води в живота ни, и напътствия за това как да я приемем и да се научим да живеем с нея.

В книгата си "Скръбта е пътешествие" д-р Дока обяснява как някои от най-големите ни загуби могат да останат неразпознати от приятелите и семейството ни и дори от самите нас:

Да загубим човек, когото някога сме познавали

Понякога хората, които обичате, се променят значително. Те са все още в живота ви, но не по начина, по който си спомняте или по който някога сте ги познавали. Болестите често променят хората, особено психичните заболявания или деменцията, при която човек все още е с нас, но не е този, когото сме познавали. Връзките, които ни обвързват един с друг, споделените спомени и дори личността вече не са достъпни. Понякога промените могат да бъдат наистина шокиращи. Майката на моя клиентка е израснала в сегрегирания* Юг. Нейната дъщеря се гордее, че тя е била активен участник в движението за граждански права, въпреки че заради това е изгубила приятелите си и се е отчуждила от семейството си. Майка й с гордост разказвала историята как като подрастващо момиче, накарала цялата си църква, пълна само с бели хора, да се засрами по време на службите…

Но въпреки това, когато майка й получила деменция, тя започнала да използва расистки обиди. Речникът й не само шокирал дъщеря й, но и поставил под съмнение действителните вярвания на майка й. Била ли е наистина този напредничав човек, който е вярвала, че е?

Други заболявания също могат да създадат подобно чувство за загуба

Травматичното увреждане на мозъка обикновено засяга всички нива на психичната функция. Може да скърбим за хора, които потъват в психични заболявания, алкохолизъм или употреба на наркотици. Положителните промени също могат да предизвикат скръб, когато даден човек стане различен от този, който е бил някога, този, когото сме познавали и обичали.

Клиентът ми Тристан преживява това, след като брат му се отдава на религията. В началото той се радвал, че брат му е намерил своята утеха, макар тя да не е отговаряла на неговите разбирания. Но много скоро Тристан почувствал, че общува все по-трудно с брат си, който вече дори не иска да пият по бира и водил само религиозни разговори със семейството си.

Абигейл също се почувствала горда, когато мъжът й се присъединил към "Анонимните алкохолици" след тежка и дълга борба с пристрастяването, която почти съсипала брака им. Но все пак й е било неприятно и трудно да се откаже от „хората, местата и нещата“ от стария си живот и особено от играта на дартс в клуба, който съпругът й започнал да избягва, за да може да остане трезвен. Въпреки че Аби се гордее с мъжа си и напълно подкрепя усилията му да пребори зависимостта си към алкохола, на нея й липсват някои любими неща от предишния им живот.

Да загубиш човек, когото все още не си изгубил

Преждевременната скръб е термин, който свързваме със скръбта, която изпитваме заради близък с нелечимо заболяване. Семейство, близки и приятели, които се грижат за болния, изпитват често преждевременна мъка, докато очакват неизбежната смърт. Влошаване на здравето, дори само предположенията, когато диагнозата все още не е потвърдена, може да са извор на мъка не само за болния, но и за неговите любими хора.

И това е така, защото внезапно губим света, който познаваме и който приемаме за даденост. В подобна ситуация са прекършени всички наши чувства, мисли и планове за бъдещето, включително чувството ни за сигурност и безопасност. Бъдещето, към което гледаме, вече не е това, което доскоро сме си представяли.

При Крейг и неговата съпруга, която е диагностицирана с рак на панкреаса, болестта променя изцяло живота им и отменя мечтите им, включващи обиколка на света, когато се пенсионират…

Със задълбочаването на болестта, ние продължаваме да скърбим и да чувстваме как губим още и още неща...

Да загубиш този, който някога си бил

Скоро, докато заедно с внуците си чаках училищния автобус, дочух малкия ми съсед да казва на майка си, че вчера вече е бил на градина, защо и днес трябва да ходи. Тя му обясни търпеливо, че ще ходи на детска градина 5 дни в седмицата. Детето я погледна разочаровано, разплака се и каза: „Но това променя всичко!“.

И е точно така. Когато порастваме, се променя всичко. Някои от промените преживяваме по-леко за разлика от други, които дълбоко ни засягат. Пример за това е раждането на дете – може би с години сте чакали това събитие и сте изпълнени с невероятна радост. Но в същото време осъзнавате, че животът ви вече ще е различен; осъзнавате, че през идващите няколко десетилетия свободата ви ще бъде ограничена, а за известен период от време сънят ви също.

Всеки преход в нашия живот, независимо колко положителен е той, крие своите тайни. Радостта и тръпката, която усещате от успеха ви на изпита по кормуване, вземането на шофьорска книжка, всичко това има толкова голямо значение за вас – то е знак за напредъка ви в живота, за зрялост и обещава приключения и свобода.

Но сега си представете болката и скръбта, които ви повалят, когато заради заболяване или напреднала възраст сте принудени да се разделите с точно тази книжка и всичко онова, което тя означава за вас...

Не забравяйте: мъката превзема сърцето ни не само заради смърт, тя винаги е и дълбоко свързана с раздяла и привързаност.

Хората много често изпитват непосилно страдание, дори без да са се изправяли лице в лице със смъртта на любим човек. Освен това, в тези случаи на непризнати загуби, често околните не отчитат мъката, която изпитваме. Но човек може да изпитва скръб от всякаква загуба – на любимо място, на близки, на всеки и всичко, към което сме били привързани. Не съществува списък, който би могъл да обхване всички възможности.

За да успеете да се справите с мъката, може да се наложи да потърсите помощта на човек, с когото ви е лесно да споделяте, или групи за взаимопомощ, които могат да ви окажат подкрепа. Но преди да предприемете тази стъпка, първо трябва да сте наясно със скръбта си, трябва да осъзнаете, че емоциите ви не са безсмислени. Това е единственият начин, който ще ви помогне да се почувствате по-добре.

Помнете: Не сте единствените, които страдат в подобни ситуации. И бъдете сигурни: не сте сами!

*сегрегация – форма на расова дискриминация

Източник:

huffingtonpost.com, drkendoka.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Отложена скръб: причини, симптоми и как да се справим Отложена скръб: причини, симптоми и как да се справим
  • Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване
  • На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора
  • Коя е емоцията, която продължава 240 пъти по-дълго от всички останали Коя е емоцията, която продължава 240 пъти по-дълго от всички останали
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
17.00лв.

СЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА

ЗА ТРУДНОСТИТЕ В ЖИВОТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
9.95лв.

ЗА ТРУДНОСТИТЕ В ЖИВОТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС

ГЪЛЪБАРИЯ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

ГЪЛЪБАРИЯ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА

ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
17.95лв.

ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС

ЛЯТНО КИНО - ИВАН ВЪЛЕВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ЛЯТНО КИНО - ИВАН ВЪЛЕВ - ХЕРМЕС

Коментари към 3 вида непризната скръб, за които никой не говори

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 3 вида непризната скръб, за които никой не говори
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:28
    Коментирайте "3 вида непризната скръб, за които никой не говори"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Петте етапа на скръбта след смъртта на любим човек
  • На какво се дължи огорчението и как да се справим с огорчените хора
  • Тъжните филми действат като болкоуспокояващо
  • 7 съвета за по-лесно преодоляване на разочарованието
  • Последните думи, които служители в болниците чуват от умиращи пациенти
  • 6 от най-известните трагични любовни истории
  • Как да се справим с тъгата
  • Коя е емоцията, която продължава 240 пъти по-дълго от всички останали
  • Позволете си да бъдете тъжни – това е най-мощният инструмент за изцеление
  • Някои мъже също страдат от посткоитална дисфория след сексуален акт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 44 мин.

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1301 дни, 11 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 51 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 3 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival