5 изненадващи причини за бърнаут – Част 2

Бърнаутът не е ново явление сред работещите, но получава официалното си наименование едва когато психологът Хърбърт Фройденбергер описва симптомите на професионалното изтощение в превърналата се в класика книга от 1980 г. "Бърнаут: високата цена на високите постижения" (Burnout: The High Cost of High Achievement). Първоначално Фройденбергер изгражда теорията си, приемайки, че само тези, практикуващи професии в помощ на пациента (медицински сестри, учители, социални работници и психолози), имат склонност към бърнаут.
През последните 40 години обаче стресът във всички сфери на работа се е увеличил значително. Непрестанният дъжд от недоволни и изискващи клиенти или пациенти – без значение дали става въпрос за комуникация лице в лице или дистанционно от офиса – се е превърнал в ежедневие за все повече хора. На много мъже и жени им липсват достатъчно служители, ресурси или пространство, за да отговорят на очакванията на клиентите.
Освен това самите организации и служители са все по-често отдалечени един от друг, като всяка страна се опитва да извлече максимално много облаги от другата, като положи максимално малко усилия. Трите основни симптома на бърнаут са емоционално изтощение, редуцираните лични постижения и деперсонализацията, която накратко означава да ставате все по-цинични и озлобени спрямо хората, за които се предполага да се грижите или да обслужвате. |
Така че какво може да направите, за да спрете професионалното прегаряне? Преди за стотен път да си представите как хвърляте всички документи във въздуха и казвате на всички да си гледат работата, може би първо трябва да идентифицирате причината за бърнаут.
Причина №3: Изолация.
Не е учудващо, че хората, на които разчитаме и за които ни е грижа – с други думи основните източници на социална подкрепа – противодействат на професионалното прегаряне. Само че не всички видове подкрепа елиминират или дори редуцират симптомите на бърнаут.
Група изследователи*** решават да анализират връзката между нивата на професионално прегаряне и подкрепата от семейство, приятели и началници сред надзирателите в затвор.
Резултатите са изненадващи – оказаната подкрепа от други служители е свързана с по-ниски нива на деперсонализация, но подкрепата от началниците спомага за облекчаването на емоционалното изтощение.
Накратко, изследването нагледно показва, че няма лесно решение за бърнаутът. Както не бихте използва кафе машина, за да направите супа, така и трябва да съчетаете необходимия вид подкрепа с вашите нужди.
Причина № 4: Безцелна консумация на социални медии.
Проучване**** от 2016 г. открива, че използването на социалните медии на работното място в повечето случаи води до бърнаут в индивидите, които имат ниски нива на пълноосъзнатост – тези от нас, които безцелно преглеждат известията си във Фейсбук или Инстаграм, когато усетят, че скуката ги наляга. За тези, които имат по-голяма пълноосъзнатост, социалните медии всъщност могат да послужат като способ за намаляване на професионалното прегаряне. Така че вземете пример от минимализма и използвайте само приложенията и социални мрежи, която ви харесват, като правите това съзнателно.
Причина №5: Икономическо неравенство.
Според едно скорошно проучване***** неравенството в доходите допринася за професионално прегаряне. Учените установяват това, след като анализират данните на почти 24 000 души от 48 американски щати и 30 различни държави.
Ето как точно става това. Първо, когато в една страна се наблюдава значително неравенство в доходите на различните хора, мнозинството се възприемат като лишени и ощетени. Поради това стабилна работа е търсена и високо ценена. Все пак благодарение на заплатата всеки месец можете да си платите наема, вноските за автомобила и хранителни стоки. Според мащабното изследване около 49% от американските работници се тревожат доколко стабилна е работата им.
Установено е, че отиването всеки ден на работа, за която не сте сигурни, че ще упражнявате утре, допринася значително за професионалното прегаряне. Не е изненадващо, че подобна нагласа може да ви накара да се чувствате емоционално изтощени или дори безчувствени и безразлични, ако смятате, че е вероятно да ви уволнят. Ако в момента се трудите в държава, в която се наблюдава икономическо неравенство, това сигурно засилва вашата несигурност за стабилността на работното място и увеличава шанса от професионално прегаряне.
Появата на бърнаут зависи от много повече фактори, отколкото са изброени в тази статия. Но това всъщност са добри новини. За щастие, има редица начини за преодоляване на професионалното прегаряне, които не включват бейзболна бухалка и винаги създаващ проблеми принтер. |
Разбере кои са останалите две причини в първа част на статията!
5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
- *** Lambert, E. G., Altheimer, I., & Hogan, N. L. (2010). Exploring the relationship between social support and job burnout among correctional staff. Criminal Justice and Behavior, 37(11), 1217-1236.
- **** Charoensukmongkol P. Mindful Facebooking: The moderating role of mindfulness on the relationship between social media use intensity at work and burnout. J Health Psychol 2016 Sep;21(9):1966-1980.
- ***** Jiang, L., & Probst, T. M. (2017). The rich get richer and the poor get poorer: Country- and state-level income inequality moderates the job insecurity-burnout relationship. Journal of Applied Psychology, 102(4), 672-681.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОФАРМА МАГНЕЗИЕВО ОЛИО 200 мл
ВИТАМИН B5 капсули 350 мг * 30 VIRIDIAN
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ СИНАП 20 мл
СТАМАТИН КИДС ЧЕРЕША сироп 100 мл
ДОКТОР'С БЕСТ АШВАГАНДА капсули 125 мг * 60
ГЕЛ МАСКА ЗА ОЧИ
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
- Трите вида бърнаут и как да си помогнем
- Домaшни средства срещу тъмни кръгове под очите
- Средства и съвети за премахване на торбичките под очите
- 8 причини за липса на енергия и постоянна умора
- Възстановяване от умора и изтощение
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Как да повишим енергията и тонуса си по естествен път
- Алтернативни методи за терапия при фибромиалгия
- Лимон
Коментари към 5 изненадващи причини за бърнаут – Част 2