Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз 5 техники за изграждане на силна самодисциплина

5 техники за изграждане на силна самодисциплина

от 25 ное 2018г., обновено на 12 юни 2020г.
Редактор: Нора Маркова
5 техники за изграждане на силна самодисциплина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Самоконтролът (или липсата му) играе важна роля в избора между салата и хамбургер, отиване на фитнес тренировка и прекарването на вечерта на дивана пред телевизора, пиенето на една чаша вино и консумирането на огромни количества алкохол в петък вечер. Сигурно в даден момент сте изпитвали разочарование, срам или тъга, поради това че не сте показали малко (или много) повече самодисциплина.

Ако смятате, че срещате трудности с прилагането на самоконтрол в ежедневните си занимания, практикуващият клиничен психолог от Бостънския университет д-р Елън Хендриксен предлага 5 техники за изграждане на силна самодисциплина.

Самоконтролът има много имена: воля, дисциплина, въздържание, ограничение. Без значение от точния термин той оказва огромно влияние върху здравето и успеха на една личност.

Самодисциплината накланя везните към учене или забавление, проява на спестовност или прахосване на пари, въздържане на напиращите чувства или емоционален изблик, продуктивност на работното място или прокрастинация.

Липсата на самоконтрол дори може да представлява симптом за редица сериозни психични заболявания като депресия, обсесивно-компулсивно разстройство и специфични разстройства, свързани с контрола над импулсите, като трихотиломания или компулсивно разстройство в пазаруването.

Префронталният кортекс е тази област в мозъка, която ни позволява да планираме дейностите си и да регулираме емоциите си и нашите тела – като цяло да избягваме да правим постъпки, за които ще съжаляваме по-късно. С други думи, префронталният кортекс ни помага да се противопоставим на импулсите си и да насочим потиснатото желание за по-късно.

Самоконтролът може да бъде обобщен по следния начин: казването на "не" на собствените импулси. Именно волята е причината, поради която изяждаме ябълка вместо пица, заспиването рано вечер вместо будуването до късно заради новия сезон на любимия ни сериал. Контролът, който упражняваме над действията ни, ни помага да свършим неприятната, предизвикваща тревожност задача, за да постигнем целите си и сбъднем мечтите си, а не прахосването на ценно време в някоя социална мрежа.

Така че следващият път, когато усети изкушението да направите нещо забавно, но контрапродуктивно, използвайте една от следните техники за изграждане на силна самодисциплина.

Техника №1: Правете трудните неща рано сутрин.

С всеки изминал час от деня самоконтролът на хората намалява. Според едно изследване от октомври 2013 г., публикувано в научното списание Psychological Science от учените Isaac H. Smith & Maryam Kouchaki, часът оказва влияния върху неетичното поведение. Изследователите достигат до това заключение, след като използват компютърна задача, за да проследят реакциите на участниците. Мъжете и жените трябва да проследят дали имат повече точки от дясната или лявата страна на екрана. Уловката обаче е следната: всеки път щом участниците изберат дясната страна, те получават 10 пъти повече пари, без значение дали това е верният отговор или не. Така че на мъжете и жените от експеримента им е предоставен стимул да избират дясната страна, дори когато това е грешният отговор. Резултатите показват, че участниците, които извършват експеримента рано сутрин, са по-малко склонни да излъжат или да измамят, за да получат повече пари, сравнено с участниците на обяд.

Учените наричат това "ефекта на сутрешната моралност". Само че не става въпрос толкова за етично поведение, колкото за самоконтрол. Изглежда добрите хора намират за все по-трудно да се въздържат от вършенето на неморални неща, като например дребна измама за няколко допълнителни лева, с намаляването на енергията и натрупването на умора през деня. Разбира се, това не служи като извинение за неетичното поведение, но ни помага да разберем защо е добре да не очакваме (от себе си и другите) да сме способни да покажем силна съпротива срещу изкушенията в края на дълъг работен ден.

Техника №2: Променете средата си, за да промените поведението си.

С други думи, най-доброто средство срещу изкушението е пълното му и абсолютно премахване. Колкото по-малко решения трябва да вземате, толкова по-дълго ще може да упражните самоконтрол. Ако осъзнаете, че прекарвате прекалено много време в социалните мрежи, когато се предполага да работите, то тогава инсталирайте приложение, което ограничава достъпа ви до Facebook, Instagram или Twitter. Накратко, не обричайте себе си на провал. Както не бихте пуснали 3-годишно дете в арт галерия с вази от династията Минг, така и не може да очаквате от себе си желязна дисциплина, когато сте изморени, стресирани или гладни.

Техника №3: Следете прогреса си.

Наблюдението променя феномена, който бива наблюдаван. Така че се постарайте да следите действията си, за да може да установите причините за пилеенето на време, пари или усилия. Проверявайте банковата си сметка на всеки три дена, за да разберете кога харчите най-много пари. Купете си дневник, в който да записвате каква храна консумирате ежедневно, за да спазвате хранителните си навици. Тези действия ще ви помогнат да следите успешно кога самодисциплината ви изчезва за сметка на удоволствието. Точно когато не внимавате достатъчно с действията си, започвате да се отклонявате от желаната цел.

Техника №4: Използвайте чести аларми.

Това е стратегия от поведенческата терапия за справяне с дефицита на вниманието и хиперактивност. Когато се налага да извършвате редица задачи една след друга – да преминавате през много действия като например подготовката рано сутрин за работа, включваща вземане на душ, преобличане, миене на зъбите, подготвяне на чантата – си подгответе аларми за всеки 3 до 5 минути. Звуковите подсещания ще ви напомнят за всичко, което се очаква да свършите в дадения момент. Така че ако се случи да се разсеете, следващата аларма ще ви помогне да се фокусирате обратно върху задачите, като по този начин няма да изгубите много ценно време.

Техника №5: Позволете си развлечения, просто не веднага.

"Ще го направя малко по-късно" е мантрата на всеки един прокрастинатор. Опитайте да се направите точно обратното – вместо да изпълнявате най-сложните, уморителни и отнемащи време задачи по-късно, оставете забавленията за накрая. Когато ви завладее импулсът да потърсите в Google: "Как се казваше третото дете на Кейт и Уилям?", "Кога излиза първата книга от поредицата за Хари Потър?" или "Колко спътника има Юпитер?", просто си запишете въпросите на един лист. Чак след като приключите със задълженията си, може да задоволите любопитството си и да потърсите отговорите (между другото те са Луи, 1997 г. и 79).

Източник:

quickanddirtytips.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • 9 начина, по които несъзнателно караме другите да оказват контрол върху нас 9 начина, по които несъзнателно караме другите да оказват контрол върху нас
  • Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност
  • Контролиращо поведение и по-лоши ли сме, отколкото мислим Контролиращо поведение и по-лоши ли сме, отколкото мислим
  • Какви грешки допускаме в старанието си да контролираме емоциите си Какви грешки допускаме в старанието си да контролираме емоциите си
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР СПРЕЙ ЗА ГРЪБ И ГЪРДИ 100 мл
34.00лв.

СИНХРОЛАЙН АКНИКЕЪР СПРЕЙ ЗА ГРЪБ И ГЪРДИ 100 мл

ДРЕГЕР DINGO C-08 РОЗОВ С МУНДЩУК
240.00лв.

ДРЕГЕР DINGO C-08 РОЗОВ С МУНДЩУК

Безплатна доставка за България!
ДАВИНЕС ЛОВ КЪРЛ КОНТРОЛЕР ЗА КЪДРАВА КОСА 150 мл
39.20лв.

ДАВИНЕС ЛОВ КЪРЛ КОНТРОЛЕР ЗА КЪДРАВА КОСА 150 мл

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

Коментари към 5 техники за изграждане на силна самодисциплина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
    www.framar.bg 
    на 06 February 2023 в 01:32
    Коментирайте "5 техники за изграждане на силна самодисциплина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Поведение
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Лечение и контрол на астма
  • Контрол на кръвната захар при диабет
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Какво е заучената безпомощност и как се появява
  • Когато мислите за себе си като за лош човек
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Лайфстайл лечение

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търпите ли негативно поведение спрямо себе си?

преди 2816 дни, 11 часа и 35 мин.

Бихте ли се възползвали от правото си да упражните граждански контрол върху храните?

преди 3013 дни, 14 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 6 часа и 2 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 12 часа и 6 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 7 часа и 8 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 19 дни, 2 часа и 58 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Изкуствен панкреас

Изкуствен панкреас

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Проф. д-р Анелия Клисарова - Предучилищно образование, агресия сред подрастващите и сексуално възпитание - интервю

Проф. д-р Анелия Клисарова - Предучилищно образование, агресия сред подрастващите и сексуално възпитание - интервю

от 28 май 2022г. Прочети повече
Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване

Парламентът създаде изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" - за контрол на медицинското обслужване

от 17 авг 2020г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах