Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1

Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1

от 11 яну 2019г., обновено на 09 юни 2020г.
Редактор: Нора Маркова
Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Психопатията е сериозно състояние, което се характеризира с афективни и междуличностни дефицити, като и потенциално вредни или опасни поведения. С течение на времето психопатите са се превърнали в причина за редица митове, погрешни схващания и интерпретации, които обхващат етиологията, лечението и дори самата дефиниция на личностното разстройство. Погрешните разбирания относно състоянието произлизат и се затвърждават както от професионалистите, така и от обикновените хора. В тази статия ще разгледаме някои от основните аспекти на психопатията, които остават недоразбрани и водят до появата на митове.

Дефиниция

Нека обаче първо започнем с дефинирането на психопатичната личност. Голяма част от неяснотата и объркването произлиза от представянето на индивидите в медиите като проявяващи ужасяващо насилие или дързост. Само се сетете за Тед Бънди, един от най-известните серийни убийци в историята. Също така вероятно сте чели или сте гледали филми за измислени персонажи като Ханибал Лектър, които подсилват стереотипа за психопатичните личности като безкомпромисни и фатално чаровни карикатури.

Психолозите разглеждат психопатията като комбинация от черти, обхващащи междуличностни, емоционални и поведенчески аспекти, като нечестност, грубост, липса на вина, повърхностен чар, лош контрол на импулси, егоцентризъм и немотивирано антисоциално поведение. Въпреки че повечето проучванията се фокусират върху възрастните, данните сочат, че част от децата с поведенчески проблеми, особено ако са свързани с демонстрацията на безчувственост (например липса на вина и емпатия), имат повишен риск от развитието на психопатия в юношеството, а може би и в зряла възраст.

В други случаи медиите представят психопатите като умопомрачени и изгубили досега с реалността. Ако използвате опцията на Гугъл за търсене на синоними, ще откриете, че психопатията се приема за дума, обозначаваща личностното разстройство, а не конкретно разстройство със своите специфични симптоми и етиология. С други думи, сред общността съществува объркване между значението на термините психопатология и психопатия.

Факт или измислица

Нека заедно преразгледаме някои от най-разпространените митове за психотичната личност и съответните научно доказани факти, които ги оборват. Представените погрешни схващания са базирани на анализите от проучването на Берг, Смит, Уатс, Амирати, Грийн и Лилиенфелд (Berg, Smith, Watts, Ammirati, Green & Lilienfeld), публикувано в научния журнал Neuropsychiatry през 2013 г.

Погрешно схващане: Психопатията и антисоциалното личностно разстройство обозначават едно и също нещо.

Факт: Психопатията частично обхваща антисоциалното поведение, но се характеризира с наличието на по-висока степен на междуличностна и афективна дисфункция.

Какво точно представлява психопатията? Каква е разликата между личностното разстройство и антисоциалното личностно разстройство? Ако не можете да отговорите на тези въпроси – не се притеснявайте, не сте сами. Голяма част от объркването произлиза от класификациите в Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства 4, където се посочва (погрешно), че антисоциалното личностно разстройство може също да се определя като психопатия. Въпреки че симптомите на двете психични разстройства се припокриват до определена степен, все пак могат да се установят разлики в операционните и емпиричните аспекти на двете състояния.

Антисоциалното личностно разстройство представлява в същността си склонност към нарушаване на социалните норми, което може да приеме формата на кражба, измама, лъжа. В по-малка степен на антисоциалните индивиди се приписват личностни черти като липса на чувство за вина и емпатия. Психопатичните личности също понякога проявяват определени антисоциални поведения, но акцентът се поставя върху афективните и междуличностни дефицити, като например липса на съчувствие и егоцентризъм.

Социопатия

Объркването относно терминологията не се изчерпва с тези две понятия. Американският психолог Джордж Еверет Патридж въвежда термина социопатия. Целта на учения е да наблегне на това, което той е смятал за фактори от околната среда, причиняващи появата на личностното разстройство. За някои лаици и дори експерти социопат и психопат могат да се разглеждат като синоними, за други обаче социопатията е по-скоро склонност към проява на антисоциално поведение, като цяло вследствие на травмиращи събития, докато психологията е основно предизвикана от генетични фактори.

Въпреки всичко социопатията не е приета от учените за официален психиатричен или психологичен термин, а безразборното прилагане на понятието изглежда само е довело до още повече неяснота, погрешни схващания и митове.

Погрешно схващане: Психопатичните личности не изпитват никакви емоции.

Факт: Напротив – те могат да изпитват чувства като гняв.

Както споменахме малко по-горе в текста, емоционалните дефицити са едни от основните симптоми за личностното разстройство, като една група хора смятат, че това е равнозначно на цялостен недостиг на всякакви чувства. Психопатите обаче могат да изпитват какво негативни, така и позитивни емоции, по-специално гняв и от време на време дори тревожност. Също така скорошни изследвания представят данни, че трудностите, които повечето личности срещат при разгадаването на емоционалните състояния на останалите, се ограничават до чувства като тъга, страх и вероятно погнуса.

Погрешно схващане: Психопатичните личности не могат да различат между правилното и грешното.

Факт: Този тип личности осъзнават къде се намира границата между морално и аморално, но въпреки това нарушават моралните кодекси за държание.

Тъй като голяма част от психопатите демонстрират антисоциално, граничещо с жестоко и възмутително, държание, много мъже и жени приемат, че индивидите с личностното разстройство не могат да разпознават моралните нюанси в човешкото поведение. Въпреки това широко разпространено погрешно схващане редица предишни проучвания, проследяващи моралните разсъждения на психопатите, представят доказателства в подкрепа на тезата, че този тип личности притежават стандартно или дори по-добре развито морално мислене, сравнено с неклиничното население.

Още митове може да намерите във втора част на статията.

Към втора част >>>

Източник:

jneuropsychiatry.org
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • 15 интересни факта за психопатите 15 интересни факта за психопатите
  • Животът през очите на психопата и социопата Животът през очите на психопата и социопата
  • Защо нарцисизмът при жените често остава недиагностициран Защо нарцисизмът при жените често остава недиагностициран
  • Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
5.0/5 3 оценки

Коментари към Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 17:45
    Коментирайте "Погрешни схващания относно психопатичната личност – Част 1"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
  • 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
  • 15 интересни факта за психопатите
  • Животът през очите на психопата и социопата
  • Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея
  • Какви са разликите между психопатa и социопатa
  • Защо нарцисизмът при жените често остава недиагностициран
  • Патологична власт: нарцисисти и психопати в политическото управление
  • Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
  • Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 5 часа и 46 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 1 час и 56 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 18 часа и 37 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 1 час и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 8 часа и 30 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 27 дни, 47 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 28 дни, 12 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 30 дни, 5 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат

Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат

от 09 фев 2024г. Прочети повече
Учени обясняват по какво се разбира дали детето ще стане психопат като порасне Учени обясняват по какво се разбира дали детето ще стане психопат като порасне

Учени обясняват по какво се разбира дали детето ще стане психопат като порасне

от 16 авг 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival