Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Мисловният модел Какво ако – какво представлява и защо е опасен

Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен

от 05 юни 2025г., обновено на 18 юни 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Мисловният модел „Какво ако“ се разгъва, когато човек си представя, че животът му би бил по-хубав, ако бе постъпил по различен начин.
  • Този начин на мислене се свързва с паралелна реалност, която изглежда много по-примамлива, но всъщност блокира потенциала на човека и може да отключи симптоми на депресия или тревожност.
  • Чрез пълноосъзнатост и целенасочено прекъсване на фантазията той може да се избави от чувството за съжаление и самообвинението и да продължи напред.

"Какво щеше да стане, ако се бях родил/а в любящо семейство?“

„Какво щеше да се случи, ако се бях омъжила/ оженил за друг/а?“

„Какъв щеше да е животът ми, ако бях постъпил/а различно?“

Със сигурност и вие сте си задавали подобни въпроси. И е напълно нормално, когато човек попадне в несигурна ситуация, претърпял е провал или пък изпитва съжаление. Този недоловим мисловен модел, при който съзнанието ни изгражда паралелна, по-добра според нас реалност, всъщност може да ни навреди в дългосрочен план.

Причини за така нареченото counterfactual thinking (нереалистично мислене) могат да бъдат: неспособност за преодоляване на тежки периоди или нещастни събития, склонност към самообвинения и поемане на прекалено голяма отговорност, симптомите на депресия и тревожност, съжаление, суеверия, прекалено голяма увереност за това, което предстои.

> Защо е опасен ефектът на паралелния свят

 > Засилва чувството за съжаление

 > Изкривява реалността

> Само реалността има смисъл

тъмнокос мъж с брада и сива риза

Какви рискове крие ефектът на паралелния свят

Вредният мисловен модел "Какво ако", наричан още „ефект на паралелния свят“ изглежда примамлив, но всъщност блокира потенциала на човека.

Ето какви рискове носи:

Подхранва чувството на съжаление и ви парализира

Нагласата „Какво ако“ ви кара да вярвате, че животът ви би бил по-хубав, ако бяхте направили различни избори или взели различни решения. Макар че всеки от нас понякога се пита дали събитията не биха се развили по по-добър начин, ако бе постъпил различно, изследванията показват, че натрапчивите мисли за въображаемото по-различно минало могат да бъдат опасни.

Изследване върху 13 хиляди души от 2017 г. сочи, че мисловният модел „Какво ако“ може да отключи симптоми на депресия. Колкото по-често участниците „пренаписват“ в съзнанието си своето минало, толкова по-голяма е вероятността да изпитат силен емоционален стрес, съжаление или пък да се самообвиняват.

Съжалението може да бъде полезно за вас, когато ви подтиква към размисъл и самоанализ. Ако обаче стане хронично и се превърне в руминация (мисловно предъвкване), то може да ви заключи в миналото и да ви лиши от енергията, без която не бихте могли да продължите напред.

Как можете да се предпазите от ефекта на паралелния свят

  • Пренапишете вътрешния си диалог – Вместо „Ако бях“, си кажете „Какво мога да направя сега?“
  • Извлечете си поука, не търсете виновник – Запитайте се „Какво означава това съжаление? Какво говори то за моята личност и за моите цели?“
  • Използвайте самоанализа и прозренията, до които стигате, за да се мотивирате, а не за да се наказвате – По този начин не само ще намалите емоционалния стрес, но и ще спечелите нещо, което наистина би ви било от полза – житейски урок например. Знаем, че всяка негативно преживяване е урок, който ни показва какво да променим за в бъдеще.
  • Фокусирайте мисленето си върху бъдещето – Вместо да се връщате назад и да търсите допуснати грешки, насочете вниманието си към онова, което все още е възможно. Така ще се почувствате по-полезни и пълноценни и постепенно ще се отдалечите от мисловния модел „Какво, ако бях“.

жена с бежова блуза, която гледа към морето

Например, когато си спомняте за раздялата с любим човек, може би си казвате „Какво би станало, ако не си бях тръгнал/а тогава или ако бях опитал/ а да се сдобрим?“ Това не е просто връщане към спомен, а връщане към вашето Аз, което не е затворило страницата и не е продължило напред.

Не можете да промените миналото си, но можете да решите как бихте постъпили следващия път, когато трябва да вземете важно решение.

Изкривява реалността

Да живеете в паралелен свят, макар и само в съзнанието си, може да промени възприятията ви за реалния и да го направи да изглежда по-малък, отколкото е. Колкото повече време прекарвате в обмисляне какво би се случило, ако бяхте постъпили различно, толкова по-идеализиран и нереалистичен ще е въображаемият ви свят.

Всъщност този порочен кръг е добре познат на повечето от нас – неразрешена ситуация, ум, който непрекъснато се връща към нея и силен копнеж да намерим покой. Това, което често ни спира да продължим обаче, не е самият спомен, а фантазията, свързана с него, или „какво би било, ако“.

Проучване върху склонността да създаваме фантазии за минали събития сочи, че някои хора са по-уязвими да попаднат в нейния капан, да потънат в измислен паралелен свят и да го възприемат като реален. И това не е просто пасивен навик.

Според изследване от 2018 г., публикувано в списание Personality and Individual Differences, хората, които често си представят миналото по различен начин, са по-застрашени от емоционален стрес, когато изберат да прилагат маладаптивни техники за справяне като руминация и самообвинение. Колкото по-цветно обрисуват те въображаемото си минало, толкова по-сива им изглежда действителността.

човек, който пише с химикал

Какво можете да направите, ако често фантазирате различен развой на минали събития

  • Практикувайте духовни упражнения за приключване – Ако мозъкът ви постоянно се връща към минало събитие, напишете в тетрадка всичко, което бихте искали да се беше случило. След това обърнете нова страница. Физическото обръщане на листа или прибирането му в чекмедже/ кутия е като символ, знак, че вече можете да продължите.
  • Прекъснете цикъла на фантазията – Руминацията обича бездействието. Ангажирайте вниманието си с любимо занимание, което ще ви откъсне от мислите за миналото – разходка, хоби, разговор с приятел.
  • Практикувайте пълноосъзнатост, не се разсейвайте – Вместо да се опитвате „да не мислите за това“, се научете да забелязвате мисълта, сякаш е буреносен облак, който се надвесва над вас. Кажете си „Случва се отново“ и след това внимателно се върнете към онова, което правите.

» Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса

Само реалността има смисъл

Вие не просто оплаквате своето минало. Вие оплаквате онази негова версия, която никога не е съществувала. Контрастът между двете версии прави ежедневието ви мрачно, хората неприятни, а поставянето на цели – безсмислено. Все пак не губете надежда. Колкото по-често се упражнявате да се връщате към действителността, толкова по-бързо ще се връщате към нея. Да, реалността не е перфектна, но е ваша. Вие живеете в нея, тя има смисъл.

Животът в паралелен свят понякога е примамлив. Той носи фалшиво усещане за контрол върху минали събития, особено такива, свързани със загуба, съжаление и пропуснати възможности. Лошото е, че потъването в този идеализиран свят ви откъсва от настоящето.

Миналото може би ни оформя, такива каквито сме, но не определя какво ще се случи. За да продължим наистина напред, не бива да се фокусираме върху „Какво би станало, ако“, а да помислим какво можем да направим тук и сега, с това, което имаме.

Източник:

2 Signs You're Experiencing the Parallel Life Effect: https://www.psychologytoday.com/us/blog/social-instincts/202505/2-signs-youre-experiencing-the-parallel-life-effect

Още по темата:
  • Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
  • Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса
  • Неосъществяването на мечтите – най-голямото съжаление в живота на повечето хора Неосъществяването на мечтите – най-голямото съжаление в живота на повечето хора
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ 5 - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЗАПОМНЕТЕ ПЛОВДИВ 5 - ЕВГЕНИЙ ТОДОРОВ - ХЕРМЕС

ЧЕРВЕНИЯТ ТЕФТЕР - СОФИЯ ЛУНДБЕРГ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ЧЕРВЕНИЯТ ТЕФТЕР - СОФИЯ ЛУНДБЕРГ - ХЕРМЕС

ЗАКЛЮЧЕНИ СПОМЕНИ - ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА
13.90лв.

ЗАКЛЮЧЕНИ СПОМЕНИ - ДАНИЕЛА ГЕОРГИЕВА - СИЕЛА

МОРЕ ОТ СПОМЕНИ - ФИОНА ВАЛПИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

МОРЕ ОТ СПОМЕНИ - ФИОНА ВАЛПИ - ХЕРМЕС

СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА
16.00лв.

СТРУНИ - РАДКО ПЕНЕВ - СИЕЛА

ДОБРЕ СМЕ - НИНА ЛАКУР - СИЕЛА
15.90лв.

ДОБРЕ СМЕ - НИНА ЛАКУР - СИЕЛА

Коментари към Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен
    www.framar.bg 
    на 22 July 2025 в 04:38
    Коментирайте "Мисловният модел "Какво ако" – какво представлява и защо е опасен"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност
  • Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
  • 8 стратегии, с които да спрете онези натрапливи, тягостни мисли
  • Ето как се фалшифицира спомен на свидетел
  • Ако ви измъчва съжаление, задайте си следващите 3 въпроса
  • Дали белезите ни са свързани с миналия ни живот?
  • Пет причини, поради които искаме да бъдем запомнени след смъртта си
  • Защо да се тревожим е безполезно и какво можем да направим вместо това
  • Как ефективно да контролираме отрицателните мисли
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 5 дни, 15 часа и 20 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 10 дни, 18 часа и 42 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 12 дни, 18 часа и 19 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 17 дни, 16 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 24 дни, 12 часа и 49 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 26 дни, 5 часа и 30 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 38 дни, 12 часа и 22 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 38 дни, 19 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Важни открития за механизма на изтриване на дългосрочни спомени в мозъка Важни открития за механизма на изтриване на дългосрочни спомени в мозъка

Важни открития за механизма на изтриване на дългосрочни спомени в мозъка

от 06 апр 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОЛАНЗАПИН таблетки 5 мг * 30 АКТАВИС

ДВУПЪТЕН АБОКАТ С КРИЛА 22

ТЕЛЕШКИ КОЛАГЕН + АЦЕРОЛА И СТЕВИЯ 174гр.

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

БИОХЕРБА ЛАКТОБАЦ.АЦИДОФИЛУС+В6 капс. 450мг*100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:39:20

ТАМПОН СТЕРИЛЕН С AMIES ТРАНСПОРТНА СРЕДА 300290

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:38:38

ЗДРАВЕ ШАМПОАН ФОРТЕ СЪРБЯЩ СКАЛП С ЛУГА 130 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:36:28

ЛИНЕФОР капсули 50 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 14:51:05

ОМНИ БИОТИК МИГРА саше 3 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 14:50:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival