Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Емоционално интелигентни ли сте

Емоционално интелигентни ли сте

от 09 май 2018г., обновено на 17 юни 2021г.
Редактор: Станислава Тонева
Емоционално интелигентни ли сте - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

За да се развива добре индивидът, не са му нужни само желязна логика или добра памет. Всъщност му трябва адаптивност към обстоятелствата и емоциите, които те предизвикват в ума му. Идеята на това е, че не е толкова важно какво се случва край вас, а как ще го възприемете и третирате. Благодарение на подобна адаптивност, хората превръщат препятствията по пътя си във възможности. Фактически тази адаптивност се появява благодарение на емоционалната интелигентност на индивида и възможността му да контролира реакциите си.

Какво всъщност е емоционалната интелигентност

Емоционалната интелигентност е сравнително нова сфера на изследване, която се фокусира върху способността да усещате, разпознавате, комуникирате, отговаряте и разбирате емоциите. Тя не може да бъде установена чрез IQ тест — за да се установят степента и ръстът й са необходими повече наблюдения и анализи, отколкото обикновените хора подозират.

Разбиране на емоционалната интелигентност

Хауърд Гарднър за пръв път представя идеята за няколко вида интелигентност през 1983 г., но психологическата теория за емоционалната интелигентност е разработена от Питър Солоуи и Джон Майер. Концепцията е популяризирана от Даниъл Голман в неговата книга „Емоционална интелигентност: Защо може да има значение повече от коефициента на интелигентност“, издадена през 1995 г.

Терминът „емоционална интелигентност“ описва способността на човек да използва и разбира емоциите (както собствените, така и тези на другите), за да управлява по-добре умственото и физическото здраве, но и междуличностните умения. Емоционално интелигентният човек обикновено има способността да разпознава гнева и в резултат на това осъзнаване може да реши, че е най-добре първо да се успокои, преди да говори. Тази способност важи и за емоциите на другите. Емоционално интелигентният може да разпознае кога някой колега се чувства стресиран и да предприеме мерки, за да помогне, като му предложи помощ или като го посъветва да си позволи почивка.

Пет компонента на емоционалната интелигентност

Емоционалната интелигентност, описана от Голман, се състои от 5 компонента, които се проявяват индивидуално:

  • Самосъзнание — разпознаване на настроенията и емоциите, както и тяхното въздействие върху околните.
  • Саморегулиране — използване на емоционалните познания, за да се преработи настроението или емоциите, така че да не причинят импулсивни реакции или поведение.
  • Вътрешна мотивация — да се предприемат действия или да се вземат решения в резултат на вътрешна нагласа, основана на оптимизъм, любопитство, желание за развитие или лични идеали, а не мотивация от незабавно награждаване или печалба.
  • Емпатия — разбиране на чувствата на другите и използване на това знание, за да се взаимодейства с хората въз основа на тяхното емоционално състояние.
  • Социални умения — използване на емоционалната интелигентност за установяване на здрави взаимоотношения и улесняване на успешните взаимодействия с връстници, колеги, близки и въобще с всички околни.

Емоционално познание и психично здраве

Изследванията показват, че определени състояния на психичното здраве са свързани с по-ниски нива на емоционална интелигентност. Синдромът на Аспергер се свързва с проблемна емоционална интелигентност. Хората, които са хванати в капана на депресията, изглежда също имат трудности при разбирането на емоциите и управлението на отрицателните чувства. Граничните личности може да показват чувствителност към израза на емоции, но по-слаби умения при идентифициране на чувствата и техните значения. А при злоупотреба с вещества може да се стигне до осезаем дефицит на емоционалната интелигентност.

Липсата й се отнася и до участието в разрушителни или саморазрушителни действия. По-високите нива на емоционалната интелигентност могат да намалят вероятността от нарушения на психичното здраве, като депресия или тревожност, да спомогнат за намаляване на тенденциите към агресия и също така да допринесат за бързото възстановяване от травматични или стресови събития.

Развиване на емоционалното познание

Всеки човек има някакво ниво на емоционална интелигентност, защото е развил до определена степен умения, свързани с нея. При част от хората емоционалната интелигентност е естествена, но при други емоциите преобладават и пречат както на комуникацията, така и на собствените им адекватни действия. За някои хора тези трудности могат да бъдат трайни и да причинят големи проблеми на работното място, у дома или в училище. Според академичните изследвания емоционалната интелигентност е по-важна за успехите в живота, отколкото това колко са умни хората. IQ-то на индивида може да е много високо, но ако той не е емоционално интелигентен вероятността да преуспее намалява.

Изследванията показват, че може да се развие по-висока емоционална интелигентност, особено в първите години от живота. Разработени са различни програми за "социално и емоционално обучение" (съобразени с детската и юношеска възраст), чиято цел е да се подпомогне развитието на по-добро емоционално осъзнаване, което според учените е и сигурен път към по-високия академичен успех. С помощта на тези програми младежите се научават да разбират и управляват много по-добре емоциите си.

От друга страна, уроците по емпатично поведение спомагат за намаляване на случаите на тормоз, насилие и друго недобро поведение. Ученици, работили по тези програми, често са по-добре подготвени да се справят с конфликти както самостоятелно, така и в група, и е по-вероятно да поемат отговорност за действията си.

Терапия за подобряване на емоционалната интелигентност

Терапията може да бъде полезна, когато човек желае да разбере и развие по-добре емоционалната си интелигентност. Благодарение на нея потребителят може да осъзнае по-добре своите силни страни и недостатъци, като подобри способността си да разпознава, да разбира и да се справя с емоциите. Някои хора, които започват терапия за депресия или социална тревожност, могат да открият, че досега са живели с по-слаба емоционална интелигентност. С помощта на терапевт те имат възможност да осъзнаят по-добре собствените си емоции, да започнат да укрепват способностите си и да открият, че подобреното емоционално съзнание води до подобряване на психичното здраве.

Източник:

goodtherapy.org

Още по темата:
  • Защо да си интелигентен невинаги е предимство Защо да си интелигентен невинаги е предимство
  • Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • Знаем ли всъщност какво е омразата Знаем ли всъщност какво е омразата
5.0/5 2 оценки

Коментари към Емоционално интелигентни ли сте

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Емоционално интелигентни ли сте
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 01:15
    Коментирайте "Емоционално интелигентни ли сте"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
  • Знаем ли всъщност какво е омразата
  • Най-умните породи кучета
  • Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
  • Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Високите нива на флуорид във водата са свързани с по-ниско IQ при децата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Не мога да се справя с т.нар. „емоционално хранене“.

преди 2438 дни, 14 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 13 часа и 17 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 9 часа и 26 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 2 часа и 8 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 8 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival