15 признака на емоционален мазохизъм

Чрез написването на тази статия ние не твърдим, че емоционалният мазохизъм е съзнателен избор.
Ние също не твърдим, че той настъпва по вина на някого. Емоционалният мазохизъм може да бъде такава част от човешката природа, която не е осъзната.
Осъзнаването на емоционално мазохистичните тенденции, такива каквито са, е рядко явление, въпреки че те изглежда са универсални. Нека започнем с определянето на мазохизма, след това да преминем към емоционалното му проявление в много от нас.
Кой е мазохист?
Мазохист е човек, който практикува мазохизъм. Много мазохисти открито се определят като такива. Те знаят какво правят и защо. Емоционалните мазохисти рядко разбират това, което правят, и защо. Можем да ги наречем скрити мазохисти.
Какво е мазохизъм?
Определян като насладата от нещо болезнено или изморително, мазохизмът изглежда доста простичък за повечето хора. И все пак, той е доста често срещан в нашето ежедневие. Позволявали ли сте си някога да бъдете погълнати от спор? Усещането за неудовлетвореност и болка - голяма или малка – могат да бъдат избегнати. И все пак, рядко избягваме такива възможности, нали? |
Признаването на всекидневния емоционален мазохизъм е едно от най-полезните неща, които можем да сторим за себе си.
Как може да се намери удоволствие в болката?
Вероятно сте гледали документални филми с радикално религиозни безрезервно отдадени, които се самобичуват. Отдаденият бичува себе си, изпадайки в духовно надрусване, което идва от физическата болка.
Тогава си мислим: "Уау, този човек е побъркан!"
Какво ако, макар да презираме мазохиста, това се случва междувременно под носа ни - вътре в собствения ни ум и тяло? И какво, ако презираме мазохизма в другите, защото не желаем да виждаме подобни тенденции в себе си?
Това може да е особено вярно за емоционалния мазохизъм, който се определя като намиране на подсъзнателно удоволствие от негативните емоции.
Принципът на удоволствието - универсалният закон на удоволствието и болката - твърди, че хората постоянно търсят удоволствието и избягват неудоволствието. Това търсене на удоволствие и избягване на болка би трябвало да се проявява в поведенчески избори.
На пръв поглед принципът на удоволствието би изключил самонараняването, омразата към себе си, самокритиката, ниското самочувствие, безпокойството от всякакъв вид, депресията, страхът от успех, страхът от провал и множество други емоционални страдания. В края на краищата никое от горните неща не е приятно, нали?
Не бързайте.
Защо обикновено правим някое от следните неща?
1. Започваме спорове без видима причина. 2. Тъпчем се с храна, докато не ни заболи коремът. 3. Отказваме се от целта, точно когато нещата започват да вървят добре. 4. Бягаме от щастливи взаимоотношения. 5. Напускаме работа, в която имаме потенциал. 6. Прекратяваме приятелство по незначителни причини. 7. Харчим повече пари, отколкото имаме. 8. Злоупотребяваме с алкохола и наркотиците. 9. Толерираме хора, които ни нараняват. 10. Толерираме хора, които ни контролират. 11. Толерираме хора, които ни отхвърлят и наскърбяват. 12. Толерираме хора, които ни унижават. 13. Отказваме да отстояваме себе си. 14. Придържаме се към болезнени чувства. 15. Непрекъснато критикуваме себе си. |
Спокойно може да се каже, че - като цяло - нито едно от горните неща не е абсолютно необходимо. Може да се каже още, че всеки един от тези примери причинява някаква емоционална болка. Ние имаме избор и все пак толкова често избираме най-болезненото.
Защо? Емоционалният мазохизъм - тенденцията да се намери някакво странно или неуловимо удоволствие (прегръщане на познатото, самооправдание, приемане ролята на жертва) - може да бъде виновник за това.
Алтернативен начин да се погледне на това е да го наречем хронична, но все пак отбягваща емоционална болка психологическа привързаност. Тази формулировка предполага, че макар да съзнателно да мразим тревогата, ние сме някак привързани към нея. Тя често е била с нас толкова дълго, че не можем да си представим друг начин на съществуване.
Признаването на подобни привързаности, тъй като те често са неосъзнати, е критична първа стъпка във възстановяването от тях.
По статията работи: Елиза Трайкова
Източник: psychcentral.com
Снимка: rebelcircus.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АНТИВИРУСЕН БЛОК НА СЪЗНАНИЕТО. МАНТРИ ПРОТИВ ПСИХОВИРУСИТЕ - САН ЛАЙТ
ПРИКАЗКИ ЗА РАЗМИСЪЛ /ЛУКС/ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ИЗКУСТВОТО ДА СЪЗДАВАМЕ СПОМЕНИ - МАЙК ВИКИНГ - ХЕРМЕС
КЛАСИЧЕСКИ ПРИКАЗКИ, ЗА ДА ОПОЗНАЕМ ПО-ДОБРЕ СЕБЕ СИ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ЗАКОНИТЕ НА ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
НовДЕПРЕСИЯТА МЕ ОБИЧА - ВЕСЕЛИНА СЕДЛАРСКА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво представлява умишленото самонараняване
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Защо хората с тревожност и други афективни разстройства трудно регулират емоциите си
- Дневна доза мъдрост: Спрете да мислите какво правят другите
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 5 съвета за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Как да контролираме емоциите си, така че да не ни контролират те
- Ониксът увеличава психическата и физическата издържливост
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
Коментари към 15 признака на емоционален мазохизъм