Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си

Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си

от 07 юни 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

По време на терапевтични сесии хората често говорят за въздействието на негативните събития от тяхното детство. Наистина за мнозина е от съществено значение да излекуват раните от детството и често те са свързани с грешките, които родителите им са извършили. Терапевтите чуват постоянно разкази за редица неблагоприятни детски преживявания.

Има общо четири типа родители, които биват описвани по време на терапия:

  • Постоянно небрежни и насилствени родители, чиято злоупотреба спрямо децата може да бъде емоционална, физическа и/или сексуална.
  • Недостатъчно добри родители, които нямат никакви родителски умения и през повечето време не могат да се свържат с децата си, оставяйки ги да се чувстват необичани.
  • Достатъчно добри родители, които правят някои значително грешки, но са любящи и грижовни през повечето време.
  • Достатъчно добри родители, които допускат само дребни грешки и проявяват постоянна любов и грижа към децата си.

Неблагоприятните детски преживявания могат да бъдат поправени, когато детето порасне, ако родителите са достатъчно смели да се изправят срещу вредата, която са нанесли. Разбира се, родителите от първата категория може никога да не успеят да поправят отношенията си с порасналите си деца. Това зависи изцяло от тежестта на насилието в семейството. Родителите от другите три категории обаче е възможно да поправят взаимоотношенията и да започнат нещо ново – може би не страхотна, доверчива връзка, но такава, която е достатъчно добра.

Психотерапевтът Силва Невес често среща хора, които не са склонни да ходят на терапия и определят кабинета му като място за осъждане на родителските грешки. Това обаче не е така. Реалността е, че терапията е насочена към определяне на въздействието на детството и разкриване на раните, с цел тяхното излекуване.

През последните години обаче терапевтите все по-често се сблъскват с взаимоотношения, в които родители са малтретирани от порасналите си деца.

>>> Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически

Родители, малтретирани от възрастните си деца – насилие, за което не се говори

Родители

В тази публикация ще обсъдим другата страна на неблагоприятните семейни преживявания, за която не се говори често – когато родителите са малтретирани от порасналите си деца. Наистина гневът на вече възрастните деца към родителите им може да съответства на вредата, която им е нанесена, но дори и при екстремни детски обстоятелства, най-доброто нещо, което може да се направи е да се ограничи значително контакта.

Не е добре родителите да бъдат малтретирани, колкото и ужасни да са те. Като възрастни, всички хора трябва да поемат отговорности и една от тях е да се държат почтено – да реагираш на недостатъчно добрите родители с обидно поведение не е добре за никого, дори за ядосаното възрастно дете.

Има много родители от втора, трета и четвърта категория, които се извиняват на възрастните си деца и искат да създадат по-добри отношения, но децата им остават в позиция на жертва и продължават да ги обвиняват за трудностите на живота си в зряла възраст. Има много начини – от прикрити до явни – по които едно пораснало дете може да злоупотребява с родителите си:

  • Принуждава ги да му дават пари (финансова злоупотреба).
  • Заплашва ги, че ще се нарани, ако не правят каквото желае (психологическо насилие).
  • Убеждава ги, че са направили или казали нещо, което всъщност не е вярно, което ги кара да се съмняват в себе си.
  • Играе ролята на жертва, за да принуди родителите си да правят това, което иска.
  • Заплашва ги, че ще сподели с приятелите им колко лоши родители са били (унижение, сплашване и емоционално насилие).
  • Прилага физическо насилие.
  • Манипулира ги чрез ангажиране или прекратяване на контактите с техните внуци.
  • Отказва им достъп до здравеопазване, за да запази контрол над тях.

Някои хора не прилагат такова насилие към родителите си, но постоянно търсят възможности да ги манипулират. Това обикновено са признаци, че човек живее с незараснали рани и не е поел отговорността да се грижи за родителите си.

Тези поведения могат да имат пагубен ефект както върху психическото здраве на порасналото дете, така и върху психиката на родителите. Неизреченото в подобни взаимоотношения са моментите, в които родителят трябва да отстоява граници, за да попречи на детето си да го нарани. Наистина е неизказано, защото е табу. Езикът на човек, който се възприема като жертва, може да звучи така: „Объркаха ме като дете, а сега искат да се дистанцират. Как смеят?“.

Повечето родители изпитват срам и вина

Срам

Ако човек не се държи с уважение и почтеност към родителите си, те непременно трябва да се пазят от неговите атаки. Родителите, които трябва да се изправят пред суровата действителност, че тяхното пораснало дете не се държи добре с тях, обикновено са с разбито сърце и са склонни да изпитват срам и вина, че не са се справили с възпитанието му.

Нашето общество ни възпитава, че родителите никога не трябва да се отказват от порасналите си деца. Възможно е обаче някои хора да са жертва на насилие от страна на децата си и оставането близо до тях може да бъде не само болезнено, но и опасно.

Когато децата пораснат, те трябва да поддържат отношенията с родителите си. Ако няма сътрудничество, може да не съществува пълноценна връзка.

В някои случаи, ако опитите на родителя да поставя граници и да изисква уважение от своето дете не са сполучливи, може да се стигне до преустановяване на взаимоотношенията.

Кръвната връзка няма значение, ако липсва уважение

В зависимост от миналото им, децата и техните родители може никога да нямат любяща, грижовна, подкрепяща и значима връзка. Най-доброто, на което някои хора могат да се надяват, е да бъдат цивилизовани и да толерират компанията на другия с доброта и състрадание. Но не е добра идея да се поддържа токсична, разрушителна и злоупотребяваща връзка – кръвната връзка няма значение, ако няма нужния минимум на уважение.

Родителите, малтретирани от децата си, често живеят в изолация, защото не знаят към кого да се обърнат. Те пазят злоупотребата в тайна от страх да не бъдат обвинени, критикувани и отхвърлени. Поради тази причина често не са склонни да посещават терапия.

>>> Когато детето се превърне в домашен насилник: Съвети за справяне

Ако сте от родителите, малтретирани от порасналите си деца, може да е полезно да помислите над следното:

  • Ако сте се извинили за грешките си, но вашето дете не е в състояние да ви прости, отговорността за провалените взаимоотношения е изцяло негова.
  • Ако вашето пораснало дете се държи по неприемлив начин, имате право да поискате промяна в поведението му.
  • Ако сте малтретирани и се чувствате несигурни, имате право да се защитите, да се отдалечите и да преустановите контакта – временно или постоянно.
  • Отидете на терапия. Терапевтът няма да ви обвинява. Терапията може да ви помогне да осмислите миналото и настоящето и най-важното може да ви помогне да изградите стратегии за предпазване от насилственото поведение на детето ви.
  • Не се изолирайте – говорете с близък приятел.
Източник:

The Unspoken Abuse: When the Adult Child Abuses the Parent: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/talking-sex-and-relationships/202205/the-unspoken-abuse-when-the-adult-child-abuses-the-parent

Още по темата:
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
  • Методът на Улвеус за справяне с училищната агресия: Ясни правила за поведение и наказания за насилниците в училище Методът на Улвеус за справяне с училищната агресия: Ясни правила за поведение и наказания за насилниците в училище
5.0/5 1 оценка

Коментари към Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:16
    Коментирайте "Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
  • Методът на Улвеус за справяне с училищната агресия: Ясни правила за поведение и наказания за насилниците в училище
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Y07.0 Към съпруг или партньор
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • T74 Синдром на малтретиране
  • Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
  • Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Геймърство и неудържима агресия. Какво да правя?

преди 1307 дни, 20 часа и 18 мин.

Депресия и агресия - как мога да се справя с това?

преди 1900 дни, 6 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 20 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

Задължения и права на родителите при участие на деца в интернет клипове

от 10 яну 2025г. Прочети повече
Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

Християна Тодорова, психолог: Насилието в обществото е проблем, пред който всички сме отговорни

от 21 окт 2024г. Прочети повече
Да се върне ли в България смъртното наказание Да се върне ли в България смъртното наказание

Да се върне ли в България смъртното наказание

от 31 юли 2023г. Прочети повече
Y07 Други форми на лошо отношение Y07 Други форми на лошо отношение

Y07 Други форми на лошо отношение

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival