Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически
Детските или юношески прояви на насилие над родителите могат да оставят след себе си чувство на срам, неудобство, гняв, ужас, несигурност и безизходица. Наричаме тези емоции парализиращи, защото са толкова интензивни, че напълно заглушават логиката и разума, затваряйки ни в безнадеждност и несигурност за посоката, която трябва да поемем.
Ако сте в подобна ситуация, ако нямате смелост да се изправите пред истината, че сте тормозени от детето си и търсите информация за този тип домашно насилие – защото то е такова, независимо от възрастта на насилника, тази статия ще ви бъде полезна.
Признаците на насилие над родителя:
На първо място е добре да знаете, че насилието над родители може да се прояви в различни форми - физическо, емоционално, вербално, финансово. Насилието над родители е форма на домашно насилие и се счита за сериозен проблем, който води до физическа вреда, депресия, увреждане на собствеността, загуба на работа и разпадане на семейството.
Обикновено то се извършва от дете в тийнейджърска възраст, което показва следното поведение спрямо вас и членовете на вашето семейство:
- заплахи и/или физическо насилие, включително удряне, ритане, бутане;
- постоянен отказ да направи това, което му е казано (да си легне, да се прибере вкъщи, да почиства след себе си, да посещава редовно училище, университет, работа) или да помага в домакинството, да участва в семейни дейности;
- кражба на пари или имущество, злоупотреба с кредитните карти на родителите, продажба на телефони, компютри;
- умишлено увреждане на имущество;
- заплахи или действително насилие над домашни любимци или другите деца в семейството като начин на сплашване;
- емоционално изнудване;
- злоупотреба с наркотици/алкохол в дома;
- умишлено злоупотреба с наркотици пред семейството/приятелите;
- друга незаконна дейност.
Много родители приемат някои от тези признаци като "нормално" тийнейджърско поведение и не предприемат никакви мерки за справяне с проблема, докато се уморят и обезверят до такава степен, че напълно изгубят надежда и контрол над ситуацията.
>>> Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
Често детето, което злоупотребява с родителите си, го прави умишлено и за удоволствие, тъй като способността за съпричастност и състрадание в тийнейджърска възраст все още не е добре развита, а от друга страна проблемите с гнева, психологическите смущения и хормоните се явяват като огромно изпитание. Разбира се, не всички тийнейджъри злоупотребяват с родителите си, но броят им се увеличава все повече.
Много са причините за разрастващия се проблем – една от тях е, че в съвременния свят децата добре познават правата си, а от друга страна стои липсата на авторитет на родителите. Те се нуждаят от механизми за справяне с децата си, но рядко търсят и получават разбиране и помощ, а неразрешеният проблем с насилието вреди не само на потърпевшите, но и на самите деца насилници.
Училищата често трайно изключват тийнейджърите с поведенчески проблеми и тъй като няма почти никаква подкрепа за тези деца или техните родители, те бързо се обръщат към наркотици или престъпления.
Насилието над родители не е ограничено до определени социални групи или семейства с един родител, или случаи, в които бабата и дядото полагат основните грижи за детето. Обикновено майката (или родителят, който е по-ангажиран с отглеждането и възпитанието на детето) е най-засегната, но страдат и всички останали членове на семейството.
Запомнете: направете всичко възможно да разберете на какво се дължат проявите на насилие и се опитайте да помогнете, но в никакъв случай не извинявайте и не пренебрегвайте това поведение.
>>> Когато детето се превърне в домашен насилник: Съвети за справяне
Каква е причината тийнейджърите да злоупотребяват с родителите си?
Много хора смятат, че злоупотребата с родителите е резултат от лошо възпитание и отглеждане, от пренебрегване – емоционално и физическо. Статистиката обаче показва, че и деца, които не са преживявали нито един от посочените проблеми, малтретират родителите си.
Сред причините за това могат да бъдат психични нарушения, които пречат на детето да контролира емоциите си, а също и домашно насилие вкъщи – проявено към самото дете или между други членове на семейството. Някои деца се държат грубо поради лоши умения за справяне. Други са по-съзнателни и се наслаждават на силата си и възможността да ударят родителя си.
Специалистите също така са на мнение, че един от най-силните фактори за насилствени прояви на деца към родители е фактът, че като общество не учим достатъчно децата си на уважение, любов и грижа.
Предпоставки за разпространението на този проблем са и сцените на насилие във филмите, по телевизията, музиката, които валидират агресивните прояви като нормални; важна роля изпълняват и средата, липсата на адекватни ролеви модели, лошите взаимоотношения с родителите или пълната им липса, стресът…
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
- T74 Синдром на малтретиране
- Жените в армията са подложени на сексуално и психическо насилие
- Различните форми на домашен тормоз
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
- Да живееш с човек, който те обижда и обвинява, или какво е да си затворник на собствения си живот
- 10 извинения, прикриващи емоционална злоупотреба във взаимоотношенията
- Домашното насилие: как насилниците манипулират жертвите си
Коментари към Тихо страдание: Когато деца малтретират родителите си – емоционално и физически