„Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле
Едва ли има човек, който да не си е задавал някога въпроса „Какво се случва с мен?“ Причините могат да бъдат най-различни: претоварване, стрес, чувство, че не се справяте и много други. На каквото и да се дължи състоянието, бъдете сигурни, че има начин да излезете от него и да се почувствате по-добре. Важно е обаче да не пропъждате усещането веднага щом се появи. Опитайте се да разберете как сте стигнали дотук. Ако мисълта за самоанализ ви напряга още повече, потърсете професионална помощ.
Защо се чувствате така, сякаш нещо с вас не е наред
Няма да успеем да изброим всички възможни причини, но ще обърнем внимание на най-често срещаните, сред които са например претърпян провал или дълго заболяване.
Претоварване
Ако сте затрупани от задачи, е напълно възможно да се чувствате объркани и да не знаете от къде да започнете. Притеснявате се, че няма да успеете да свършите всичко и това ви напряга. Замисляли ли сте се защо сте толкова натоварени? Може би работата ви е твърде динамична или пък имате много семейни задължения?
Неясно бъдеще, застой
Виждате, че хората около вас са наясно с живота си и преследват целите, които са си поставили, но вие не знаете какво искате и как да продължите. Обикновено човек се чувства така след раздяла, която не успява да преживее, когато иска да смени работата си или да сложи край на токсична връзка, но няма смелост да го направи.
Ако имате представа какъв искате да е животът ви, но не успявате да я реализирате, е нормално да си задавате въпроса „Какво ми има?“
Самота
Самотата може да има негативни последици върху физическото и психичното ви здраве. Тя повишава риска от хронични сърдечни и белодробни заболявания, тревожност и депресия.
Ако си мислите, че нещо с вас не е наред, вероятно сте обезсърчени от неуспешните си опити да създадете социални контакти.
Проблеми в личните отношения
Една от най-често срещаните причини човек да се чувства нещастен са непълноценните му отношения с околните. Неразбирателство с родителите, несполучливи връзки, тежка раздяла с партньор – всичко това може да ви накара да се замислите дали всичко с вас е наред.
Служебни проблеми
Нормално е да се чувствате объркани, ако работата ви е много натоварена и ви причинява силен стрес. Ако изпълнявате нова длъжност, имате нов работодател, работите извънредно или не се спогаждате с колегите си, въпросът „Какво се случва с мен“ често може да изниква в съзнанието ви.
Психологическа травма
Загуба на близък човек, домашно насилие, пожар или друго травмиращо събитие са достатъчно сериозни причини да се чувствате изгубени и да не знаете как да продължите.
Понякога травмата не е толкова очевидна, но е не по-малко опасна – например съжителството с нарцистичен партньор. Във всички случаи подобни негативни преживявания оставят дълбок отпечатък върху човешката психика. Ако не можете да се справите сами, е по-разумно да се консултирате със специалист.
Дълго заболяване
Понякога объркването ви може да се дължи на дълго заболяване или появата на непознати за вас симптоми. Ако все още нямате поставена диагноза, също е много трудно да запазите самообладание и да разсъждавате трезво. „Какво се случва с тялото ми“ би бил най-логичният въпрос, а отговор ще получите единствено от лекар специалист.
Ниска самооценка
Хората, които страдат от ниско самочувствие, често се питат дали всичко с тях е наред. Негативната представа, която са изградили за себе си, влияе на целия им живот. Възможно е да са прекалено самокритични и да смятат, че са посредствени и неспособно. Ако страдате от същия проблем, би било добре да потърсите причината. В повечето случаи тя се крие в дълбоко вкоренено чувство на срам или вина.
Психични проблеми
„Какво става с мен“ е въпрос, който често си задават хора с депресия, тревожно или личностно разстройство. Консултациите със специалист по психично здраве биха ви помогнали да развиете умения за контролиране на състоянието.
Техники за справяне с чувството на объркване
Има няколко метода, които могат да ви помогнат да се чувствате по-добре. Кой от тях ще изберете зависи от причината за вашето объркване.
Изгответе си авариен план за успокояване
Понякога мисълта, че с вас се случва нещо необяснимо, може да изникне напълно неочаквано и да предизвика тревожност и негативни емоции. Първата стъпка, която е добре да предприемете в този случай, е да се успокоите.
Направете си списък с дейности, които ви успокояват, и не забравяйте да го прочитате, когато усетите, че сте твърде напрегнати.
Списък с дейности, които могат да ви успокоят
- разходете се сред природата;
- опишете чувствата си в дневник;
- обадете се на близък или приятел, който ще ви изслуша и подкрепи;
- запишете задачите, които искате да изпълните (особено ако са много и не знаете от къде да започнете);
- медитирайте;
- приложете ароматерапия, например с лавандулово масло;
- практикувайте йога;
- почетете книга;
- гледайте любимия си филм или предаване.
Простете си
Повтаряйте си, че няма съвършени хора. Прекалено високите очаквания към самите вас могат само да ви навредят. Не се самонаказвайте, когато допуснете грешка, а се поучете от нея.
Създайте план за действие
Ако чувствата ви са свързани с конкретен проблем, потърсете негово решение. Да, много по-лесно е да оставите негативните емоции да диктуват живота ви, но ако изберете да сте активни, ще повишите мотивацията си и ще преодолявате по-леко големите предизвикателства.
Примерен план за действие
- да потърся професионална помощ от психолог или психотерапевт;
- да си намеря по-добра и удовлетворяваща работа;
- да си поставя по-малки цели, чието постигане ще ме кара да продължа напред;
- да се фокусирам върху едно-единствено начинание, за да не се претоварвам;
- да се опитам да изгладя отношенията с близките си хора;
- да си намеря хоби;
- да чета книги за самопомощ;
- да си намеря съмишленик, който да следи прогреса ми и да не ми позволява да се откажа.
Слушайте тялото си
Не пренебрегвайте негативните чувства, които може да изпитате, докато изпълнявате точките от плана за действие. Когато се съобразявате с тях, по-лесно ще намерите начин да подобрите настроението си.
Негативни емоции и начини за преодоляването им
- Претоварване/ мозъчна мъгла – Дайте почивка на мозъка, като запишете всичко, което трябва да направите, на лист хартия.
- Умора – Създайте си рутина за лягане и събуждане и се опитвайте да я следвате. Пълноценният сън е много важен.
- Безпокойство/ нервност – Разходете се или спортувайте.
- Болка/ чувствителност – Установете на какво се дължи и потърсете решение (например преглед при лекар).
- Напрегнатост – Упражнявайте дълбоко дишане, практикувайте медитация или прогресивна мускулна релаксация.
Изберете време от деня, което да отделите за тревогите си
Освен за тялото си, е добре да си погрижите и за ума си. Изберете време от деня, което да посветите само на проблемите и притесненията си. Напишете ги на лист хартия.
Имате две възможности: да изготвите план за действие или да промените начина, по който възприемате проблема (може би просто преувеличавате).
Важно е да определите начало и край на времето за тревоги. Изтече ли, не допускайте да мислите за тях до края на деня.
Полагайте грижи за себе си
Време е да помислите и за себе си. Изберете занимания, които ви доставят удоволствие – както физически, така и духовни.
Ето няколко предложения:
- наспивайте се (7-8 часа сън са достатъчни, над 10 часа причиняват умора);
- хранете се здравословно (приемайте повече протеини и фибри и избягвайте полуфабрикатите, кофеиновите напитки и алкохола);
- движете се (старайте се да правите между 5000 и 10 000 крачки дневно);
- намирайте време за почивка (ако работите на компютър, правете кратки почивки, за да се откъснете от екрана);
- правете онова, което ви харесва (четете книга или гледайте любимо предаване);
- излизайте навън и не късайте връзка с природата (така ще си набавяте и витамин D).
Консултирайте се с терапевт
Ако сте преживели травмиращо събитие и то все още определя живота ви, потърсете специалист по психично здраве.
В случай, че страдате от депресия, тревожност, личностно или друг вид психично разстройство, също е добре да потърсите професионална помощ.
Приемете, че сте нещастни
Дори и да има идеал за щастие, няма човек, който да е щастлив през целия си живот, нали? Всеки от нас преминава през трудни периоди и кризи. Някои продължават дни, други месеци. Ако постоянно се питате защо сте нещастни, може би е време да приемете, че точно сега не сте щастливи.
В случай, че има конкретна причина за тъгата ви, просто признайте и приемете чувствата си. Помнете, че те няма да са вечни и един ден ще ви напуснат. Откажете се от идеята за непреходно щастие и си позволете да изпитвате цялата палитра от емоции, които човек познава.
Какво да направите, ако все пак всичко с вас е наред
Най-голямо объркване предизвиква въпросът „Какво не е наред“, когато всъщност всичко е наред. Ако за хората около вас животът ви изглежда съвсем нормален, защо вие не го осъзнавате?
Освен психичните разстройства, които изброихме по-горе, има и някои други причини, които може би формират във вас тази погрешна представа:
- опитвате се да отговорите на чуждите очаквания;
- не харесвате работата си и съжалявате, че не сте избрали друго поприще;
- постигнали сте значима цел и сега не знаете как да продължите;
- отегчени сте и отчаяно се нуждаете от промяна.
Както може би сами забелязвате, всички предполагаеми причини са свързани с определена липса в живота ви. Вие всъщност нямате проблем, липсва ви нещо, което е важно за вас. За жалост, запълването на празнотата е най-трудното начинание, защото за околните вие изглеждате безкрайно щастливи.
Ако не страдате от психично заболяване и установите, че няма реална причина да се чувствате объркани, може би ще ви помогне да описвате емоциите си в дневник. Бъдете откровени и любопитни. Запитайте се какво ви прави щастливи. Чрез творческото писане ще достигнете до най-съкровените кътчета на душата си, което е почти невъзможно в нашето забързано ежедневие.
'What Is Wrong With Me?' What to Do If You Feel This Way: https://www.verywellmind.com/what-is-wrong-with-me-5094673
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОВЕЛИТЕЛКАТА НА КОНЕТЕ - ДЖОДЖО МОЙС - ХЕРМЕС
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
АЗ СЪМ БЪЛГАРКА - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - СИЕЛА
В ТЪРСЕНЕ НА ХОЛИВУДСКИЯ ПРИСЛУЖНИК - ХРИСТО ДОБРОТИНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ТРУДНОСТИТЕ В ЖИВОТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ХЮГА ВАКАНЦИЯ - РОУЗИ БЛЕЙК - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- 3 знака, че може би сте се превърнали в гневен и озлобен човек
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 30 лесни съвета как да променим живота си към по-добро
- Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
Коментари към „Какво се случва с мен“ или когато не знаете защо се чувствате зле