Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим

Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим

от 04 окт 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки от нас го прави понякога. Говорим на себе си, когато търсим решение на проблем, разсъждаваме върху даден казус, планираме нещо или опитваме да се концентрираме. Според експертите, освен че не е притеснително, то може да ни помогне да обработим мислите си по продуктивен и здравословен за нас начин.

Има случаи, когато говоренето на себе си се дължи на стрес, тревожност или преживяна травма. Ако страдаме от нарушения на съня или изпитваме дълбока тъга, би било добре да потърсим помощ от специалист по психично здраве.

Все пак, ако изключим възможни психично разстройство като причина, то разговорите със себе си не бива да ни тревожат. По-долу ще се запознаем с причините, които стоят зад него, евентуалните ползи и предупредителните знаци, че може би страдаме от психично нарушение и се нуждаем от лечение.

Защо говорим на себе си

Много от нас водят вътрешен монолог, но има и такива, които разговарят със себе си на глас. При някои се случва от време на време, при други редовно. Защо?

Според проучване от 2019 г., публикувано в списание Frontiers in Psychology, има няколко възможни интерпретации.

Социална изолация

Една от теориите гласи, че хората, които прекарват повече време сами, са по-склонни да говорят със себе си. По този начин те компенсират липсата на достатъчно взаимодействия с околните.

Някои изследвания сочат, че възрастните, които са били единствени деца в семейството, по-често разговарят със себе си.

Според друг изследователски екип самотните мъже и жени, които отчаяно искат да принадлежат към общност, също често говорят със себе си.

Млада жена с тъмна коса и очила, която гледа настрани и се е замислила

Когнитивни нарушения

Друга възможна причина е силният стрес или тревожност. Например, когато човек се притеснява да говори пред публика, докато подготвя речта си, той може да говори със себе си на глас. Ако използва мили и окуражителни думи, ще се почувства по-добре, но ако е твърде самокритичен, е много вероятно да засили негативните емоции.

Видове разговори със себе си

В зависимост от думите, които използваме, и нагласата ни разговорът може да бъде позитивен и негативен. От значение е и неговата крайна цел.

  • Позитивен и негативен разговор със себе си – Когато искаме да си вдъхнем кураж, провеждаме позитивен разговор, а когато се обвиняваме или критикуваме – негативен.
  • Разговор под формата на инструкции – Той протича с изброяването на стъпките, които трябва да предприемем, за да изпълним дадена задача или да разрешим проблем.
  • Мотивиращ разговор – Както подсказва и името му, неговата цел е да ни напомни, че можем да се справим, или че сме се справили отлично.

Експертите са категорични, че позитивният разговор, както и този, който ни мотивира или инструктира как да постъпим, подобряват представянето ни. Оказва се обаче, че негативният също може да се окаже полезен, защото понякога благодарение на него получаваме реалистична обратна връзка и разбираме какво трябва да променим в бъдеще. Разбира се, ако сме твърде самокритични, увереността ни ще пострада, затова е добре да се въздържаме от обвинителен тон и упреци.

Ползи от разговорите на глас със самите себе си

Разговорите със самите себе си могат да бъдат полезни за нас в няколко направления.

Анализ и обективна оценка

Когато изричаме на глас мислите си, е по-лесно да разгледаме дадена ситуация или проблем от различна гледна точка и да бъдем обективни. Така ще се предпазим от възможна спонтанна реакция и ще овладеем чувствата си, което пък ще ни позволи да направим трезва преценка и да постъпим разумно.

Мъж с черно яке и бяла тениска, седнал на бюро, който е свил ръце в юмруци и се усмихва

Мотивация

Понякога разговорите със себе си могат да ни вдъхнат кураж. Думи като „Мога да го направя!“ или „Браво, успя!“ окриляват. Добре би било да ги изричаме на глас, защото тогава силата им е още по-голяма.

Проучване върху група спортисти разкрива, че мотивиращите думи не само водят до по-добри резултати, но и увеличават удоволствието от самата игра или състезание.

По-добра памет

Няма от какво да се срамуваме, ако често си повтаряме на глас списъка за пазаруване, докато сме в магазина. Според учените това наистина помага да запомним цялата информация.

По време на научен експеримент участниците имат за задача да търсят стоките, които искат да купят, без да изричат и дума. Във втората фаза от експеримента организаторите им разрешават да повторят всяка точка от списъка на глас. Оказва се, че доброволците, които си казват на глас какво търсят, го намират по-лесно в магазина.

Обяснението е, че, когато говорят със себе си, участниците създават по-силна връзка между изречените думи и външния вид на продуктите, които търсят.

Разрешаване на проблеми

Някои хора се справят по-лесно с проблемите си, когато ги изговарят на глас пред себе си. Тактиката е известна като саморазясняване (self-explaining) и помага да проследим напредъка си и да подобрим своето представяне. Няколко минути могат да се окажат достатъчни, за да се фокусираме и да разсъждаваме върху проблема и възможните варианти за неговото разрешаване.

Как да извлечем максимална полза от разговорите със себе си

Ако понякога говорим със себе си, можем да усвоим някои практики, с които да превърнем тези разговори в полезен инструмент.

Положителна нагласа

Без значение дали говорим на себе си на глас или не, когато използваме остри или обидни думи, със сигурност ще се чувстваме потиснати и неуверени. Ако сме склонни на руминация, тоест да предъвкваме неприятни случки или мисли, експертите съветват да се постараем да разгледаме ситуацията от различен ъгъл. Разбира се, това не означава да гледаме на света с розови очила, когато всъщност имаме проблем. Би било нереалистично например да заменим израза „Въобще не ме бива в това“ с „Аз съм най-добрият“. По-разумно би било да изберем утвърждаващо, но реалистично твърдение, което да ни вдъхне кураж. Вместо „Аз съм най-добрият“, можем да си кажем „Трудно ми е, но все пак още се уча. С всеки изминал ден ще ставам все по-добър.“

Жена с бежова рокля, която пише в дневник

Задаване на въпроси

Чрез въпросите ще развием паметта си. Бихме могли да си зададем въпроса „Какво научих?“ или „Какво означава случващото се за мен?“ По този начин затвърждаваме получената информация и я складираме в дългосрочната си памет.

Самоосъзнатост и фокусиране върху изречените думи и техния смисъл

Разговорът със себе си има положителен ефект само ако се вслушваме внимателно в думите, които изричаме. Ако е просто говорене, без вникване в казаното, няма да извлечем никаква полза.

Второ/ трето лице

Препоръчително е да не използваме първо лице (аз), а второ или трето (ти/ той/ тя).

Според изследване, когато човек разговаря със себе си, но в трето лице, той по-ефективно регулира емоциите си, особено ако те са крайно негативни и потискащи.

Също така, когато използваме „той/ тя“, се дистанцираме от себе си и от въпросните чувства, което ни позволява да ги анализираме обективно, сякаш не са наши, а на някой друг.

Как да контролираме разговора със себе си

Има моменти, когато не желаем да облечем мислите си в думи, а да ги запазим за себе си. Ако например сме на работното си място, едва ли ще се чувстваме комфортно да си говорим на глас.

Ето как можем да контролираме склонността си да разговаряме със себе си на глас.

  • Разговори с околните – Ако търсим решение на проблем или имаме нужда от мотивация, бихме могли да се обърнем към някой от хората около нас. Можем да им зададем въпрос или пък да ги помолим да ни дадат обратна връзка.
  • Разсейване – Дъвка, чаша вода или ментов бонбон могат да осуетят желанието ни да говорим на глас със себе си.
  • Водене на дневник – Много експерти препоръчват писането в дневник като начин за справяне с неприятни емоции, разрешаване на проблем или понижаване нивото на стрес.

Мрачна стая, в която терапевт държи химикал, а отсреща му е седнала жена с чаша в ръка

Разговорите със себе си и психичните разстройства

Ако сме склонни да се обвиняваме и съдим, рискуваме да навредим на самоувереността си и на психичното си здраве. Продължителното фокусиране върху негативните мисли също има пагубен ефект върху нас.

Психични нарушения

Някои психични заболявания се свързват със склонност към негативни разговори със себе си. Това са:

  • депресия;
  • тревожност;
  • обсесивно-компулсивно разстройство.

Ако човек получава халюцинации, също може да започне да говори на глас, но не със себе си, а с въображаем събеседник. Халюцинациите са характерен признак на:

  • шизофрения;
  • биполярно разстройство;
  • злоупотреба с вещества;
  • метаболитни състояния;
  • посттравматично стресово разстройство.

Консултация с психотерапевт

В повечето случаи разговорите със себе си на глас не са повод за тревога. Ако обаче не можем да ги контролираме или са съпроводени от слухови или зрителни халюцинации, е добре да потърсим помощ. Лекарят/ терапевтът ще прецени дали става въпрос за психично разстройство и от какво лечение се нуждаем. Той може да ни помогне също така да контролираме поведението си и да избягваме обвинителния и суров тон към самите себе си. 

Източник:

Why Do You Talk to Yourself?: https://www.verywellmind.com/why-do-i-talk-to-myself-causes-and-benefits

Още по темата:
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • Мизофония: същност, прояви и лечение Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение Мизокинезия – същност, причини и лечение
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
29.95лв.

ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
20.70лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
15.95лв.

МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС

Коментари към Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим
    www.framar.bg 
    на 13 July 2025 в 12:05
    Коментирайте "Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • 12 способа за справяне с инатливите хора
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 4 дни, 1 час и 47 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 15 дни, 20 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 2 дни, 2 часа и 10 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 9 дни, 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 17 дни, 12 часа и 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 29 дни, 19 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival