Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна
Връзката с нарцисист е трудна и сложна. Въпреки това той рядко остава сам. Защо? Според изследванията нарцисистът излъчва чар и успява да привлече хората повече от всеки друг. Истината е, че той кара партньора си да се чувства изгубен и объркан. Цялата енергия, отдаденост и внимание са насочени към неговата особа. Какво задържа човек в подобни напрегнати и проблематични отношения? Защо е толкова трудно да си тръгне?
Двете лица на нарцисиста
Всъщност да бъдеш привлечен от нарцисист не е никак изненадващо. Той може да бъде харизматичен, енергичен и да внася настроение в обстановката. Бояна Динич, доцент от университета в Нови Сад, Сърбия, провежда изследване върху любовните модели, характерни за хората с нарцистично личностно разстройство. Според нея „те могат да бъдат много очарователни и симпатични в началото, тъй като умеят да съблазняват. Те са интересни, забавни, понякога мистериозни, и могат истински да развълнуват другите. Едва когато измине време и връзката се задълбочи, разкриват истинската си същност. До такава степен, че човекът отсреща се замисля дали това въобще е партньорът, с когото са се срещали през първите месеци.“
В първия етап от връзката с нарцисист, преобладава страстта и еуфорията. Той се държи сякаш е специален, широкоскроен и уникален и успява да внуши на другия, че, избирайки го, му присъжда важна роля в живота си. За него е присъщо да се влюбва от пръв поглед, при това с цялата страст, на която е способен. Всичко се случва много бързо. Това, което го затруднява, е да поддържа огъня в отношенията за дълго време.
Не след дълго нарцистичните му черти започват да се проявяват. Наблюдават се първи опити за упражняване на контрол и за притежание. Не закъсняват и проявите на ревност. Нарцисистът изисква да му се обръща внимание, за да се чувства спокоен. Изглежда крехък и чувствителен и никога не пропуска да демонстрира своите собствени нужни и желания. Ако партньорът му нарани представата, която е изградил за себе си, той може да избухне. Общуването помежду им става напрегнато, а отсрещната страна започва да се чувства унизително.
Много често този, който се е обвързал с нарцисист, е изолиран от останалия свят, тъй като енергията му е вложена в съхраняването на мира във връзката, в това да удовлетворява желанията му и да разбира емоциите му. В отговор обаче самият той остава на втори план, а неговите потребности са пренебрегнати. След като връзката между тях носи толкова негативни последици, защо тогава раздялата е толкова трудна?
Прочетете още:
1. Нарцисистът внушава на другия, че е нужен
Фактът, че той изисква толкова много от партньора си не е изненада. Наскоро проведено проучване разкрива, че нарцистичното личностно разстройство се отключва от „усещане за несигурност и изкривена, идеализирана представа за самия себе си.“ Пред хората той се държи уверено, но всъщност е много раним. Това е причината, поради която нарцисистът вижда своята половинка като спасителен пояс, инструмент за подхранване на увереността му. Той изпитва силен страх да не бъде пропукана външната му обвивка и всичко, което е градил до този момент, да се разпадне. Тук се крие отговорът на въпроса защо човек не намира сили да го напусне – чувството на вина, че може да го съкруши.
2. Партньорът на нарцисиста се чувства изгубен
Във взаимоотношенията между двамата, единият дава толкова много от себе си, че започва да губи част от идентичността си. Оттам се поражда и страхът, че ако го напусне, ще изгуби и част от себе си. Представете си как някой е станал център в живота ви и изведнъж се разделите с него. Бихте се почувствали изгубени и празни. Затова, макар връзката да е натоварена с много негативизъм, партньорът на нарцисиста вярва, че, ако остане сам, ще се чувства още по-зле.
3. Нарцисистът влияе на самооценката на партньора си
За съжаление, всеки човек се съмнява в себе си и често се подценява. Връзката с партньор с нарцистични черти го кара да се чувства по-добре. Той смята, че, след като е избран от толкова специална личност, то и той е не по-малко значим и уникален.
Всеки път обаче когато се почувства застрашен или егото му не е било подхранено, нарцисистът започва да се отнася с половинката си унизително или да я пренебрегва. Лошото му отношение прави партньора още по-самокритичен и затвърждава негативната му самооценка.
Вътрешният ни глас може да бъде много болезнен. Въпреки това ние не спираме да му се противопоставяме. Рядко осъзнаваме, че той не е обективен и не описва истинската ни същност, а е повлиян от външни фактори.
4. Възходи и падения във взаимоотношенията с нарцисист
За този тип връзки са присъщи големи сривове и след това възходи. Според Динич „отношенията с нарцисист се градят на неговата мания. Той възприема любовта като игра – в един момент партньорът е най-важният за него човек, а в следващия напълно забравя за него. Често той игнорира проявите на привързаност, когато е с половинката си, но, когато отсъства, обича да засвидетелства силните си чувства.
Подобна динамика е едновременно смущаваща и привлекателна. Човек иска да избяга, но от друга страна е заинтригуван. Тя е като наркотик. Поведението на нарцисиста, с всички негови резки колебания в двете крайности, изглежда още по-привлекателно.
Партньорът му може дори да повярва, че се нуждае от тази опустошителна страст и отдръпването, което я последва, за да се чувства нужен и значим. Бояна Динич споделя думите на неин клиент, който е имал връзка с такъв човек: „Ако успея да я накарам да ме обича, значи наистина съм специален.“
Човекът до нарцисиста се чувства изгубен без него, сякаш няма нищо. Затова опитва да съхрани връзката и да привлече отново вниманието му. Възходите и паденията в отношенията привличат като магнит най-вече хората, които в ранния етап от живота си са били жертва на несигурна привързаност. Те са се чувствали недостатъчно обичани и обгрижвани. Светлите периоди във връзката, когато нарцисистът е страстен и всеотдаен, запълват празнотата и им носят сигурност, че всичко е наред.
5. Човек се чувства много специален, когато е до нарцисист
Въпреки че той обикновено заема голяма част от живота на партньора си и му отрежда второстепенна роля, все пак успява да му внуши, че е специален за него. Това усещане обаче би изчезнало, ако другият си тръгне. Макар и унизен, той не прави крачка към раздяла, за да не се лиши от усещането за уникалност, когато е до него.
6. Ролята на миналото
Често хората, които са привлечени от нарцисист, са имали проблеми с привързването като деца. Така например, един от родителите може би е бил нестабилен и е имал постоянна нужда да бъде успокояван, или пък е разменил ролите родител-дете, като е натоварил отрочето си с тежката задача да се грижи за възрастните в семейството. Сходните егоцентрични черти на партньора му са до болка познати и за него е по-лесно да се отдаде на тип отношения като тези в миналото.
Ако в детството си човек е бил тревожен, защото не получава достатъчно топлина и внимание от семейството си, е нормално познатото чувство на отчаяние и самота несъзнателно да го привлича. Резките промени в отношенията между него и нарцисиста са неприятни, но и го връщат към спомените му. Те са модел, който е следвал години наред и инстинктивно има желание да пресъздаде.
Раздялата с нарцисист е предизвикателство, защото изграждането на връзка с такъв човек е отражение на вътрешни борби и лични истории. Първата крачка към отдалечаването от него е да се обърне внимание на всичко, което е довело до сближаване. Да се намери време за задълбочен самоанализ – фактори от миналото, чувство за несигурност, негативна самооценка. Едва тогава партньорът, който постоянно е обект на манипулации, ще може да започне да се бори с ограниченията и да извоюва свободата си. Най-важното е да разбере самия себе си и това, което го тласка към подобни опустошителни отношения. Когато се изправи срещу истината, ще бъде способен да постави началото на по-здравословна, пълноценна и равноправна връзка.
Why Is It So Hard to Leave a Narcissist?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/compassion-matters/202201/why-is-it-so-hard-leave-narcissist
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво представлява феноменът ghosting във взаимоотношенията
- Какво е макиавелизъм в психологията
- Какво е нарцистично личностово разстройство
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- 10 неща, от които нарцисистите се страхуват най-много
- Нарцисист у дома – как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
- Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
- Как да разпознаем нарцисиста – съветите на жена, преживяла тежък брак
- Как 3-те типа нарцисисти действат на първа среща
Коментари към Защо раздялата с нарцисист е толкова трудна