Защо саможертвите във връзката понякога вредят
Компромисите в името на връзката са благородни, но могат да имат и тежък психологически ефект. Ново изследване, публикувано в списание „Journal of Current Opinion in Psychology“, разкрива защо саможертвата понякога има негативни последици и за двамата партньори. Според учените ефектът е с натрупване и може да доведе до сериозни проблеми в отношенията след време.
Психологът Франческа Ригети споделя: „Със сигурност е достойно за уважение да поставим своите лични интереси на заден план, за да запазим връзката си или да удовлетворим половинката. Нашето изследване обаче показва, че има случаи, когато тази жертвоготовност вреди, и то не само на този, който отстъпва.“
Аспекти на жертвоготовността
Ригети и екипът й разглеждат и оценяват 4 различни аспекта на саможертвата в личните взаимоотношения, като за целта използват данни от над 80 по-стари проучвания. Аспектите, които обхващат, са:
- жертвоготовност;
- акт на саможертва;
- удовлетвореност от направения компромис;
- цена на саможертвата.
Как се чувстват партньорите след направена саможертва?
Ригети смята, че даващият във връзката се чувства по-нещастен, след като направи компромис, а получаващият е объркан – както по отношение на направената саможертва, така и по отношение на партньора си.
Получаващият изпитва и положителни емоции като признателност например. Той се чувства обичан и приет. В същото време обаче го измъчва вина. Според Ригети противоречивите чувства вредят на интимните отношения.
Саможертвата се различава от другите просоциални форми на поведение (в полза на околните) по това, че човекът, който я извършва, се отказва от личните си предпочитания, желания и цели в името на някой друг. Психологът допълва: „Жертвоготовността струва скъпо, защото кара единия партньор да жертва нещо от себе си. Когато даващият осъзнае, че ощетява себе си, той се чувства нещастен и потиснат, което се отразява и на връзката.“
Друго откритие на екипа е, че жените страдат повече от мъжете, когато правят саможертва.
„От жените се очаква да правят повече компромиси“
Причините за жертвоготовността все още се изследват, но Ригети има своето обяснение:
„Смятаме, че заради половите роли, приписани на мъжете и жените, от вторите се очаква да правят повече компромиси и по-често да отстъпват, като в замяна обаче не получават същото признание, което биха получили мъжете, направили компромис със себе си в името на партньора. Което означава, че за жените последствията са по-тежки, а ползите – по-малки.“
Експертът предупреждава, че готовността да се правят жертви и да се отстъпва не бива да се приема като изцяло негативно или позитивно качество, защото в повечето връзки компромисите са неизбежни.
Онова, което можете да направите, за да не се отразява саможертвата на психичното ви здраве, е да развиете умението да преценявате кога тя е необходима и да промените отношението си към нея.
>>> Как да изградим здрава и стабилна връзка с партньора си
Какво да направите, ако жертвоготовността вреди на вас и връзката ви?
Изместете фокуса
Ако се фокусирате само върху онова, което жертвате, ще се чувствате нещастни и по-малко удовлетворени от отношенията с партньора. Ригети препоръчва да се съсредоточите върху положителния аспект на компромиса – колко щастлив изглежда партньорът, на какво ви учи ситуацията или приятното усещане, че сте благороден човек.
Помислете дали е нужно да правите саможертва
Понякога се налага да направите компромис, за да запазите връзката си. Има случаи обаче, когато можете да го избегнете, ако си начертаете план за действие и бъдете малко по-гъвкави.
Ригети дава следния пример. Представете си, че се местите да живеете в друг град, защото партньорът ви е получил повишение, или пък, че ви моли да прекарате почивните дни с неговите родители. При първия сценарий вариантите са два: или той се отказва от възможността за професионално развитие, или тръгвате с него. При втория саможертвата не е необходима. Любимият ви човек може да отиде при родителите си, а вие да останете вкъщи. Така и двамата ще се чувствате добре, което е важно за връзката ви.
Всяка двойка се справя по свой начин в подобни ситуации и решава дали саможертвата има смисъл. Напълно възможно е и двамата партньори да отстояват своите желания, без това да се отрази негативно на близостта и чувствата им един към друг.
Why Relationship Sacrifices Aren't Always Worth Making: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/social-instincts/202207/why-relationship-sacrifices-arent-always-worth-making
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НА ПРЕДЕЛА - МЕРЕДИТ УАЙЛД - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ФЕРМА 13781
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ДЪРВЕН КОМПЛЕКТ ЗА НАНИЗВАНЕ НА ШНУРОВЕ - ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ 13782
ВСЕКИ МОЖЕ ДА ИМА УСПЕШНА ВРЪЗКА - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Продължителността на човешкия живот зависи от размера на стъпалата
- Ето защо жените понякога напускат мъжете, които обичат
- Двата въпроса, които могат да спасят връзката ви
- Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
- Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
Коментари към Защо саможертвите във връзката понякога вредят