Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител 5 от най-честите проблеми на юношеството

5 от най-честите проблеми на юношеството

от 05 ное 2018г., обновено на 20 май 2022г.
Редактор: Ина Фенерова
5 от най-честите проблеми на юношеството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Юношеството може да бъде сложно. Наистина сложно. Промените през този период объркват не само обкръжението на юношата, но и него самия. Емпатията и търпението са много полезни инструменти, които ще ни помогнат да се справим в този труден за всички страни период. Освен това обаче трябва да обърнем внимание и на всички признаци, които могат да сигнализират за възможен психичен проблем.

Перспективата за юношеството плаши много родители заради своята стряскаща репутация и предизвикателствата, пред които ги изправя. Това също е периодът в живота, в който човек е най-уязвим и склонен към различни разстройства, като тревожност или депресия.

Прочетете и разберете кои са най-големите проблеми в юношеството и как бихте могли да се справите с тях:

Депресия и дистимия

Депресията е състояние, което засяга много тийнейджъри. Нуждата да бъдат приети, ниското самочувствие (в резултат на акне например) или тормоз от страна на съучениците са само някои от възможните причини за депресия.

Проблем в юношеството може да бъде и дистимията – лека, но хронична форма на депресия, която обикновено продължава около 2 години.

Статистика: Всеки пети тийнейджър страда от някакъв вид психично разстройство.

Подкрепата на семейството е изключително важна. Не пренебрегвайте и не отхвърляйте тревогите на юношите и важните симптоми, подсказващи за възможен психичен проблем. Имайте предвид, че е напълно нормално тийнейджърите не говорят много и семейството да не е средата, в която да се изразяват в пълнота. Следователно, трябва да бъдете бдителни и да обръщате достатъчно внимание на тийнейджъра.

Тревожни разстройства

Безпокойството, което е толкова разпространено в съвременния живот, набира скорост именно в юношеството. Очакванията, които един тийнейджър може да има, или изискванията към него, са предпоставка за силен стрес. От друга страна, постоянното сравнение с другите, също е източник на тревога.

момиче, тъжно момиче

Как да разберем дали юношата е подложен на стрес и кои са симптомите на тревожните разстройства?

Наблюдавайте дали страда от безсъние, дали е твърде раздразнителен (имайте предвид, че раздразнителността и изобщо честите промени в настроението са типични за юношеството), стомашни болки без видима причина, мускулно напрежение. Ако забележите подобни симптоми, се консултирайте със специалист.

Анорексия, булимия, склонност към преяждане

Проблемите, свързани с храната, несъмнено са някои от най-често срещаните в юношеството.

Подрастващите често търпят критики и подигравки за външния си вид. В същото време те са заобиколени от непостижими образци на красота, които обществото продава на висока цена. Така че юношите често се концентрират върху това, което ядат, и често прибягват до опасни диети, за да контролират теглото си. Разбира се, проблемът невинаги е свързан с това. Възможно е да се дължи и на факта, че тийнейджърите са склонни да предприемат действия, без да се консултират с никого. Понякога ограниченията, които си поставят, са толкова крайни, че могат да имат катастрофални последици за здравето.

В някои случаи тези разстройства може да са проява на по-сериозен основен проблем – като травма от детството, която кара тийнейджъра да се чувства виновен и лош, поради което той изпитва нужда да контролира живота си чрез храната. Често хранителните разстройства се проявяват заедно със саморазрушително поведение.

Съвет: Не бъдете агресивни

Неагресивното и търпеливо отношение към подрастващите е от жизненоважно значение, ако искате да им помогнете да се справят с негативното, враждебното или саморазрушително поведение. Понякога родителите могат да се чувстват разочаровани и дори на ръба, но е важно да остават спокойни и да не изливат гнева си върху юношите. За тази цел е добре да се погрижите за себе си и здравето си, като си осигурявате повече почивка или вие самите потърсите подкрепата на специалист.

Социална фобия

Социалната фобия принадлежи към групата на тревожните разстройства и симптомите се задействат, когато подрастващите са в социална среда. Взаимодействията с непознати или посещенията на места, пълни с хора, могат да бъдат кошмар за тях.

Ето защо е обичайно много юноши да предпочитат да прекарват повече време в домовете си през тийнейджърските си години. Несигурността, ниското самочувствие, тормозът, нуждата от приемане и съответно – страхът, че няма да бъдат приети, могат да предизвикат социална фобия. Най-честият физически симптом е затрудненото дишане в социална среда.

Антисоциално разстройство

Краде ли тийнейджърът? Проявява ли насилие и агресия към хора или животни? Лесно е хората, които не са специалисти в тази област, да сбъркат антисоциалното разстройство с естествените проблеми на юношеството. Този вид поведение обаче може да бъде симптом на сериозно нарушение.

Неприемане на възрастните, неспазване на правилата, кражбата и постоянният гняв са някои от признаците, които показват наличието на нарушения. Ако тийнейджърът не зачита никого, действа, без да мисли, ако е импулсивен и агресивен, това може да е сигнал, че преминава през труден период или да е симптом за сериозно психично нарушение. В този случай е най-добре да се консултирате със специалист.

Съвет: Търсенето на помощ е от жизненоважно значение

Често родителите се чувстват безсилни да се справят със ситуации от този тип. Не са редки случаите, в които критикуват себе си, обвинявайки се, че не са успели да възпитат децата си по най-добрия възможен начин. Тези погрешни схващания обаче ги карат да приемат пасивно и покорно отношението на децата си, а това е погрешен подход, който в дългосрочен план няма да бъде от полза нито за тях, нито за децата им. 

Преобладаващо враждебно, предизвикателно поведение и тенденция да се нарушават основните права на другите може да показват, че е налице разстройство, на което трябва да се обърне внимание.

В този толкова труден период от живота, какъвто е юношеството, тийнейджърите имат нужда от силната подкрепа на възрастните, които единствени могат да им дадат сигурността, от която толкова силно се нуждаят. Можем да им помогнем, като не спираме да обръщаме внимание на невербалните знаци, но и на това, което ни казват, като: "Не искам да вечерям днес", "Чувствам се добре затворена в моята стая"... Ако можем да погледнем зад тези коментари и да стигнем до корена на проблема, ще бъдем в състояние да реагираме адекватно и да потърсим помощ навреме.

Източник:

exploringyourmind.com

Още по темата:
  • 7 признака за криза на идентичността 7 признака за криза на идентичността
  • 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.
14.70лв.

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.

СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС

ДА ЖИВЕЕ ТИКВЕНАТА КРАЛИЦА - ШАЙ ЪРНШОУ - ЕГМОНТ
17.90лв.

ДА ЖИВЕЕ ТИКВЕНАТА КРАЛИЦА - ШАЙ ЪРНШОУ - ЕГМОНТ

РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

РОМАНТИЦИТЕ - ЛЕА КОНЪН - ХЕРМЕС

ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС
20.00лв.

ДНЕВНИК ЗА ПЪТЕШЕСТВИЯ (GORJUSS) - ХЕРМЕС

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
11.90лв.

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА

Коментари към 5 от най-честите проблеми на юношеството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 от най-честите проблеми на юношеството
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 13:03
    Коментирайте "5 от най-честите проблеми на юношеството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Майка на дете териан: „Дъщеря ми се идентифицира като животно, но е щастлива“
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • 7 признака за криза на идентичността
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 44 дни, 22 часа и 34 мин.

Ставни проблеми след COVID-19

преди 1601 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 1 час и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 16 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 16 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 16 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЕКАМЕДИКА ВИТАМИН A + D3 + E + K2(MK7) ДЖУНИЪР 30 мл

МОКРИ КЪРПИ ПАПИЛИОН ЯГОДА * 64

ХУЛИГАН - ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС - СИЕЛА

МУЛТИКОЛАГЕН V капсули * 30 ВИТАГОЛД

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИТЕ И НЕПЪЛНОЛЕТНИТЕ РОДИТЕЛИ - МАРИЯ П. ПЕТРОВА - СИЕЛА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СЕРЕНАМЕНТЕ капки 40 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 13:00:41

СУКРАЛФАТ сироп

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:59:18

МИЛУРИТ таблетки 100 мг * 30 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:57:20

ДЕФЕНДИЛ ИМУНОГЛЮКАН P4H ФОРТЕ сироп 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:54:43

ПОЛИЖИНАКС вагинални глобули * 6

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 12:53:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival