5 от най-честите проблеми на юношеството
Юношеството може да бъде сложно. Наистина сложно. Промените през този период объркват не само обкръжението на юношата, но и него самия. Емпатията и търпението са много полезни инструменти, които ще ни помогнат да се справим в този труден за всички страни период. Освен това обаче трябва да обърнем внимание и на всички признаци, които могат да сигнализират за възможен психичен проблем.
Перспективата за юношеството плаши много родители заради своята стряскаща репутация и предизвикателствата, пред които ги изправя. Това също е периодът в живота, в който човек е най-уязвим и склонен към различни разстройства, като тревожност или депресия.
Прочетете и разберете кои са най-големите проблеми в юношеството и как бихте могли да се справите с тях:
Депресия и дистимия
Депресията е състояние, което засяга много тийнейджъри. Нуждата да бъдат приети, ниското самочувствие (в резултат на акне например) или тормоз от страна на съучениците са само някои от възможните причини за депресия.
Проблем в юношеството може да бъде и дистимията – лека, но хронична форма на депресия, която обикновено продължава около 2 години.
Статистика: Всеки пети тийнейджър страда от някакъв вид психично разстройство. |
Подкрепата на семейството е изключително важна. Не пренебрегвайте и не отхвърляйте тревогите на юношите и важните симптоми, подсказващи за възможен психичен проблем. Имайте предвид, че е напълно нормално тийнейджърите не говорят много и семейството да не е средата, в която да се изразяват в пълнота. Следователно, трябва да бъдете бдителни и да обръщате достатъчно внимание на тийнейджъра.
Тревожни разстройства
Безпокойството, което е толкова разпространено в съвременния живот, набира скорост именно в юношеството. Очакванията, които един тийнейджър може да има, или изискванията към него, са предпоставка за силен стрес. От друга страна, постоянното сравнение с другите, също е източник на тревога.
Как да разберем дали юношата е подложен на стрес и кои са симптомите на тревожните разстройства?
Наблюдавайте дали страда от безсъние, дали е твърде раздразнителен (имайте предвид, че раздразнителността и изобщо честите промени в настроението са типични за юношеството), стомашни болки без видима причина, мускулно напрежение. Ако забележите подобни симптоми, се консултирайте със специалист.
Анорексия, булимия, склонност към преяждане
Проблемите, свързани с храната, несъмнено са някои от най-често срещаните в юношеството.
Подрастващите често търпят критики и подигравки за външния си вид. В същото време те са заобиколени от непостижими образци на красота, които обществото продава на висока цена. Така че юношите често се концентрират върху това, което ядат, и често прибягват до опасни диети, за да контролират теглото си. Разбира се, проблемът невинаги е свързан с това. Възможно е да се дължи и на факта, че тийнейджърите са склонни да предприемат действия, без да се консултират с никого. Понякога ограниченията, които си поставят, са толкова крайни, че могат да имат катастрофални последици за здравето.
В някои случаи тези разстройства може да са проява на по-сериозен основен проблем – като травма от детството, която кара тийнейджъра да се чувства виновен и лош, поради което той изпитва нужда да контролира живота си чрез храната. Често хранителните разстройства се проявяват заедно със саморазрушително поведение.
Съвет: Не бъдете агресивниНеагресивното и търпеливо отношение към подрастващите е от жизненоважно значение, ако искате да им помогнете да се справят с негативното, враждебното или саморазрушително поведение. Понякога родителите могат да се чувстват разочаровани и дори на ръба, но е важно да остават спокойни и да не изливат гнева си върху юношите. За тази цел е добре да се погрижите за себе си и здравето си, като си осигурявате повече почивка или вие самите потърсите подкрепата на специалист. |
Социална фобия
Социалната фобия принадлежи към групата на тревожните разстройства и симптомите се задействат, когато подрастващите са в социална среда. Взаимодействията с непознати или посещенията на места, пълни с хора, могат да бъдат кошмар за тях.
Ето защо е обичайно много юноши да предпочитат да прекарват повече време в домовете си през тийнейджърските си години. Несигурността, ниското самочувствие, тормозът, нуждата от приемане и съответно – страхът, че няма да бъдат приети, могат да предизвикат социална фобия. Най-честият физически симптом е затрудненото дишане в социална среда.
Антисоциално разстройство
Краде ли тийнейджърът? Проявява ли насилие и агресия към хора или животни? Лесно е хората, които не са специалисти в тази област, да сбъркат антисоциалното разстройство с естествените проблеми на юношеството. Този вид поведение обаче може да бъде симптом на сериозно нарушение.
Неприемане на възрастните, неспазване на правилата, кражбата и постоянният гняв са някои от признаците, които показват наличието на нарушения. Ако тийнейджърът не зачита никого, действа, без да мисли, ако е импулсивен и агресивен, това може да е сигнал, че преминава през труден период или да е симптом за сериозно психично нарушение. В този случай е най-добре да се консултирате със специалист.
Съвет: Търсенето на помощ е от жизненоважно значениеЧесто родителите се чувстват безсилни да се справят със ситуации от този тип. Не са редки случаите, в които критикуват себе си, обвинявайки се, че не са успели да възпитат децата си по най-добрия възможен начин. Тези погрешни схващания обаче ги карат да приемат пасивно и покорно отношението на децата си, а това е погрешен подход, който в дългосрочен план няма да бъде от полза нито за тях, нито за децата им. |
Преобладаващо враждебно, предизвикателно поведение и тенденция да се нарушават основните права на другите може да показват, че е налице разстройство, на което трябва да се обърне внимание.
В този толкова труден период от живота, какъвто е юношеството, тийнейджърите имат нужда от силната подкрепа на възрастните, които единствени могат да им дадат сигурността, от която толкова силно се нуждаят. Можем да им помогнем, като не спираме да обръщаме внимание на невербалните знаци, но и на това, което ни казват, като: "Не искам да вечерям днес", "Чувствам се добре затворена в моята стая"... Ако можем да погледнем зад тези коментари и да стигнем до корена на проблема, ще бъдем в състояние да реагираме адекватно и да потърсим помощ навреме.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛЕНА КРАЛИЦА - ВИКТОРИЯ АЙВЯРД - СИЕЛА
ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.
АКО ТОЙ БЕШЕ С МЕН - ЛОРА НОЛИН - СИЕЛА
НовКНИГА ЗА ВСЯКО МОМЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
МЕРИ ДЖЕЙН - ДЖЕСИКА АНЯ БЛАУ - СИЕЛА
МОРСКОТО ЧУДОВИЩЕ /GOOSEBUMPS/ КНИГА 2 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Как да помогнем на дете в депресия
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Съвети за родители на тийнейджъри с проблемно поведение
Коментари към 5 от най-честите проблеми на юношеството