Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни

Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни

от 03 окт 2017г., обновено на 20 фев 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Вероятно вече сте запознати с някои от начините, по които емоционалната травма в детството може да ни въздейства като възрастни. Дори и да не можете да назовете тези последици, ги усещате. Независимо дали се чувствате като постоянна жертва, дори когато са изминали години след тежкото преживяване, или действате пасивно-агресивно, само когато сте разстроени, има много начини, по които детската емоционална травма продължава да напомня за себе си, дори когато вече сте възрастни.

Често хората, които са израснали в щастливи, здрави и стабилни семейства с емоционално стабилни родители, отговарящи на нуждите им, имат здравословни отношения, когато пораснат. Тези хора не се страхуват от близостта, нито пък са твърде задушаващи в стремежа си към близост. При тях проблеми във връзките са възможни, но не и що се отнася до стила на привързаност.

Много от хората обаче не са имали късмета да бъдат отгледани в здрави и стабилни семейства. Когато сме израснали с родители, които не са отговаряли на нашите нужди и които по-скоро са ни пренебрегвали, то ние можем да развием стил на привързване, изграден върху несигурността или страха.

Ако това е вашият стил на привързване, то най-вероятно избягвате близки взаимоотношения или държите партньорите си на емоционално разстояние. Може да скриете чувствата си, да не допускате твърде близо до себе си партньорите си, да не сте напълно искрени и да се стараете да пазите емоциите си само за себе си. Въпреки това свое поведение и привидното безразличие, несигурните хора често повече от всичко желаят да изградят стабилни и дълбоки взаимоотношения и се чувстват самотни и отчаяни, когато не успеят.

Децата, които са били отгледани в условия на постоянно пренебрегване или злоупотреба, могат да развият изключително нездравословен и неорганизиран стил на привързване.

Когато човекът, който трябва да ви обича, да ви подкрепя и да се грижи за вас, е човекът, който ви наранява и ви прави нещастен, е напълно логично да се страхувате от близост и обвързване. Хората с този стил на привързаност трудно се доверяват, затварят се емоционално, страхуват се от отхвърляне и може да се чувстват неудобно, когато показват обич и привързаност.

От друга страна, ако родителите ни често променят отношението си – от крайна загриженост до пълно пренебрежение, то това е предпоставка за развитието на един несигурен, амбивалентен или изпълнен с безпокойство и съмнение стил на привързаност.

Ако това е вашият стил на привързаност, вероятно с цялото си същество се стремите към здрава и дълбока връзка, но сте винаги бдителни за промените в отношенията си - понякога дори до степен параноя. Може да се чувствате много по-активни, по-обичащи и всеотдайни във връзката си от партньора си, може би имате ниско самочувствие или показвате високо ниво на емоционална деструктивност (промени в настроението).

Емоционалната травма влияе не само на отношенията ни като възрастни, но засяга и нашите партньори

Влиянието, което един нездравословен стил на привързване има върху партньора и връзката, е наистина голямо и създава проблеми. Когато стилът ви на привързване е нездравословен, ще ви е много по-трудно да разпознаете емоциите на партньора си или да отговорите по подходящ начин на чувствата му. Може да се чувствате неудобно, когато партньорът ви показва гняв или тъга или не знае как да реагира в конфликтна ситуация. В подобни моменти вие може да се отдръпнете от него или напротив – да го задушите в опита си да поправите нещата – и в двата случая ще навредите и на вашите взаимоотношения, и на човека, когото обичате.

Прочетете още:

  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма

Какво можете да направите?

Дори само информацията за различните стилове на привързаност може да ви помогне.
Ако сте наясно кои са проблемните точки в поведението ви, няма да прибързвате с фатални заключения относно особеностите в държанието на партньора си, защото вече сте наясно, че именно нездравият ви стил на привързаност създава погрешните ви впечатления и може да застраши връзката ви.

Представете си, че вашият партньор се прибира в лошо настроение. Вие веднага си правите извода, че сте направили нещо нередно или си мислите, че лошото му настроение е продиктувано от факта, че вече не ви обича. Но ако знаете, че именно нездравословната ви привързаност е причина за реакцията ви, а не фактите, можете да дадете на мозъка си време, в което да избере по-подходящ отговор.

Прочетете още:

  • Как да преодолеем емоционалната травма с помощта на изкуството

Разговаряйте с партньора си

Когато вашият партньор е наясно с проблемите ви, той може да ви помогне да ги преодолеете. Ако сте склонни да отблъсквате хората и партньорът ви чувства, че правите това, той може ви предупреди, преди да е станало твърде късно, за да поправите нещата.

Най-важното, което трябва да знаете за емоционалната травма, е, че не е задължително нейното въздействие да е трайно

Изследванията показват, че докато детските емоционални рани може да са променили мозъка ви, вродената ви невропластичност означава, че можете да поправите това. Опознаването на стила на привързаност, практиката и търпението ще ви помогнат да преодолеете своите неправилни реакции, а терапията би осигурила успешно лечение на травмата, което от своя страна ще ви даде възможност да развиете и поддържате здрави и щастливи взаимоотношения.

Източник:

psychologytoday.com, almacomflores.com

Още по темата:
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Как да преодолеем отхвърлянето в няколко прости стъпки Как да преодолеем отхвърлянето в няколко прости стъпки
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС

Нов
АРАБСКОТО ЛЮБОВНО ИЗКУСТВО - ШЕЙХ НЕВЗАФИ
12.00лв.

АРАБСКОТО ЛЮБОВНО ИЗКУСТВО - ШЕЙХ НЕВЗАФИ

ВЪЗДЕЙСТВИЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

ВЪЗДЕЙСТВИЕ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ДЖЕЙН ОСТИН - ХЕРМЕС

ПРОКЛЯТИЕТО НА ЖАБАТА - ЕМИЛ АНДРЕЕВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ПРОКЛЯТИЕТО НА ЖАБАТА - ЕМИЛ АНДРЕЕВ - ХЕРМЕС

В СЛУЧАЙ НА ЧУДО - Л. ДЖ. ШЕН - СИЕЛА
17.90лв.

В СЛУЧАЙ НА ЧУДО - Л. ДЖ. ШЕН - СИЕЛА

ЕДИНСТВЕНА МОЯ ЛЮБОВ - НОРА РОБЪРТС - СИЕЛА
12.00лв.

ЕДИНСТВЕНА МОЯ ЛЮБОВ - НОРА РОБЪРТС - СИЕЛА

Коментари към Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни
    www.framar.bg 
    на 05 March 2021 в 09:41
    Коментирайте "Как детската емоционална травма влияе на отношенията ни като възрастни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Как умът ни пречи да се откажем от обречени връзки
  • Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
  • 30 любовни цитата за хора с разбити сърца
  • Как да критикувате партньора си, без да вредите на връзката
  • 9 знака, че е време да прекратите връзката си
  • Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
  • Връзката с нарцистичен партньор – бягай или ще изгориш
  • Четири невербални улики, че връзката ви е към края си
  • 10 от най-красивите изречения от световната поезия
  • Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 158 дни, 17 часа и 32 мин.

Министър Ананиев, откъде да намеря живачен термометър за детската градина?

преди 289 дни, 2 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Конкор след поставяне на байпас

преди 5 дни, 8 часа и 51 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 7 дни, 20 часа и 27 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 14 дни, 22 часа и 7 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 28 дни, 12 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах