Какви са разликите между психопатa и социопатa
Не сте сигурни каква е разликата между социопат и психопат? Ако е така, не сте сами. Много психиатри, съдебни психолози, криминалисти и полицейски служители използват тези понятия неправилно.
Водещите експерти също рядко постигат съгласие относно наличието на съществени разлики между двете личностни разстройства, а тези, които признават, че има такива, не постигат съгласие по отношение на това кои са те. В статия, публикувана в Psychology Today, д-р Скот А. Бон твърди, че съществуват ясно разграничими различия.
Петото издание на Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-V), издадено от Американската психиатрична асоциация през 2013 г., поставя както социопатията, така и психопатията в категория Антисоциални личностови разстройства (ASPD). Тези разстройства имат много общи поведенчески черти, което води до част от объркването.
Основните характеристики, които социопатите и психопатите споделят помежду си, включват:
- пренебрегване на законите и социалните правила;
- незачитане на правата на другите;
- неспособност да се изпитват угризения или вина;
- тенденция към прояви на насилие или агресивно поведение.
В допълнение към общите им черти, двете разстройства имат свои уникални поведенчески характеристики и произход:
- Социопатите често са нервни и лесно възбудими. Те са нестабилни и склонни към емоционални изблици, включително пристъпи на ярост. Социопатите са по-склонни от психопатите да живеят в периферията на обществото. Често те не могат да задържат постоянна работа или да останат на едно място за дълго.
>>> 8 отличителни черти на социопата и как да се справим с него
Много социопати са способни да формират привързаност към конкретен човек или група, въпреки че нямат отношение към обществото или неговите правила като цяло. Следователно смислените привързаности на социопатите са малко на брой и ограничени по обхват, а взаимоотношенията, които поддържат са проблемни.
В очите на другите социопатите обикновено изглеждат непостоянни. Престъпленията, които те извършват, включително убийство, често са случайни и спонтанни, а не планирани. Поради тяхното привидно несъответстващо поведение, социопатите са по-лесни за идентифициране както за професионалистите, така и за непрофесионалистите, отколкото психопатите.
- За разлика от социопатите, психопатите не са в състояние да формират емоционални привързаности. Те са агресивни и хищни.
>>> Погрешни схващания относно психопатичната личност
Психопатите разглеждат останалите като обекти на тяхното забавление. Въпреки че им липсва емоционална емпатия, те често притежават обезоръжаваща или дори очарователна личност. Психопатите са манипулативни и лесно могат да спечелят доверието на околните. Те се научават да имитират емоции (въпреки неспособността им да ги усетят) и да изглеждат нормални за нищо неподозиращите хора. Психопатите често са добре образовани и умеят да се вписват в обществото.
Някои от тях са толкова добри в манипулацията и подражанието, че дори създават семейства и поддържат други дългосрочни взаимоотношения без хората около тях да подозират за истинската им същност. Когато извършват престъпления (важно да се знае, че не всички психопати извършват престъпления), психопатите внимателно планират всеки детайл предварително и често разполагат с план за действие при извънредни ситуации. Те изглеждат невъзмутими в условията на криза.
За разлика от социопатите, психопатите са хладнокръвни престъпници, спокойни и педантични. „Хладнокръвният“ характер на психопатите ги прави много ефективни в извършването на престъпления. Като такива, те обикновено са по-трудни за идентифициране, отколкото социопатите. За съжаление, не е лесно да разберете кога психопатичен хищник ви е таргетирал за експлоатация.
От диагностична гледна точка етиологията или първоизточника на психопатията е различен от този на социопатията. Твърди се, че първата е следствие от “природата” (генетиката), докато социопатията е резултат от “възпитанието” (средата). Психопатията е свързана с физиологичен дефект, при който частта от мозъка, отговорна за импулсния контрол и емоциите, е недоразвита.
>>> Изследване: Мозъкът на психопата се стреми преди всичко към задоволяване на наградния механизъм
Социопатията, от друга страна, е по-вероятно да бъде продукт на детска травма, физическо или емоционално насилие. Тъй като тя е научена, а не вродена, социопатите са способни на емпатия при определени обстоятелства и я проявяват към определени индивиди, но не и към други.
Психопатията е по-рядко срещана от социопатията и се счита за най-опасното от антисоциалните личностни разстройства. Не е изненадващо, че много серийни убийци, включително Тед Бънди, Денис Радер и Джон Уейн Гейси, са психопати, които не се разкайват за деянията си. Всъщност дори се смята, че близо 50% от всички серийни убийци са психопати.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Разберете дали вие или партньорът ви сте психопат
- Случаят на Бет Томас: Малкото психопатче
- Какво е макиавелизъм в психологията
- Живее ли във вас лъжец? - психологически тест
- 7 отличителни черти на психопата според поведенческия анализатор Лилиан Глас
- Как да разпознаем психопата
- Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
- Животът през очите на психопата и социопата
- Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
- 5 признака, че колегата ни е психопат
Коментари към Какви са разликите между психопатa и социопатa