Какво представлява самопомощта и работи ли при често срещани проблеми
Терминът „самопомощ“ се свързва с действия и интервенции, които предприемаме сами или с помощта на ръководна литература. Самопомощта може да ни помогне да мислим по-мащабно за амбициите си. Насърчава ни да чертаем краткосрочни и дългосрочни цели и да оценяваме дали те са реалистични и постижими. Самопомощта също ни помогне да бъдем по-систематични в начина, по който подхождаме към промените, които искаме да настъпят в живота ни.
Самопомощ и подобряване на живота
Въпреки че съществува цяла индустрия, чиято основна задача е да помага на хората да постигат целите си, мнозина избират да разчитат единствено на себе си. Колко пъти обаче човек може да се опитва да отслабне, да откаже пушенето, да намали консумацията на алкохол или да търси нова цел в живота си? Отговорът е един: Колкото пъти е необходимо.
Прилагането на самопомощ, с цел въвеждане на промени, започва с идентифициране на нуждите на човека. Затова е ключово да знаем какво искаме да променим и какво трябва да направим, за да повлияем на тази промяна.
Трудно е да се постигне трайна промяна, тъй като много от навиците ни са дълбоко вкоренени, а някои основни личностни качества са неизменни. Но всички навици и черти на характера могат да бъдат променени в различна степен. Никога не е късно да предприемем необходимите действия и да се превърнем в човека, който искаме да бъдем. Разбира се, добре е да сме гъвкави, тъй като целите могат да се променят.
Полезна ли е самопомощта?
Самоусъвършенстването може да бъде изключително полезно, но за целта е много важно да се използват легитимни източници. Има редица книги и уебсайтове, които са законни, приложими и работещи. Някои от тях предоставят инструменти, които помагат на потребителите да преценят дали действително има полза. Освен това сериозните автори използват рецензирани изследвания и доказателства.
>>> Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
Работи ли самопомощта при често срещани проблеми?
Самопомощта може да направи чудеса при често срещани проблеми като психически дискомфорт и безпокойство. Много често просто се оглеждаме за следващото нещастие, което чака да се случи. Но това е област, в която самоусъвършенстването може да бъде ефективно – способно е да ни посочи как да преодолеем безпокойството само чрез прости методи за намаляване на стреса като внимателност и визуализация.
>>> Визуализацията като техника за самопомощ
Сценичният страх е друг пример как самопомощта може да бъде изключително полезна. Този тип безпокойство може да предизвика реакцията „бий се или бягай“ и да бъде много изтощително както психически, така и физически. Може да се прояви с пропуски в паметта, съмнение в себе си, срам и треперене, но някои техники за самопомощ наистина подобряват ситуацията.
Важна ли е грижата за себе си?
Не можем да постигнем голям напредък, без да полагаме необходимата грижа за себе си. Трябва да инвестираме колкото се може повече. И все пак двама от трима души не се ангажират с подобни усилия. Списъкът с грижи за себе си включва правилно хранене, адекватен сън, физическа активност, намаляване на стреса, профилактични медицински прегледи.
По-добра ли е самопомощта от липсата на помощ?
Самоусъвършенстването винаги е по-добрият вариант от липсата на каквито и да е било усилия. В зависимост от проблема, самопомощта може да бъде също толкова ефективна, колкото консултация с професионален клиницист. Като цяло информацията, базирана на рецензирана научна информация, е стандартът, към който трябва да се придържаме – техниките за самопомощ, които се прилагат интелигентно, могат да бъдат ефективни.
Взаимна подкрепа
Самопомощта не означава непременно да се справяме сами. Групите за взаимна подкрепа за приоритети като контрол на теглото, психично здраве, физическо здраве, стареене, тежка загуба, родителство, полагане на грижи, промяна на кариерата и възстановяване от зависимости не само осигуряват съмишленици, но също така и знания и насоки от връстници. Личните характеристики, заедно с естеството и тежестта на проблема, който се разглежда, допринасят за ефективността на всеки индивидуален или групов план за самопомощ.
Self-Help: https://www.psychologytoday.com/gb/basics/self-help
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 7 начина за справяне с чувството за вина
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- Мисловно предъвкване: Повторение на разговори в главата ми
- Седем от най-добрите книги за самопомощ и самоусъвършенстване
- Как да превръщате негативните мисли в положителни
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
- Техники за заземяване при силен стрес
- Дисфункционални начини на мислене: автоматични мисли
- Високата тревожност може да се дължи на ниската толерантност към фрустрация
Коментари към Какво представлява самопомощта и работи ли при често срещани проблеми