Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите

Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите

от 25 юли 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

„Една вечер с 11-годишната ми дъщеря решихме да гледаме филма „Титаник“. Знаете колко е завладяващ той и може би именно заради това в началото не обърнах внимание. Не след дълго обаче в по-тихите моменти от филма започнах да чувам един и същи звук. Обърнах се към нея и видях, че си гризе ноктите. Като всеки родител първата ми реакция беше да й кажа да не го прави. Като психолог обаче се замислих защо го прави.“

Поведението на дъщеря му кара Лорън Соейро, клиничен психолог от Ню Йорк Сити, да разгледа по-задълбочено проблема с повтарящите се действия, насочени към собственото тяло (body-focused repetitive behaviors).

Омагьосаният кръг на саморазрушителните навици

Гризането на ноктите е един от многото навици, насочени към собственото тяло. Те са безобидни на пръв поглед, но всъщност представляват потенциално саморазрушителни компулсии, които изглежда, че носят на човека временно облекчение, но по-късно се завръщат. Това са действия, които трябва непрекъснато да бъдат повтаряни, за да се постигне краткотрайно удовлетворение. В определен момент се превръщат в поведенчески капан, от който няма спасение. Обикновено се появяват в детството, но невинаги отшумяват след това. Има тийнейджъри, а и възрастни, които продължават да са подвластни на импулсите си.

Според клиничния психолог от медицинското училище в Харвард Роберто Оливардия две от най-често срещаните причини за възникването на подобни компулсии са скуката и тревожността. Натрапливото поведение може да доведе до физическо нараняване или обезобразяване като оставяне на белези или инфекции по кожата. Освен върху външния вид, повтарящите се действия имат неизбежен негативен ефект и върху емоционалното състояние, предизвиквайки силен стрес.

Към момента не е открито лечение за преустановяване на повтарящите се действия, насочени към собственото тяло. Американското дружество по въпросите на тревожността и депресията заявява, че няма официално одобрен медикамент за точно този вид компулсии. Голяма част от хората остават тяхна жертва до края на живота си.

>>> Какво е компулсивно поведение

Видове компулсивни действия, насочени към собственото тяло

Онихофагия

Онихофагия е терминът, с който се описва гризането на нокти. Последиците от нея могат да бъдат гъбични инфекции в нокътното легло, хронично възпаление на пръстите, заболяване на венците или проблеми със зъбите като например леки пукнатини. Учените смятат, че гризането на ноктите обикновено е провокирано от силна тревожност, макар че категорична причинно-следствена връзка между двете не е открита.

Трихотиломания

Сигурно ви се е случвало да станете свидетел как някой си играе или усуква точно определен кичур от косата си. Трихотиломанията не се ограничава само до скалпа. Има хора, които си играят с окосмяването по лицето си – вежди или мигли, с космите от подмишницата или дори с пубисните си косми (в интимната област). Според експертите от Американското дружество по въпросите на тревожността и депресията 1 от 25 души страда от тази компулсия. В резултат може да се стигне до хронични, смущаващи плешиви петна по скалпа или тялото, инфекции в корена на косъма или трайна загуба на коса/ окосмяване. Статия от 2012 г., публикувана в списание „Psychiatry Research“, сочи, че вредният навик вероятно е свързан с някои други известни разстройства от обсесивно-компулсивния спектър.

размазана черно-бяла снимка на жена

Дерматиломания

Вид разстройство, при което човек изпитва хронично желание непрекъснато да откъсва малки парченца от кожата си, да отстранява люспички или просто да докосва или трие определени участъци от нея. Данните разкриват, че до 5% от американското население (75% от които жени) са подвластни на компулсията и често страдат от видими кожни проблеми.

Съществуват няколко други повтарящи се действия, насочени към собственото тяло, които остават незабелязани от околните, защото хората, страдащи от тях се опитват да ги прикрият.

  • дерматофагия: хапане или ядене на кожата или на коричките от зарастващи рани;
  • лингварум: хапане на езика;
  • morsicatio buccarum: хапане на вътрешната страна на бузите;
  • morsicatio labiorum: хапане на вътрешната страна на устната;
  • онихотиломания: дърпане на кожички около ноктите на ръцете и краката;
  • ринотилексомания: твърде често бъркане в носа, което води до разраняване;
  • трихофагия: дъвчене и гълтане на коса от скалпа (наблюдава се при 20% от хората, които си играят с кичур коса);
  • триходаганомания: откъсване с уста и дъвчене на косми от други части на тялото;
  • трихотемномания: непреодолимо желание за отскубване на косми от тялото.

Какво да направим, ако сме подвластни на компулсия

Психологът д-р Соейро уточнява, че всеки от гореизброените навици се превръща в сериозен проблем, ако сме направили няколко неуспешни опита да го изкореним. Той подчертава, че в повечето случаи хората ги смятат за напълно безобидни, но всъщност те крият сериозни рискове за здравето и са предупреждение за много по-голям проблем.

Първата крачка към справяне с компулсията е да забележим, че тя съществува. Важно е да обърнем внимание как се чувстваме, когато си гризем ноктите или дърпаме кожичките и какви мисли ни спохождат, когато изпитаме желание да го направим. Ако става въпрос за действие, което включва хапане или дъвчене, е добра идея да намерим заместител, така че устата ни да е заета през това време – дъвка, бонбон или слънчогледови семки например.

Много е вероятно навикът да се отключва вследствие на някои наши мисли или чувства, които опитваме да избегнем. Тогава би било добре да потърсим помощ при терапевт.

Ако компулсията продължава да ни измъчва или ни създава по-сериозни проблеми, може би имаме нужда от обучение за отказване от вредния навик. Роберто Оливардия пояснява, че то включва три основни компонента:

1. Повишаване осъзнатостта, че повтаряме едно и също действие, установяване на причините и на свързаните с него ритуали.

2. Прилагане на ефективна техника за справяне с навика.

3. Търсене на подкрепа с цел преодоляване чувството на срам, раздразнение и разочарование. Полезен инструмент е цялостната поведенческа терапия, която се състои от няколко фази на оценка на компулсията, насочена към собственото тяло, избор на подходяща стратегия за удовлетворяване на незадоволени нужди и ревизирането й, след като се изчисли дали е достатъчно ефективна във времето.

Д-р Соейро уверява, че повтарящите се действия, насочени към собственото тяло, не са доживотна присъда. С повишена осъзнатост, заострено внимание, дълбок самоанализ и подходяща терапия, голяма част от тях могат да бъдат контролирани.

Източник:

Skin Picking? Hair Pulling? That’s Just the Beginning: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/i-hear-you/202205/skin-picking-hair-pulling-s-just-the-beginning

Още по темата:
  • 10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици 10 начина за справяне със срама и саморазрушителните навици
  • 5 лоши навика, убиващи отношенията 5 лоши навика, убиващи отношенията
  • Изкореняване на лошия навик Изкореняване на лошия навик
  • Как да прекъснем лош навик Как да прекъснем лош навик
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СИЛАТА НА НАВИЦИТЕ - ЧАРЛС ДЮИГ - ХЕРМЕС

ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
9.99лв.

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ ПОДРЕЖДАТ - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА
7.99лв.

МАРГАРИТКА: БИБИ И МИМИ НА ДЕТСКА ГРАДИНА - ИЛИЯ ДЕВЕДЖИЕВ, ВЕСЕЛКА ВЕЛИНОВА - СИЕЛА

ЕРОТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ЕРОТЕРА капсули * 30

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
13.60лв.

НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ

Нов

Коментари към Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:52
    Коментирайте "Какво се крие зад повтарящи се действия (компулсии) като гризането на ноктите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Флуоксетин
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Лечение със сертралин
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 56 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 16 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 15 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 5 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival