Как да помогнете на човек с хранително разстройство
Хората с хранителни разстройства използват храната за справяне с неприятни или болезнени емоции. Ограничаването й се използва като механизъм за контрол. Преяждането временно успокоява тъгата, гнева или самотата. С течение на времето страдащите губят способността да виждат образа на тялото си обективно и манията върху храната и теглото започват да доминират над всичко останало в живота. Пътят им към възстановяване започва с идентифициране на основните проблеми, които водят до тяхното хранително разстройство, и намиране на по-здравословни начини за справяне с емоционалната болка.
Въпреки че не можете да го принудите да се промени, можете да предложите вашата подкрепа и да насърчите лечението, а това да доведе до огромна промяна за възстановяването на любимия човек. |
Страдащите често се страхуват да помолят за помощ. Някои от тях се борят точно толкова, колкото и вие, да започнат разговор за проблема си, докато други имат толкова ниско самочувствие, че просто не чувстват, че заслужават някаква помощ. Какъвто и да е случаят, едно хранително разстройство единствено би се влошило без лечение, а физическите и емоционални щети могат да бъдат тежки.
Въпреки че не можете да принудите някой с хранително разстройство да се подобри, поддържането на положителни отношения е жизненоважно за неговото възстановяване. Вашата любов и насърчение могат да допринесат за всичко.
Как да говоря с някого за хранителното му разстройство
Решението да се направи промяна рядко е лесно за някой с хранително разстройство. Болестта може да изкриви начина на мислене: затова как изглежда тялото на страдащия за света наоколо, дори за мотивацията му за възстановяване. Бомбардирането на човек с разстройство на храненето с това колко ужасни биха били последиците за здравето му или опитите да го учите на нормално хранене, вероятно няма да работи. Разстройството често изпълнява важна роля в живота на човек — начин да се справи с неприятните емоции — така че примамката може да бъде силна. Тъй като вероятно е да срещнете отбранителност или отказ, ще трябва да стъпвате внимателно, когато разширявате темата.
Изберете подходящо време
Момент, в който можете да говорите с човека насаме, без разсейвания или ограничения. Важно е също така да проведете разговора в момент на емоционално спокойствие. Не се опитвайте да го правите веднага след силни емоции.
Обяснете защо сте загрижени
Внимавайте да не изнасяте лекции или да критикувате, тъй като това ще накара любимия ви човек да включи защита. Вашата цел в този момент не е да предлагате решения, а да изразите притесненията си за здравето му, колко много го обичате и желанието си да помогнете.
Бъдете готови за отричане и съпротива
Има голям шанс любимият ви човек да отрече, че има хранително разстройство, да се ядоса и да започне да се защитава. Ако това се случи, опитайте се да останете спокойни, съсредоточени и уважаващи. Не забравяйте, че този разговор вероятно е много труден за страдащия. Не приемайте поведението му лично.
Попитайте дали лицето има причина да иска да се промени
Дори ако у него липсва желание да се промени за себе си, той може да иска да го стори по други причини: да угоди на някого, когото обича, да се върне в училище или на работа например.
Научете повече за хранителните разстройства: колкото повече знаете, толкова повече ще бъдете в състояние да помогнете на любимия човек, да избягвате клопки и да се справяте с предизвикателствата.
Бъдете търпеливи и подкрепящи
Не се отказвайте, ако страдащият ви отхвърли в началото. Може да отнеме известно време, преди да признае, че има проблем. Важно е отварянето на линиите на комуникация. Пояснете, че ви интересува, че вярвате в него и че ще бъдете там, по какъвто и да е начин, когато е готов.
Дайте положителен пример
Имате повече влияние, отколкото си мислите! Внимавайте как говорите за тялото си и за храненето си. Избягвайте дискусиите за храна, тегло, хранене. Избягвайте самокритични забележки или отрицателни коментари за външния вид на другите, както и отрицателни коментари за собственото си тяло. Вместо това се съсредоточете върху вътрешни качества, които наистина правят човека привлекателен.
Не се страхувайте да се храните нормално пред някой с разстройство на храненето. |
Не се обвинявайте
Родителите често смятат, че трябва да поемат отговорност за хранителното разстройство на детето си - нещо, върху което наистина нямате контрол. След като може да приемете, че то не е по вина на никого, можете да се освободите и да предприемете действия, които не са замъглени от това, което би трябвало или бихте могли на направите.
Възстановяването от хранително разстройство отнема време. Няма бързодействащи трикове или чудодейни лекове, така че е важно да имате търпение и състрадание. Не оказвайте излишен натиск върху любимия човек, като си поставяте нереалистични цели или изисквате напредък в собствения си график. Осигурете надежда и насърчение, хвалете всяка малка стъпка напред и останете позитивни през трудностите и неуспехите по пътя.
Автор: Психолог Даниела Червенакова
- снимка: pixabay.com
Може да получите допълнителна информация за Даниела Червенакова на Фейсбук страницата й "Психолог Даниела Червенакова".
- Същност и особености на безконтролното преяждане (хиперфагия)
- Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
- Психологът Даниела Червенакова за мълчаливото страдание на хората с хранително разстройство
- Ново проучване: Социалните медии не са причина за по-високия брой хранителни разстройства сред младите хора
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Психично разстройство, свързано с избягване или ограничаване приема на храна
- Наръчник за разпознаване симптомите на анорексия
- Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява
- Истински истории: Най-анорексичната жена в света мечтаеше да бъде майка
- Същност и особености на безконтролното преяждане (хиперфагия)
- Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата
- Хранителното разстройство Мегарексия (Megarexia) и неговите особености
- Орторексия: здравословното хранене в неговата крайност
- Каква е разликата между атипична анорексия и анорексия нервоза
- Психологът Даниела Червенакова за мълчаливото страдание на хората с хранително разстройство
Коментари към Как да помогнете на човек с хранително разстройство