Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Стилове на привързване – характеристики

Стилове на привързване – характеристики

от 06 фев 2018г., обновено на 20 апр 2022г.
Редактор: Елиза Трайкова
Стилове на привързване – характеристики - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Концепцията за стиловете на привързаност произлиза от теорията на привързаността, развита от психиатъра и психоаналитик Джон Боулби. Теорията осигурява описателна рамка за разбирането на междуличностните отношения. В ранното детство стиловете са фокусирани върху взаимодействието между децата и родителите, а в зряла възраст те се използват, за да опишат моделите на привързване в романтичните взаимоотношения.

Въпреки че не можем да кажем, че ранните стилове на привързване са идентични с романтичното привързване като възрастни, изследванията показват, че те могат да помогнат да се предвидят модели на поведение в зряла възраст.

Психолозите обикновено разпознават четири основни стила на привързване. В следващите редове ще ви запознаем с характеристиките на всеки от тях:

Характеристики на сигурния (здрав) стил на привързване:

Като деца те:

  • Могат да се отделят от родителя.
  • Търсят успокояване от родителите, когато са уплашени.
  • Посрещат завръщането на родителите с положителни емоции.
  • Предпочитат родителите пред непознатите.

Като възрастни те:

  • Имат доверени трайни взаимоотношения.
  • Склонни са да притежават добро самочувствие.
  • Чувстват се удобно да споделят чувствата си с партньори и приятели.
  • Търсят социална подкрепа.

Децата, които са здраво привързани, обикновено са видимо разстроени, когато техните обгрижващи възрастни напускат помещението, и се радват, когато те се завръщат. Когато са уплашени, тези деца търсят утеха от родителя или от обгрижващия възрастен. Контактът, иницииран от родителя, е лесно приет от здраво привързаните деца и те отчитат завръщането на родителя с положително поведение. Докато тези деца могат да бъдат утешени до известна степен от други хора в отсъствието на родителя или настойника, те очевидно предпочитат родителите пред непознатите.

Родителите на здраво привързаните деца са склонни да играят повече с тях. Освен това тези родители реагират по-бързо на нуждите им и по принцип имат по-добра реакция към децата си, отколкото родителите на несигурни деца. Изследванията показват, че децата, които са здраво привързани, са по-съпричастни по време на по-късните етапи на детството. Тези деца се описват като по-малко разрушителни, по-малко агресивни и по-зрели от децата с амбивалентен или избягващ стил на привързване.

Докато оформянето на здраво привързване към обгрижващите е нормално и очаквано, както отбелязват Хазан и Шевър, то невинаги се случва. Изследователите откриват редица фактори, които допринасят за развитието (или липсата му) на сигурна привързаност, особено реакцията на майката към потребностите на бебето й през първата година от живота му. Майки, които отговарят несъгласувано или се намесват в детските дейности, са склонни да възпитават бебета, които изследват по-малко света около тях, плачат повече и са по-тревожни. Майките, които постоянно отхвърлят или игнорират нуждите на бебето си, отглеждат деца, които се опитват да избягват контакт.

Като възрастни, здраво привързаните са склонни да имат доверие и създават дългосрочни взаимоотношения. Други ключови характеристики на здраво привързаните включват високо самочувствие, наслада от интимни взаимоотношения, търсене на социална подкрепа и способност за споделяне на чувства с останалите.

В едно изследване учените откриват, че жените със здрав стил на привързаност имат по-положителни чувства в своите романтични взаимоотношения, отколкото жените с несигурни стилове на привързаност.

Колко хора могат да се класифицират като сигурно привързани? В класическо проучване на Хазан и Шевър 56% от респондентите се идентифицират като сигурни, 25% като избягващи, а 19 % – амбивалентни/тревожни.

Характеристики на хората с амбивалентен стил на привързване

Като деца те:

  • Може да са предпазливи сред непознати.
  • Изключително притеснени са, когато родителите ги оставят сами.
  • Не изглеждат утешени, когато родителите се завърнат.

Като възрастни те:

  • Имат затруднения в сближаването с останалите.
  • Тревожат се, че техният партньор не ги обича.
  • Много трудно приключват взаимоотношения.

Децата с амбивалентен стил на привързване са склонни да проявяват изключителна подозрителност към непознати. Тези деца демонстрират значително страдание, когато са отделени от родителя или обгрижващия, но не изглеждат успокоени или утешени от завръщането му. В някои случаи детето може пасивно да отхвърли родителя, като откаже да бъде утешено или открито да покаже директна агресия към него.

майка, бебе, китара

Според Касиди и Берлин амбивалентното привързване е сравнително необичайно, като само 7 до 15% от бебетата в САЩ демонстрират този стил на привързване. В прегледа на литературата по въпроса Касиди и Берлин установяват още, че изследванията последователно свързват амбивалентното несигурно привързване със слабото присъствие на майката. Впоследствие учителите често описват тези деца като прилепнали и прекалено зависими.

Като възрастни, хората с амбивалентен стил на привързване често се чувстват нежелани от другите и се притесняват, че техният партньор не споделя чувствата им. Това води до чести сривове на отношенията, обикновено защото връзката е студена и неудовлетворяваща. Тези хора се чувстват особено разстроени след края на връзката. Касиди и Берлин описват друг патологичен модел, при който амбивалентно привързаните възрастни се придържат към малките деца като източник на сигурност.

Характеристики на избягващия стил на привързване

Като деца те:

  • Може да избягват родителите си.
  • Не търсят много контакт или уют от родителите.
  • Показват малко или никакво предпочитание към родителите пред непознати.

Като възрастни те:

  • Може да имат проблеми с интимността.
  • Инвестират малко емоции в социалните и романтичните отношения.
  • Не желаят или не могат да споделят мисли или чувства с другите.

Децата с избягващ стил на привързване са склонни да избягват родителите и обгрижващите възрастни. Това избягване често става особено изразено след период на отсъствие. Тези деца може да не отхвърлят вниманието на родителя, но нито търсят утеха, нито контакт. Те не показват предпочитание към родителя пред непознат.

Като възрастни те обикновено изпитват затруднения с интимността и близките си взаимоотношения. Тези индивиди не инвестират много емоции в отношенията си и изпитват леки вълнения, когато връзката приключи. Те често избягват интимност, като използват оправдания (като дълги работни часове) или могат да фантазират за други хора по време на секс. Изследванията също така показват, че възрастните с избягващ стил на привързване са по-склонни да имат случайни сексуални контакти. Други общи характеристики включват невъзможност да поддържат партньора си по време на стресови периоди и неспособност за споделяне на чувства, мисли и емоции с партньорите.

>>> Влияе ли стилът на привързаност върху интереса ни към секса

Характеристики на несигурния стил на привързване

На възраст от 1 годинка те:

  • Показват микс от избягващо и устойчиво поведение.
  • Могат да изглеждат замаяни, объркани или притеснени.

На възраст от 6 годинки те:

  • Могат да поемат родителска роля.
  • Някои деца могат да действат като родител по отношение на родителя.

Децата с дезорганизиран и несигурен стил на привързване показват липса на ясна привързаност. Действията и отговорите им на лицата, които се грижат за тях, често са смесица от различни стилове на поведение, включително избягване или съпротива. Тези деца се описват като проявяващи замаяно поведение, понякога изглеждат объркани или притеснени в присъствието на обгрижващия възрастен.

Майн и Соломон приписват непоследователното поведение от страна на родителите като допринасящо за този стил на привързване. В по-късни изследвания Майн и Хесе твърдят, че родителите, които подхождат едновременно всявайки страх или увереност в детето, допринасят за този стил на привързване. Детето се чувства утешено, но и уплашено от родителя и това води до объркване.

Източник:

verywellhealth.com

Още по темата:
  • Едипов комплекс – теория, същност и признаци Едипов комплекс – теория, същност и признаци
  • 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
  • Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
  • 10 начина да помогнете на тийнейджъра да се справи с романтична раздяла 10 начина да помогнете на тийнейджъра да се справи с романтична раздяла
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС

Коментари към Стилове на привързване – характеристики

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Стилове на привързване – характеристики
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 16:58
    Коментирайте "Стилове на привързване – характеристики"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
  • Едипов комплекс – теория, същност и признаци
  • Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
  • Връзка с психопат: Какви са последиците от живота с човек с асоциално поведение
  • Как да възстановите връзката след изневяра
  • Как да превърнем ревността от разрушител в катализатор
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • 50 въпроса относно връзките, които да тестват вашата съвместимост
  • Вторият шанс: валиден вариант само за някои двойки
  • Живот след развод – 5 неща, които никой не ви казва
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 5 часа и 3 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 20 часа и 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 20 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 20 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 20 часа и 29 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 11 часа и 17 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 11 часа и 17 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 20 часа и 10 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival