Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Кои са 5-те врага на рационалното мислене

Кои са 5-те врага на рационалното мислене

от 14 сеп 2020г., обновено на 15 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Кои са 5-те врага на рационалното мислене  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

След поражението при битката при Акциум, Марк Антоний чул слух, че Клеопатра се е самоубила и в отчаянието си решил да се наръга. И всичко това, само за да разбере, че слухът тръгва от нея. По-късно Марк Антоний умира в ръцете й.

Фалшивите новини не са ново явление, но в епохата на дигиталните технологии и лесния достъп до интернет, те се разпространяват като зараза. Влиянието им е толкова силно, че могат да преобърнат резултатите по време на политически избори, да подтикват хората към социално недоволство, да уронват престижа на институции или да отвлекат вниманието от важни проблеми, свързани със здраве, образование и околна среда.

Как да се предпазим от фалшивите новини?

Психиатърът Нийл Бъртън, който е с 20 години опит в образователната сфера, споделя, че докато е бил студент, е събирал информация и факти, които тогава са звучали правдоподобни и обективни. Сега обаче е на мнение, че голяма част от теоретичната основа, която е получил, всъщност е спорна и дори вече морално остаряла. Бъртън признава, че разчита единствено на способността си да разсъждава трезво и да има критичен поглед върху случващото се. Според него „образованието е онова, което остава в съзнанието ни, когато всичко научено бъде забравено.“

Можем ли да се научим да мислим критично?

Сократ е казал, че мъдрите и добродетелни хора не съумяват да предадат своите качества на останалите. Темистокъл е бил велик атински политик и генерал. Той успял да научи сина си да стои изправен върху гърба на коня и да хвърля копие, но, уви, не е успял да му предаде своята мъдрост, с която самият той бил прочут.

Древногръцкият политик, извел Атина до неподозирани върхове в нейното развитие, научил синовете си на всичко, което един учител би могъл да ги научи. Но останалото оставил на самите тях – да търсят правилния път и да постъпват разумно и мъдро в живота си.

Възможно е мъдростта и добродетелта да не могат да се придобият или научат, но уменията да мислим трезво и рационално – да.

5-те врага на рационалното мислене

1. Формална заблуда

Заблудата е вид дефект в аргумента, или невалиден аргумент. Дедуктивен аргумент в неправилна логическа структура като например твърдението:

Някои A са Б. Някои Б са В. Следователно някои А са В.
Ако все още се затруднявате да откриете защо твърдението е невалидно, заместете А с думата „насекоми“, Б – с „тревопасни“ и В – с „бозайници.“ На всички е ясно, че няма насекоми, които да са бозайници, нали?

Формалната заблуда е вмъкната, тя е част от структурата на даден аргумент и остава заблуда, без значение съдържанието на този аргумент.

2. Неформална заблуда, или заблуда на двусмислието

Обратно на формалната, при този вид заблуда, единственият начин да се стигне до истината е като се направи анализ на съдържанието на аргумента.

При неформалните заблуди често се злоупотребява с езиковите средства. Например, може да се използва ключов израз или дума по двусмислен начин, на които едно от значенията да се отнася към една част от аргумента, а друго – към друга част. Този прийом се нарича още „заблуда на двусмислието.“

Неформалните заблуди могат да отвлекат вниманието от слабостите на аргумента или да повлияят на човека емоционално, така че да не се допита до разума си.

Примери за неформална заблуда

  • Пренебрегване на алтернативите

Тук се отнасят ситуации, при които човек спори така, че да подкрепи даден аргумент и същевременно да отрече съществуването на алтернативи. („Тим е посредствен, а Боб пие твърде много. Затова ще се омъжа за Джими, той е правилният човек за мен.“)

  • Заблудата на хазартния играч

Предположението, че изходът от едно или повече независими събития може да повлияе на развоя на последващо, независимо такова. (Джун е бременна за четвърти път. Първите й три деца са момчета, така че би трябвало сега вече да е момиче.“)

  • Придържане към всеобщото мнение

Човек приема за истина онова, в което вярват останалите. („Разбира се, че е виновен. Дори майка му се изправи срещу него.“)

  • Липса на доказателства срещу аргумента

Има ситуации, когато хората приемат дадено твърдение за вярно, само защото липсват доказателства за обратното. (Учените не са открили форми на живот на Марс. Следователно със сигурност там не е имало и няма живот.)

  • „Златната среда“

Човек вярва и подкрепя най-умерената позиция, или „златната среда.“ („Половината жители на страната желаят тя да напусна ЕС, другата половина – точно обратното. Нека направим компромис като напуснем ЕС, но останем в Митническия съюз.”)

3. Когнитивна склонност

Когнитивната склонност е „немарлив“ начин на разсъждение, макар че не е задължително да е погрешен. Той представлява ментален шорткът (кратък път) или евристичен метод за решаване на проблем, който избираме, за да си спестим време, усилия или дискомфорт. Когнитивната склонност често е съпроводена от стремеж да се подсили собствения ни образ или светогледа ни, но с цената на достоверност или надеждност.

Например, когато се опитваме да разберем защо даден човек се държи по определен начин, ние сме склонни да надценяваме важността на личностните черти и да пренебрегваме ситуационните фактори. Подобна склонност се нарича кореспондентна и тя може да обръща посоката си, тоест да придаваме по-голямо значение на ситуационните фактори, когато се налага да обосновем нашето собствено поведение.

Да си представим Шарлот, която е забравила да полее цветята в градината. Ние бихме я определили като разсеяна или мързелива. Ако обаче ние сме тези, които са забравили, то тогава причините ще са извън нас – натовареност или умора.

Друг важен аспект на когнитивната склонност е когато търсим потвърждение, че сме прави, в случки, факти или аргументи, които са в синхрон с нашите схващания. Същевременно отричаме всичко, което се противопоставя на собствените ни разбирания и принципи. Подобно явление се наблюдава в социалните медии и се нарича ехо – получаваме обратно информация само за онова, което ни интересува и което харесваме и одобряваме.

4. Когнитивно изкривяване

Когнитивното изкривяване е понятие, въведено от психиатъра Арън Бек през 60-те години на миналия век. То представлява част от когнитивно-поведенческата терапия и се разглежда при лечение на депресия и други психични разстройства.

Когнитивно изкривяване означава да се интерпретират събития и ситуации по начин, който да ни утвърждава и да е в подкрепа на нашите виждания. Обикновено това се случва на база на съвсем оскъдни или частични доказателства, а понякога такива може и да липсват. Най-често срещаните когнитивни изкривявания при хората с депресия са селективната абстракция и катастрофалното мислене.

  • Селективна абстракция

Тя се фокусира върху едно-единствено, и много често незначително, негативно събитие или условие, което изключва друго, положително. Да вземем за пример твърдението: „Партньорът ми ме мрази. Той ме погледна с раздразнение преди 3 дни.“

  • Катастрофално мислене

Този тип мислене се характеризира с преувеличаване и драматизиране на възможните последствия от дадена ситуация или събитие. Например, „Болката в коленете ми се засилва. Ако се наложи да използвам инвалидна количка, няма да мога да работя и да си плащам сметките. Накрая ще остана без дом и ще живея на улицата.“

Когнитивното изкривяване може да ни въвлече в омагьосан кръг, от който трудно се излиза. Изкривяването подхранва депресията, а депресията – изкривяването. То не е типично само за хората с депресия или психично разстройство. Често се наблюдава и при хора с ниска самооценка и ревниви партньори.

5. Самозаблуда

Експертите смятат, че самозаблудата е най-големият ни враг срещу рационално мислене, тъй като лежи в основата на всеки друг вид заблуда.

Ако не разсъждаваме трезво и не виждаме общата картина, не означава, че сме глупави, необразовани или ни липсва житейски опит. Причината е, че се чувстваме уязвими и раними и вместо да се сблъскаме с болезнената истина, предпочитаме да се заблуждаваме. Тази човешка реакция се е превърнала почти в рефлекс.

Според Нийл Бартън самозаблудата има за цел да защити егото ни. В психоаналитичната теория, защитата на егото е един от неосъзнатите процеси, благодарение на които разсейваме страха и тревожността, когато истинското ни Аз (неосъзнатата ни личност) е в конфликт с Аз-а, който бихме искали да олицетворяваме (осъзнатото ни суперего). 

Его защити: проекция и идеализация

За да стане по-ясно, нека разгледаме две важни его защити: проекция и идеализация.

  • Проекция

Проекцията е прехвърлянето на неприемливите мисли и чувства върху други хора. Тук задължително се наблюдава и елемент на репресия. Тя е първата крачка. Репресията е наложителна, тъй като преди да се освободим от тези мисли и чувства, трябва да ги отречем. Класически примери за проекция са завистливият човек, който вярва, че всеки друг завижда на самия него, алчният човек, който живее в непрекъснат страх, че ще бъде ограбен или лишен от нещо, или онзи, който има фантазии за изневяра, но подозира в изневяра партньора си.

  • Идеализация

Идеализацията е надценяване положителните качества на човек или предимствата на предмет или идея, и същевременно пренебрегването на негативните им страни. На по-дълбоко ниво, тя представлява проекция на нашите потребности и желания върху другия човек, предмета или идеята. Най-често идеализираме партньора си и не обръщаме внимание на неговите недостатъци, когато самите ние имаме нужда от любов. Често подобни ситуации завършват с внезапно „проглеждане“. Затова е по-добре да намерим друг начин да облекчим чувството си на тревожност, вместо да си създаваме идеалистична представа за някого.

Източник:

psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Какво представлява дисоциацията и какви са причините за нея Какво представлява дисоциацията и какви са причините за нея
  • Психологическа гъвкавост и депресия: Каква е връзката Психологическа гъвкавост и депресия: Каква е връзката
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

Коментари към Кои са 5-те врага на рационалното мислене

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кои са 5-те врага на рационалното мислене
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:37
    Коментирайте "Кои са 5-те врага на рационалното мислене "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • Какво представлява дисоциацията и какви са причините за нея
  • Психологическа гъвкавост и депресия: Каква е връзката
  • Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
  • Дивергентно мислене: какво е то и как да го развием
  • Лесно упражнение ще ви помогне да излезете от капана на негативното мислене
  • Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
  • 3 илюзии, които разкриват тайните на човешкия мозък
  • 5 знака, че сте станали прекалено самокритични
  • Как ефективно да контролираме отрицателните мисли
  • Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да се насърчи творческото мислене у децата?

преди 4546 дни, 10 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Лекарство, предписвано при нарколепсия, подпомага мисловната дейност Лекарство, предписвано при нарколепсия, подпомага мисловната дейност

Лекарство, предписвано при нарколепсия, подпомага мисловната дейност

от 06 фев 2019г. Прочети повече
Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели

Как да използвате „дизайнерското мислене“ за постигане на вашите фитнес цели

от 11 апр 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival