Прошката е за теб, а не за тях: Прости, за да излекуваш себе си

"Умението да прощаваш е качество на силните, слабите никога не прощават". – Махатма Ганди |
Много често чуваме, че за да продължим напред, трябва да умеем да прощаваме и забравяме грешките на другите, колкото и трудно да ни е. Прошката не само отнема бремето на сгрешилия, но и е от огромно значение за психичното ни здраве, твърди психологът Сайма Норийн, която е автор на научно изследване по темата.
„Умението да прощаваш на другите се отразява благотворно както на физическото, така и на психическото здраве. Способността да забравяме лошите спомени отваря пътя ни напред, предоставя възможност за пълноценен и необременен живот.”, обяснява още Норийн.
Но води ли прощаването наистина до забравяне?
Ето този въпрос решават да проучат Сайма Норийн и нейният екип в изследване, публикувано в "Psychological Science".
- В експеримента, който организират, на доброволците е дадена задача да прочетат сценарии, съдържащи хипотетични постъпки, сред които изневяра, клевета и кражба. Те били помолени да помислят биха ли простили тези прегрешения на извършителя, или не. Отговорите им били записани и те били поканени да дойдат отново в лабораторията след две седмици.
- Във втората серия доброволците трябвало да споделят кои моменти от сценариите помнят и кои са забравили. Оказало се, че участниците, които са простили на извършителя, са забравили и съответния сценарий, и обратното: все още помнят прегрешенията тези, които не са успели да простят.
Обяснението на изследователите е, че връзката между прошката и забравянето е двупосочна и значително по-сложна в течение на по-дълги периоди от време.
Екипът продължава да тества нови интервенции, базирани на забравянето и прощаването с надеждата, че те биха довели до ефективни терапевтични инструменти в помощ на хората, които заради тежки психически травми не могат да живеят пълноценно.
"Да простим е трудно, защото прошката не е само в изричането на думите „Прощавам”
Да простиш означава да приемеш, че някой е постъпил по начин, който е неприемлив за теб. Когато приемем това, ние ще можем и да се освободим от чувството на гняв, обида и безсилие. Едва тогава можем да твърдим, че сме простили и освободили. Едва тогава прошката би имала терапевтичен ефект върху нас и едва тогава ще имаме шанс да оставим това в миналото и да продължим.”, казва Сайма Норийн.
Да простиш е трудно, но въпреки това усилията ще бъдат възнаградени. Ето как:
Прошката ще ви помогне да продължите напред
Да не простиш, означава, че таиш в себе си злоба и презрение. Означава, че пазиш болката в себе си. Отново и отново преживяваш събитията, споменът за които не спира да те наранява. Прощавайте, това ще ви даде възможност да се съсредоточите върху по-приятни перспективи.
От прошката имате нужда най-вече вие
В това е главният въпрос. Това е най-важното, което трябва да осъзнаете. Повечето хора са убедени, че прошката се отнася по-скоро за човека, който ни е наранил, че прощавайки му, ни ще го освободим от бремето му. Но истината е, че прошката е важна най-вече за нас. Няма как да продължим живота си без нея. Имаме нужда да дадем прошка, за да изчистим душата си от обидата и да спрем да се лутаме в миналото.
>>> Прошката може да е терапия
Прошката е за всички
Силният човек би простил дори на този, който не заслужава, защото знае, че в противен случай, заради стаената си злоба, би наранил други хора. Има голяма опасност обидата да се превърне в комплекс или травма, която да ни провокира да се държим лошо с хората около себе си.
Да простиш означава да се освободиш
Прошката притежава силата да ни освободи от оковите на миналото. Освобождавайки се от болката, ние ще бъдем способни да разчистим пътя си за нови преживявания и чувства.
Прошката е за теб, а не за тях: Прости, за да излекуваш себе си
Изцелението от емоционалните рани е процес на самоусъвършенстване, който може да осигури безкрайни ползи, независимо в какъв етап от живота си се намирате. Болката и гневът се превръщат в белези, ако не се освободим навреме от тях. Прошката (на себе си или на друг) е най-добрият антидот за тази токсичност, независимо дали търсим опрощение, или трябва да простим на някой, който ни е наранил.
Преди да се впуснете в това лечебно пътуване, е важно да знаете, че прошката не означава забрава. За да продължите напред, трябва да признаете истината за случилото се. Когато признаете истината честно пред себе си и приемете, че не можете да промените миналото, ще можете да си направите този ценен подарък: да простите и да се излекувате.
Да изразиш желанието си да простиш в личен разговор с човека, който те е наранил, невинаги е необходимо или възможно. Актът на прощаване е важен преди всичко за вас, не за хората, на които прощавате.
Процесът на прощаване и освобождаване от мисли и чувства, които ви държат здраво обвързани с миналото, може да се реализира и без участието на другите. Прошката ще ви позволи да се освободите от съжалението или гнева, които поглъщат вашата ценна енергия.
"Винаги трябва да се прощава: на разкаялия се – заради самия него; на неразкаялия се – заради самия себе си." - Мария фон Ебнер-Ешенбах |
За да можете истински да простите, първо да изживеете напълно чувствата, свързани с емоционалната рана - гняв, тъга, срам, страх. Понякога написването на писмо, изразяващо чувствата ви, може да ви помогне да се освободите от отрицателните емоции. Не е нужно да изпращате писмото, всъщност изгарянето му може да ви накара да се почувствате по-добре.
Прощаването на себе си може да бъде по-трудно, отколкото да простите на друг. Прошката изисква първо да признаете това, което сте направили, но и признаване на щетите, които сте причинили на себе си или на другите.
>>> Не, не трябва винаги да прощаваме
Ако имате реалистично отношение към слабостите и несъвършенствата на човешките същества, ще прощавате на себе си и другите много по-лесно. Хората правят грешки. Ние живеем и вземаме решения на базата на собствените си преживявания и светоглед. За да умеете да прощавате на себе си и на другите, се старайте да не бъдете твърде строги и осъдителни. За развиването на подобен мироглед е нужно самоусъвършенстване, което от своя страна води до изцеление и по-добро психично здраве.
Прошката е процес, който изисква намиране на смисъл в емоционалните рани. Можете да преодолеете страданието, като извлечете смисъл и урок от болката си. Трябва да приемате, преживеете, обработите и освободите от отрицателните чувства, за да се излекувате и излезете от болезнения период по-силни.
Както авторът Харуки Мураками казва: "Когато излезеш от бурята, няма да бъдеш същия човек, който беше, преди да влезеш. Точно за това е самата буря”.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Прошката може да е терапия
- Най-важната част от едно извинение
- Не, не трябва винаги да прощаваме
- Жените прощават по-лесно
- Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира"
- 9 невероятни случая, в които хората дават своята прошка
- Как да поискаме прошка: Перфектното извинение за всеки важен човек в живота ви
- Да се прощава е полезно за здравето
- ЗА ПРОШКАТА ...
- Да прощаваме е добре и за здравето ни
Коментари към Прошката е за теб, а не за тях: Прости, за да излекуваш себе си