Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си

Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си

от 10 окт 2018г., обновено на 02 фев 2024г.
Редактор: Ина Фенерова
Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Прошката е освобождаване  – от негодувание, гняв, болка. Прошката е жизненоважна за психичното здраве на тези, които са били жертва на вредно поведение. Прошката ни насърчава да продължим напред, вместо да останем емоционално ангажирани с несправедливостта, която са ни причинили. Доказано е, че прошката повишава настроението, засилва оптимизма и предпазва от гняв, стрес, безпокойство и депресия.

Има обаче сценарии, при които прошката не е най-добрият път за конкретен човек. Понякога жертвите на сексуално насилие се чувстват по-овластени, когато си разрешат да не прощават.

Какво не е прошката

Прошката не изисква даване или искане. Тя не засяга човека, който ни е наранил. Той може и да не осъзнава постъпката си, може да не го интересува или да не е способен да се покае. Това не е важно за нас, защото се стремим към прошката заради самите себе си.

Да простим не означава да извиним нечии действия. Нито да декларираме, че прощаваме. Не значи, че всичко е наред. Нито че трябва задължително да приемем човека в живота си отново. Не е акт на милосърдие към другия човек.

жена, тъжна жена

Това че сме се уверили, че е полезно, далеч не означава, че е лесно да простим. Защото да го направим изключва това да забравим. Истинската прошка включва помненето, защото е нужно е да осъзнаем нанесената травма и да анализираме внимателно как ни кара тя да се чувстваме. Нужно е също да бъдем наясно, че прощавайки, не показваме слабост и примиреност. По този начин ние не отстъпваме от позицията си, а напротив, способни сме да прозрем отвъд нараняването и да приемем случилото се с цялата си личност.

Силата на прошката

Според изследване прошката води до взаимодействие на окситоцина с амигдалата в нашия мозък. Хормонът прекъсва конкретен механизъм за предупреждение за опасност в амигдалата и спира веригата на страховете ни. Този процес потиска усещането за страх, така че да сме отново способни на доверие, а това лекува нашите взаимоотношения.

Може да се каже, че когато прощаваме, ние повишаваме способността си за емпатия и съпричастност. От години науката застава зад твърдението, че чрез прошката можем да достигнем до по-стабилно психично здраве и благополучие.

>>> Какво е емпатия и защо е важна тя

Прошката е процес

Прошката не е цел в живота, а само път, по който да стигнем другаде. Ако искате да знаете къде сте по този път, оценявайте периодично степента, до която сте успели да стигнете, по скалата от 0 до 10. Малко вероятно е да достигнете максимума, но за вас оптималното може да е 7, 8, дори 9.

Нужно е да приемем прошката като усилие, което полагаме за себе си, а не въпреки себе си. Тя е с цел да подпомогне нашето благоденствие, да ни съдейства да се освободим от отровния гняв и да си направим услуга.

Когато започваме процеса, е нужно да отделим време, за да обмислим причините да сме ядосани и наранени. Необходимо е да признаем пред себе си, че сме такива.

Понякога написването на писмо, изразяващо чувствата ни, може да ни помогне да се освободим от отрицателните емоции. Не е нужно да изпращаме писмото, всъщност изгарянето му може да ни накара да се почувстваме по-добре.

Необходимо е също да разгледаме до какви промени е довело това в личността ни, какво сме научили за себе си, дали сме придобили някакви умения, за да оцелеем след нараняването.

В процеса е нужно да помислим за другия човек. Той е сгрешил, защото е несъвършен, както и всички останали хора. Действал е според субективната си визия за света. Но нима и ние не действаме така понякога, когато сме напълно потънали в подобни субективни визии за света?

Важно е да помислим още защо другият е постъпил по този начин. Ако накрая имаме желание, можем да му кажем „прощавам ти“, придружавайки го с кратко обяснение какво чувстваме. Но това не е задължителна част от процеса.

 Прошката е процес

Прошката поставя последна щампа на случилото се като „нараняващо“. Но ние вече няма да сме емоционално потиснати от онова, което се е случило в миналото.

Как да простим

Не е лесно да простим, защото това означава да се откажем от позицията на жертва и да поемем инициативата да се справим с болезнените си емоции.

Прошката може да бъде голямо предизвикателство и в случаите, в които този, който ни е наранил, не осъзнава постъпката си и не ни предлага извинението си.

Независимо от това, прошката е най-здравословният път напред.

Психологът Робърт Енрайт, който изучава прошката от близо 40 години и е съосновател на Международния институт за прошка, очертава четири стъпки на прошката. Първата е да признаем и изразим гнева си, втората – да вземем решение да простим, след като признаем пред себе си, че игнорирането или справянето с обидата не е проработило и следователно само прошката може да ни проправи път напред.

Третата стъпка е да се опитаме да проявим съчувствие към човека, който ни е засегнал. За да направим това, е нужно да си дадем сметка какво е причинило поведението му – злонамерени намерения или конкретни обстоятелства.

Четвъртата стъпка е да се да се освободим от вредните емоции, като се вгледаме в себе си и отбележим положителните промени в личността и живота си след това изпитание.

Трябва ли да се помиря с другия човек, ако му простя

Не. Прошката и помирението са две напълно различни понятия.

Как да простим на себе си

Да простим на себе си може да бъде по-трудно, отколкото да простим на друг. Прошката изисква да признаем това, което сме направили, както и щетите, които сме причинили на себе си или на другите. Изисква да поемем отговорност за причинената болка, но също и да помислим над причините за постъпката си, както и да обещаем пред себе си да не я повтаряме. За да простим на себе си, е необходимо да поискаме прошка от човека, когото сме засегнали, както и да направим нещо добро и смислено за него.

Ако имате реалистично отношение към слабостите и несъвършенствата на човешките същества, ще прощавате на себе си и другите много по-лесно. Хората правят грешки. Ние живеем и вземаме решения на базата на собствените си преживявания и светоглед. За да умеете да прощавате на себе си и на другите, се старайте да не бъдете твърде строги и осъдителни. За развиването на подобен мироглед е нужно самоусъвършенстване, което от своя страна води до изцеление и по-добро психично здраве.

Прошката е за теб, а не за тях: Прости, за да излекуваш себе си

Процесът на прощаване и освобождаване от мисли и чувства, които ви държат здраво обвързани с миналото, е изцеляващ. Прошката е процес, който изисква намиране на смисъл в емоционалните рани. Можете да преодолеете страданието, като извлечете смисъл и урок от болката си. Трябва да приемате, да преживеете, да обработите и да се освободите от отрицателните чувства, за да се излекувате и да излезете от болезнения период по-силни.

Източник:

goodtherapy.org, psychologytoday.com 

 

Още по темата:
  • Да простиш на себе си – крачка по пътя на личностното израстване Да простиш на себе си – крачка по пътя на личностното израстване
  • Най-важната част от едно извинение Най-важната част от едно извинение
  • Не, не трябва винаги да прощаваме Не, не трябва винаги да прощаваме
  • Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС
21.95лв.

КМЕТЪТ НА КАСТЪРБРИДЖ /КЛУБ КЛАСИКА/ - ТОМАС ХАРДИ - ХЕРМЕС

СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС
12.95лв.

СЪНУВАНИ ПЛАЖОВЕ - АНИТА ТАРАСЕВИЧ - ХЕРМЕС

ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДОМ - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС

В ТЪРСЕНЕ НА ХОЛИВУДСКИЯ ПРИСЛУЖНИК - ХРИСТО ДОБРОТИНОВ - ХЕРМЕС
14.95лв.

В ТЪРСЕНЕ НА ХОЛИВУДСКИЯ ПРИСЛУЖНИК - ХРИСТО ДОБРОТИНОВ - ХЕРМЕС

ЗМЕЙ ПОБРАТИМ - СИМОНА ПАНОВА - СИЕЛА
24.00лв.

ЗМЕЙ ПОБРАТИМ - СИМОНА ПАНОВА - СИЕЛА

Коментари към Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:57
    Коментирайте "Прошката е за теб, не за тях: Прости, за да излекуваш себе си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Да простиш на себе си – крачка по пътя на личностното израстване
  • Как да поискаме прошка: Перфектното извинение за всеки важен човек в живота ви
  • Най-важната част от едно извинение
  • Не, не трябва винаги да прощаваме
  • Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
  • Притча за прошката или защо трябва да се обграждаме с мостове, а не с огради
  • Жените прощават по-лесно
  • Да се прощава е полезно за здравето
  • Да прощаваме е добре и за здравето ни
  • Какво наистина си мисли терапевтът ви: "Не съм тъжна, че баба ми умира"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво се изисква, за да дадете прошка?

преди 2788 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 17 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 8 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
9 невероятни случая, в които хората дават своята прошка 9 невероятни случая, в които хората дават своята прошка

9 невероятни случая, в които хората дават своята прошка

от 08 дек 2020г. Прочети повече
Умеете ли да прощавате? Умеете ли да прощавате?

Умеете ли да прощавате?

от 18 сеп 2020г. Прочети повече
Защо трябва да простите дори на тези, които не заслужават? Защо трябва да простите дори на тези, които не заслужават?

Защо трябва да простите дори на тези, които не заслужават?

от 21 дек 2018г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival