Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
"Великият човек е онзи, който всред тълпата поддържа с перфектна сладост независимостта на самотата." – Емерсън |
Самотата и тревожността са сред най-големите проблеми в съвременния свят. Все повече хора се чувстват сами. Те не желаят това чувство, но не могат да се освободят от него; виждат го като проблем, но не знаят как да го решат или да живеят с него, без да му позволяват да им вреди.
Често всичко започва с неясен страх от самотата, но онова, което причинява страха, не е фактът, че сте сами. Причинява го чувството на изоставеност, което изпитвате. Ако страхът нарасне до определена точка, той се превръща в онова, което наричаме "екзистенциална тревожност". Екзистенциалната тревожност се състои в постоянно усещане за заплаха или празнота.
Самотата и тревожността често водят до безсъние. Когато не можете да заспите, в крайна сметка започвате да прехвърляте мъгляви, тревожни мисли отново и отново в ума си. Чувствате се леко потиснати на фона на другите; напрегнати сте, когато общувате с хора, и ако връзката между вас се задълбочи, вие бързо се превръщате във взискателен и зависим човек. Но да се върнем към тревожността…
Какво стои зад страха от самотата?
Понякога страхът от самота не е очевиден. Нека вземем за пример някой, който запълва графика си, така че да не прекарва времето си сам. Това, което той наистина избягва, е да остане насаме със себе си. Какво може да се крие зад страха да останем сами?
Понякога той се дължи на неразрешен конфликт от детството. Когато сме малки, ние сме много уязвими. В този период всеки вид отхвърляне или изоставяне оставя дълбока следа. Така се оказваме с отворени рани, които не минават, защото не сме се погрижили за тях. Може би някой, когото сме обичали, не е бил на разположение за нас. И тогава един безформен страх се е наместил в това празно пространство. Когато сме насаме със себе си, можем да бъдем принудени да се изправим пред тези болезнени чувства.
Може да се случи и така, че страхът да не е насочен точно към самотата, а към някакъв аспект от нас. Може би имаме нещо у себе си, което не искаме да видим или признаем. Ето защо ние избягваме контакта с вътрешната си същност, който може да се осъществи единствено, когато сме сами.
Друга възможност е да сме формирали отрицателно мнение за това какво означава да бъдем сами. Може би никога не сме го преживявали и го избягваме, защото не разбираме колко приятно може да бъде да сме сами. Уединението също е неприятно, когато мислим за себе си като за неспособни да се справяме с живота. Поради това ние винаги се нуждаем от някой друг, на когото да разчитаме.
>>> Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
Как можем да избягаме от веригите на самота и тревожност?
Можем да лекуваме и намалим тревожността, която идва от страха ни да бъдем сами. Понякога всичко, което трябва да направим, е да погледнем ситуацията и да направим някои промени в начина си на живот. В други случаи ще се нуждаем от професионална помощ. И в двата случая можете да предприемете няколко здравословни стъпки:
Обърнете внимание на навиците си
Мобилният телефон или компютърът са сериозна предпоставка за изолация, която от своя страна може да предизвиква тревожност. Няма да дойде краят на света, ако прекъснете връзката си с интернет за няколко часа. Всъщност, това би било много полезно за вас.
Не идеализирайте компанията на другите
Може би си мислите, че компанията на другите би могла напълно да промени настроението ви и начина, по който се чувствате. Наблюдавайте се и забележете дали това всъщност е вярно.
Помислете за положителните аспекти на самотата
Отделете минута, за да помислите дали самотата не може да бъде възнаграждаваща за вас в някакво отношение. Какво бихте могли да правите сами, което ви е интересно, забавно или приятно?
Укрепвайте приятелствата си
Ще видите, че ако поддържате близки приятелства, няма да се страхувате да бъдете сами. Здравите отношения ни защитават емоционално.
Да бъдете сами не означава да се затворите вкъщи
Отидете на кино или на концерт. Не е нужно да се затваряте в дома си само защото сте сами. Едно от най-лошите неща, що се отнася до самотата и тревожността, е, че те ни въвличат в повърхностни взаимоотношения. Нуждаем се от хора само за да се чувстваме по-добре и не се опитваме да култивираме автентични взаимоотношения. За да споделяте живота си с другите по здравословен начин, трябва да се научите как да бъдете сами.
Помислете върху факта, че страхът от самота е в известен смисъл страх от живота. В крайна сметка, единственият човек, който винаги е с вас, сте вие самите.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
КАЛМ КИДС 100 мл БИОТИКА
НовАЮМЕМ капсули * 60 WELEX LABORATORIES
НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
- Седативни лекарства
- Лечение със сертралин
- Пароксетин
- Флуоксетин
- Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
- Техника за самопомощ: Изгледът от хеликоптер
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
Коментари към Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им