Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството

Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството

от 02 авг 2022г., обновено на 03 ное 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Броят на децата, които ежедневно са подлагани на тормоз от член на семейството или връстник, не е никак малък. Възможно е дори всеки от нас да познава човек, който е малтретиран в детството си, но по една или друга причина да пази неприятното преживяване в тайна. Една от най-сериозните последици обаче е, че тормозът оказва негативно влияние върху характера и психиката, които се формират именно в детска възраст. Засегнати биват също поведението, самочувствието и мисловните процеси, които са в основата на същността на всеки човек.

Следите от тормоза остават, затова когато се сблъскаме с поредната новина за хора, извършващи незаконни деяния, трябва да се замислим каква е тяхната история. Все пак всеки човек има причина да прави нещата, които прави.

Тормозът променя мечти, възгледи за живот и личности

Проучване, проведено от Университета „Радфорд“ във Вирджиния, изследва известни серийни убийци, техния произход и общите връзки в случаите. Резултатите се оказват доста шокиращи, тъй като почти всички са били жертви на насилие.

Това със сигурност не означава, че всеки, който е преживял тормоз в детска възраст, ще се превърне в чудовище, а просто показва дълбокия ефект, който детството има върху формирането на психиката. Тези неприятни събития променят мечти, възгледи за живот и личности.

Дванадесет признака на преживян тормоз в детството

Терапията е отличен инструмент за хората, които са претърпели тормоз в детството, но невинаги е лесно. Не можем да се върнем назад и да изтрием това, което е направено, но можем да се опитаме да предотвратим насилието над други деца, говорейки за това, което ни се е случило. Макар и трудно, това решение е много важно, тъй като всяко дете, преживяло тормоз, носи белезите цял живот.

Ето и най-честите проблеми, които малтретираните деца, проявяват в зряла възраст:

1. Проблеми със самочувствието

Ниско самочувствие

Повечето малтретирани деца смятат, че причината за насилието се крие в тях. Обвиняват себе си и правят всичко възможно, за да си втълпят, че те са виновни. Въпреки че самообвинението е нормална реакция на детската травма, това е напълно погрешно възприятие.

Много малтретирани хора имат ниско самочувствие и се чувстват различни от останалия свят. Тайната, която пазят, ги кара да се чувстват като странници.

>>> Имате ниско самочувствие? Опитайте със самоприемане

2. Липса на доверието

Обичайно е децата, жертви на насилие, да се затварят в себе си. Проблемите с доверието се коренят във факта, че хората, които се предполага, че трябва да полагат грижи за тях, са в основата на тормоза.

3. Чувствителност към шум

Когато човек страда от тревожно разстройство, известно като посттравматично стресово разстройство, често реагира на най-слабия шум. Според Националната медицинска библиотека това състояние често се наблюдава при военнослужещи, тъй като телата им постоянно са в състояние на готовност.

Децата, подложени на насилие, също са постоянно нащрек и за тях всичко е свързано с оцеляването. Неща като фойерверки, силна музика или други силни звуци могат да засилят значително безпокойството им. Чувствителността към шум е сериозен проблем, който може да повлияе на ежедневието.

4. Липса на способност за себеотстояване

Тормоз

Хората, тормозени в детска възраст, постоянно се страхуват, че всичко ще се повтори отново. Поради това те правят всичко възможно да се слеят с фона и да не предизвикват суматоха. Не изказват мнението си, тъй като не искат да предизвикват конфликти. Също така за жертвите на насилие е много трудно да изградят здрава връзка, тъй като са се нагърбили с излишния багаж от миналото си.

5. Проблеми с идентичността

Възможно ли е тормозът в детството да е причината толкова много хора да се борят с проблеми с идентичността днес? Когато бъде отнета невинността на едно дете, то се впуска в търсене на себе си. Мозъкът прави всичко по силите си, за да се справи, но понякога е трудно без чужда помощ.

>>> 7 признака за криза на идентичността

6. Развитие на нарцистични тенденции

Нарцистичните хора изглеждат манипулативни и арогантни и обикновено използват другите в своя полза. Въпреки че привидно са с високо мнение за себе си, това, което наистина се случва вътре в тях, е много различно. Те са нещастни и имат много ниско самочувствие.

Поради променените възприятия е много трудно да имат или да поддържат здрави взаимоотношения. Според експерти единственият начин това да се направи е да се излекуват раните от миналото, за което е нужно време, търпение и терапия.

7. Проблеми с гнева

Гняв

Някои разстройства на личността имат генетични връзки, а други правят хората по-податливи на гняв. Въпреки това малтретираните хора е напълно възможно да развият вътрешен гняв, изразяващ се в ниско самочувствие, омраза към себе си и срам, въз основа на нещата, които са им се случили в миналото.

>>> Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно

8. Често използване на лъжи

Малтретираните деца често използват лъжата като механизъм за справяне, за да се отдалечат от проблемите. Те растат със страха, че всичко, което кажат или направят, може да бъде отключващ фактор за повече насилие.

За съжаление, те често не осъзнават, че нечестността не е добър начин за справянето с тормоза и че лъжете да провокират повече проблеми. Патологичните лъжци често не знаят кое е лъжа и кое истина. Те лъжат за всичко и всички, ако смятат, че това може да им помогне.

По ирония на съдбата, след като заплахата отмине, те продължават да лъжат. Това е модел, който са разработили и от който не могат да се отърсят.

9. Тревожни и депресивни разстройства

Има много видове тревожни и депресивни разстройства, но всички имат общи отключващи фактори. Хората, често осъзнават, че насилието над тях пряко влияе върху психичното им здраве. Не може да бъдат наричани с обидни имена с години и това да не повлияе на тяхното самочувствие и цялостно психическо благополучие.

Проучване на Щатския университет на Флорида разкрива, че децата, които са малтретирани, са 1,6 пъти по-склонни да страдат от депресия и тревожни разстройства, отколкото другите. Дългосрочният ефект от злоупотребата е неоспорим.

10. Зависимост от наркотици и алкохол

Зависимост

За съжаление, над две трети от хората, настанени в центрове за лечение на зависимост към алкохол и наркотици, са жертви на тормоз в детска възраст. Причината е, че те често се стремят да премахнат болката по нездравословни начини, тъй като нищо друго не се оказва ефективно. Злоупотребата с вещества и насилието в детска възраст са безспорно свързани.

>>> Защо зависимите вземат лоши решения

11. Изграждане на стени в отношенията с другите

Когато човек е наранен, той често изгражда стени в отношенията си с другите, за да не бъде засегнат отново. Малтретираните деца никога повече не искат да попадат в това положение, така че тези бариери започват да се формират още в детството.

Събарянето на стените е възможно, макар че не е никак лесно. Отчуждаването е механизъм за справяне, но стените могат да бъдат съборени само с продължителна терапия и любов.

12. Проблемни сексуални отношения

Хората, малтретирани в детска възраст, най-често се сблъскват с проблеми в сексуалните си отношения. Докато някои задушават желанието си за интимни отношения, други се впускат във връзки с различни партньори.

Детството трябва да бъде изпълнено с щастливи спомени, включващи игри и разходки в парка с родителите. За съжаление, всяка година се съобщава за милиони случаи на тормоз и насилие над деца. Лошото отношение в детска възраст оказва драстично влияние върху живота на децата и те често се превръщат в нещастни възрастни.

Признаци за тормоз в детството - видео

 

 



 

 

 



Източник:

12 Traits Abused Kids Display When They Grow Up: https://www.powerofpositivity.com/abused-kids-traits-when-they-grow-up/

Още по темата:
  • Краткосрочните и дългосрочните последици от училищния тормоз Краткосрочните и дългосрочните последици от училищния тормоз
  • Тормозят ни заради вярванията, ценностите и мнението ни: как да се справим Тормозят ни заради вярванията, ценностите и мнението ни: как да се справим
  • 10 стъпки, които да предприемете, когато разберете, че детето ви тормози връстниците си 10 стъпки, които да предприемете, когато разберете, че детето ви тормози връстниците си
  • Може ли да се сложи край на училищния тормоз Може ли да се сложи край на училищния тормоз
5.0/5 1 оценка

Коментари към Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 21:20
    Коментирайте "Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Рекорден брой деца преживяват насилие в Япония
  • 10 стъпки, които да предприемете, когато разберете, че детето ви тормози връстниците си
  • "Червеното има значение": фотопроектът, който иска да пречупи стигмата относно червените коси
  • Релационна агресия и защо момичетата често я използват
  • Какво трябва да направите, ако вашето дете стане обект на тормоз в училище
  • Майка разяснява на децата си какво е тормоз и последиците от него с помощта на лист хартия
  • 11 неща, които не бива да толерирате на работното си място
  • Това момиче пише силно писмо в обръщение на хората, които я наричат "грозна"
  • Може ли да се сложи край на училищния тормоз
  • Тормозят ни заради вярванията, ценностите и мнението ни: как да се справим
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кое е сексуален тормоз и кое е позволено?

преди 2808 дни, 6 часа и 33 мин.

Мислите ли, че детството ви е дава отражение на живота ви в момента?

преди 2948 дни, 7 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 5 часа и 31 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 22 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 5 часа и 4 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival