Социализацията и важната й роля в развитието на мозъка

Хората са социални същества и трябва да бъдат в контакт с другите, за да оцелеят. Всъщност може дори да се каже, че взаимодействието с други хора е най-добрият начин да развиете напълно мозъка си. Устойчивите и пълноценни взаимоотношения подобряват психичното здраве и поддържат мозъка активен, като така го защитават от когнитивни увреждания и деменция.
Последните изследвания в областта на биологичната антропология показват колко важна е социализацията за еволюционното развитие на мозъка. Без социални отношения никога не бихме станали това, което сме днес.
В тази статия ще обсъдим как социализацията може да бъде от полза за развитието на мозъка, както и отрицателните последици от липсата й.
Социализация и произход на човечеството
Мозъкът ни позволява да развием комуникационна система чрез езика, да вземаме сложни решения, да създаваме неща със собствените си ръце, да се справяме с предизвикателствата в заобикалящия ни свят и дори да доминираме над други видове.
Според Даниел Уайт, специалист по еволюция на мозъка, именно социализацията е факторът, който позволява това огромно развитие да се осъществи. Той твърди, че животът в обществото насърчава еволюцията на човешкия мозък.
Различните екологични и социални условия са стимулите, подпомогнали развитието на мозъчните процеси и функции, благодарение на което например днес разполагаме с по-добра памет и възможност да общуваме чрез езика.
При човешките същества мозъкът се развива по време на бременността и след първите две години от живота. Следователно нашият мозък достига оптималния си размер до 7-годишна възраст, но продължава да се променя до 25-годишнината ни. През този период социализацията играе много важна роля в развитието на мозъка.
Ефектите от липсата на социализация по време на детството върху мозъка
Липсата на социализация засяга развитието на мозъка по различни начини. Тя е толкова вредна, че може да забави развитието му, особено през първите години от живота. Така че липсата на социални отношения, които лишават хората от качествени взаимодействия, не само въздейства на настроението и поведението, но и се отразява на когнитивнотото здраве и двигателните умения.
Липсата на социализация има силни негативни ефекти и по време на детството. През първите 10 години от живота си хората придобиват и усъвършенстват много процеси, като например езиковата комуникация.
Пример за вредата от липсата на социализация в детството, е случай, разказван от изследователи, работещи в областта на еволюционната психология: Джини е дете, живяло затворено вкъщи до навършване на 13 години. Тя е лишена от всякакъв вид емоционална стимулация и възможности за социализация. Вследствие на това детето не успява да придобие езикови умения – в отговор на външни стимули тя издавала само неразбираеми звуци. Въпреки проведените терапии и обучение тя никога не успява да проговори нормално... |
Положителният ефект на социализацията върху развитието на мозъка
Социализацията предизвиква мозъка и го поддържа активен. Тя е жизненоважна, особено в по-напредналите етапи на живота, и може да предотврати различни мозъчни увреждания, причинени от слабата мозъчна активност.
>>> Социална несръчност: симптоми и решения
За да се възползваме от ползите, които комуникацията осигурява, трябва да се опитаме да бъдем възможно по-социални. Трябва да общуваме с другите чрез разговори, въпреки че писането също е чудесна възможност.
Тези, които са склонни да прекарват повече време сами, могат да опитат следните неща, за да общуват повече:
- Планирайте повече срещи с приятели и близки. Дългите и периодични телефонни обаждания имат подобен ефект.
- Присъединете се към клуб или организация, за да извършвате дейности, които ви харесват, и за да създавате нови приятелства, така ще поддържате тялото и ръцете си заети, а мозъкът ви ще остане активен, благодарение на комуникацията с околните.
- Избягвайте социалната изолация: излизайте, говорете и обменяйте идеи с хората.
- Потърсете професионална помощ, ако забележите, че склонността ви да се изолирате, се задълбочава. Консултацията с психолог може да ви бъде много полезна.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Невероятната сила на валидирането и как да го правите
- Депресираните хора не гледат в очите
- Как винаги да бъдем вежливи и тактични?
- Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
- Ако искате да опознаете човек, задайте му тези 9 психологически въпроса
- 11 маски, зад които крием истинската си същност
- Използвайте подхода "Сандвич с нежност", за да възстановите мира и близостта в отношенията си
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Как да излъчваме увереност чрез езика на тялото
- Първи стъпки в разгадаване на общуването
Коментари към Социализацията и важната й роля в развитието на мозъка