Токсичните приятели — как да ги открием и какво да правим след това
Уж всички приятели са завинаги...
Но дали наистина е добра идея да поддържате всичките си приятелства вечно? Дали част от хората, които не пускате, не са токсични приятели? И ако е така, какво следва да направите после?
Интернет доведе до лепене на етикети на околните. Рязко много хора станаха токсични, нарцисисти... Но нека изясним нещата - да, някои отношения са нездравословни и е важно да научите какви са признаците за това. Но също така е важно да си зададете добри въпроси например дали вашият приятел наистина е "токсичен"? Дали просто не преживява труден момент, или голяма промяна в живота си (което значи, че не личността, а обстоятелствата са довели до негативна промяна)? Възможно ли е всъщност да сте се отегчили от него и да търсите „токсичността му“, за да намерите причина да го отблъснете?
Нека разгледаме признаците за нездравословна връзка
Те основно се състоят в неща, доказващи липса на истинско приятелство и изглеждат като нездравословен съюз с човек в близкото ви обкръжение. Може да включват следното:
- Жертва сте на постоянни критики и принизяване.
- Другият не зачита личните ви граници.
- Другият не зачита уговорките ви и ви лъже.
- Даването и вземането на енергия, както и добрата воля, е неравномерно разпределена.
- Не споделя личните ви ценности, а по-скоро предизвиква чувство на неудобство.
- Изпитвате задръжки да се отпуснете и да сте себе си в неговата компания
- Постоянно сте изтощени и нещастни в негово присъствие.
Преценката на горните неща може да отнеме време. Знаем, че по принцип осъзнаването дали някой е ваш „приятел“ не става бързо. Приятелството изисква някакъв период от време за преценка дали споделяте с другия взаимни ценности, хобита и интереси. Възможно ли е бързо да сте изградили взаимоотношение, основано на негативни признаци, като непоносимостта си към шефа или употребата на алкохол?
Кога е моментът просто да прекратите един контакт
Злоупотребата в различни форми - физическо насилие, вербална злоупотреба, емоционално насилие и финансово насилие - е основателна причина да бъде прекъснато едно взаимоотношение.
Ако някой ви нарани, дори на шега или с твърдение, че няма да се повтори, то вие трябва да се погрижите първо за себе си. Словесната и емоционална злоупотреба може да е по-трудна за идентифициране. Кога да сложите границата? Когато сте жертва на вербалната злоупотреба, трябва да бъдете сигурни, че не реагирате прекалено и не вие "карате хората да ви критикуват". Това да се самообвинявате, може да е навик, добит в ранна възраст, ако сте израснали с критичен родител.
Финансовата злоупотреба може да познаете лесно, тъй като тя неизменно е свързана с кражба или манипулация, за да се добият средства. Проблемът е, че това може да се случва бавно и с течение на времето, което го прави доста по-объркващо.
Как да скрепим по-здраво приятелство, в което вече има напрежение
Да зарежете някого, само защото вече не се чувствате свързани с него, не е нито справедливо, нито мъдро.
Подобно действие означава, че просто сте пропуснали възможността да се научите да практикувате комуникация с възрастни хора, които поставят граници. Най-вероятно всяко ваше приятелство, рано или късно, ще води до подобни мигове, докато не научите способа за подобна комуникация.
Част от вас ще решат да прекратят преструвките, че всичко е наред и ще опитат да се справят възможно най-честно - чрез комуникация. Намерете миг насаме и говорете, като внимавате да запазите израза си чист от обвинения. Просто споделете наблюденията си (за предпочитане подкрепени с фактите, които са ги предизвикали) и начина, по който се чувствате. Бъдете отворени към факта, че е възможно да грешите — може би не знаете цялата история за случващото се с човека и обстоятелствата, променящи поведението му, докато е с вас.
Какво не бива да правите, докато прекратявате едно приятелско отношение
- Не вкарвайте трети лица в дискусията (това е между вас и другия).
- Не клюкарствайте зад гърба, вместо да говорите директно с него.
- Не се обръщайте към човека, с когото ще прекратявате взаимоотношението, публично и не намесвайте други хора.
- Не предполагайте, че това е изцяло по негова вина — връзките се състоят от двама души.
Бъдете честни със себе си и поемете отговорност за начина, по който може би сте допринесли за напрежението. Какви очаквания сте имали за другия човек в началото на отношенията? Дали тези очаквания са справедливи? И как започнаха взаимоотношенията? Може би сте ги започнали, докато ви е било скучно, а човекът е бил най-интересният наоколо? Ами ако той се е старал да не е „токсичен“ за вас?
Нима понякога е по-добре да оставим приятелството
Ние всички растем и се променяме през целия си живот, а очакването да останем приятели с всички не е реалистично, нито здравословно. Щом вече не споделяте интересите или мисленето си с някого, е добре да бъдете честни със себе си и с него, че вашето приятелство е страхотно, но е изживяло времето си.
Ако обаче постоянно се налага да разтрогвате приятелски отношения и не можете да спрете да се хвърляте през глава в интензивни и вредни дружби, помислете над възможността да потърсите терапевт. Може в ума ви да присъства модел от детството, поради който не успявате да разграничите доверието от другите чувства. Ако страдате от страх от интимност или ниска самооценка, това може да доведе до саморазрушителни избори. Терапевтът е способен да стигне до корена на модела и да подпомогне премахването му.
Прочетете още:
harleytherapy.co.uk
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Най-силното оръжие за манипулация в токсичните връзки
- Токсични родители – как да общувате с тях, без да вредите на себе си
- Защо трябва да се научим да приемаме другите такива, каквито са
- Токсична връзка: Тежката битка да си простиш след съжителство с токсичен партньор
- Защо е толкова трудно да се разделите с токсичен партньор и как да го направите
- Токсичен ли съм – кои са най-често срещаните черти на токсичната личност
- 5 типа хора, които трябва да напуснат живота ви
- 9 знака, че е време да прекратите връзката си
- Как да разпознаете и да се предпазите от токсичния човек
- Как всяко работно място, съпътствано от обичайните оплаквания и проблеми, се превърна в токсично
Коментари към Токсичните приятели — как да ги открием и какво да правим след това