Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ
Гневните изблици не са характерни само за малките деца. Понякога и майките избухват. Само си представете: 3 ч. сутринта е, тъкмо сте легнала, когато чувате бебето да плаче. Разбрали сте се с баща му да се редувате, но когато му казвате да отиде да го провери, той отвръща: „Още 5 минути“ и заспива. Как ще се почувствате?
Ако сте от гневните майки, вероятно и тази ситуация ще ви изкара извън релси. Няма да успеете да прикриете гнева си и ще излезете от спалнята, тръшкайки вратата. Възможно е да повишите тон или да набивате крака, така че да ви чуят и съседите. Искате всички да разберат колко сте разстроена. Ето това е майчиният гняв. Трудно е да се контролира и може да се отключи от нещо съвсем незначително.
Какво представлява гневът на майката?
Гневът е реално и добре познато чувство, което майките, а и бащите, често изпитват. Както казва Карли Блау, психотерапевт по перинатално здраве (здраве по време на бременността и през първата година след раждането): „Емоцията е много силна, не може да бъде обяснена и обикновено нарушава качеството на живот на жената.“ Гневът изтощава и напряга, но според експертите има начини да бъде овладян.
>>> Как да намалите стреса - съвети за работещи майки
Как се чувства гневният родител?
Разбира се, за всеки човек една и също емоция носи различно преживяване. Това, което ги обединява, е, че причината за гнева винаги е чувството на безпомощност.
Нетипични гневни изблици
Поведението на ядосаната майка може да е коренно различно от типичното за нея по всяко друго време. Не е изключено и самата тя да се срамува от себе си, да не се харесва такава и да се изненадва от действията и думите си. Обект на гнева може да бъде детето или съпруга, но има случаи, когато той не е насочен към никого.
Майчината ярост не се проявява веднъж. Тя е постоянно, хронично чувство, което утихва, но никога не изчезва. Дори най-малкият повод е достатъчен, за да събуди тъмната й страна.
Постоянни дразнители
Кратката дрямка на бебето, малкото дете, което върви и хвърля храна по пода, 7-годишното, което издава странни и откровено вбесяващи звуци – всичко това изглежда безобидно, но може да разгневи истински уморения родител.
Елън Коломайер, която също помага на жени с влошено психично здраве след раждането, допълва: „Всяка дреболия може да постави началото на истинска буря. Жената се чувства така сякаш в нея се надига емоция, която не може да задържи повече, иска да крещи, да крещи и накрая да избяга.“
Всеки родител може да изпитва хронична ярост. Не е задължително да е страдал от тревожност или депресия преди това.
Вина и срам
Гневът бързо отстъпва място на чувството на вина или срам. Жената започва да се обвинява, че не е „добра майка“, защото постоянно крещи на децата. Самата тя не се харесва и не може да разбере как се е превърнала в човека, който е днес.
Причини
Родителят избухва поради най-различни причини, като рядко тя е само една.
Тревожност и объркване
Според някои експерти гневът се дължи на постоянна тревожност. Проучвания сочат, че по време на пандемията от коронавирус избухливостта се е превърнала в сериозен проблем сред родителите. Съчетаването на работа от вкъщи и дистанционна форма на обучение причини силен стрес на много от тях. Финансовите затруднения и страхът от заразяване изиграха не по-малко важна роля за емоционалното здраве на майките и бащите.
Липса на помощ и подкрепа
Много често яростта на майката е предупредителен знак, че й липсва подкрепа. Било то от партньора, семейството или пък обществото като цяло.
Алиса Камис-Бринда, клиничен социален работник в областта на перинаталните депресия и тревожност, отбелязва: „Повечето от нас не живеят близо до родители и други роднини, които биха могли да помогнат. Налага ни се да балансираме между работата, грижата за децата и за самите себе си. Родителството може да бъде много напрягащо.“
Полово неравенство
Да бъдеш родител не е никак лесно. За жалост, по-големият товар продължава да лежи на плещите на майката.
Изследване от 2017 г. разкрива, че дори когато жената осигурява по-голяма част от прехраната на семейството, тя е 3 пъти по-натоварена от партньора си у дома. Обикновено нейните задължения включват:
- управление на семейния бюджет;
- организация на извънкласните занимания на децата и помощ в подготовката за училище;
- домакинска работа;
- планиране на семейните почивки и събирания;
- грижа за децата, когато са болни;
- доброволчество в училище.
Тъга
Появата на децата и ролята на родител могат да събудят в жената чувство на тъга по предишното й Аз. Тя осъзнава, че се е променила, но няма време да се опознае.
Психотерапевтът Карли Блау пояснява: „Майката трябва да опознава две нови личности – тази на детето си и своята собствена. Тъгата по старото й Аз може да бъде много дълбока и да е основна причина за избухливия й нрав.
>>> Защо саможертвата на майката в името на децата е опасна
Други фактори
- стрес;
- финансови проблеми;
- липса на помощ за отглеждането на децата;
- проблеми с партньора;
- физически промени след раждането;
- хормонален дисбаланс;
- недостатъчно сън;
- бърнаут синдром;
- незадоволени емоционални потребности.
Как се отразява гневът на майката (родителя) на децата и семейството?
Ако майката не потърси решение, нейната избухливост може да се отрази негативно на децата, семейството и отношенията й с партньора.
Ефект върху децата
Когато са свидетели на честите гневни изблици на майка си, децата изпитват същия стрес. Възможно е дори да се страхуват или пък да се чувстват виновни за състоянието й.
Страхът променя децата, особено ако е постоянен. Според изследване от 2010 г. хроничното излагане на страх нарушава детското развитие и оставя траен отпечатък върху живота на малчуганите, след като пораснат. То ги лишава от чувство за безопасност и им пречи да се справят с трудностите в живота и да създадат интимна връзка.
Децата ни наблюдават непрекъснато. Те „попиват“ всичко, което правим и казваме. Те са като „гъби“, учат се от нас как да постъпват и как да управляват (или пък не) емоциите си. Наблюдавайки как родителят често избухва, детето вярва, че точно така трябва да се държи и възприема поведението му като модел, на който да подражава. Малчуганът избира погрешен начин за справяне със стреса и негативните емоции, което би могло да доведе до:
- емоционални и поведенчески проблеми;
- трудности при сближаване;
- копиране поведението на родителя;
- сервилност и страх да не нарушава спокойствието.
Ефект върху партньора
Яростта на майката може да доведе до охлаждане на отношенията с партньора. Тя се чувства безпомощна и претоварена и това може да я озлоби. Един от начините да не го допусне е като заяви открито от какво се нуждае.
Връзката с партньора се нуждае от постоянни грижи. Добре е двамата да намират време един за друг. Така ще възстановят изгубената близост и ще си спомнят как са се чувствали преди появата на детето.
Лечение
Гневът и придружаващото го чувство на вина могат да бъдат овладяни с помощта на:
- терапия;
- развиване на умения за справяне;
- грижа за себе си;
- в краен случай медикаменти.
Психотерапия
По време на психотерапията родителят свиква с мисълта, че има проблем с овладяването на гнева. След това се научава да разпознава обстоятелствата, които го принуждават да избухва, а накрая развива умения за регулиране на силните негативни чувства. Много полезни са техниките за справяне със стреса и за повишаване на осъзнатостта.
Грижа за себе си
Яростта на майката в повечето случаи произтича от неудовлетворените й нужди. Родителството е истинско предизвикателство. Понякога е невъзможно да намериш време за себе си. Според Камис-Бринда обаче всяка жена трябва да обърне внимание на няколко основни аспекта от ежедневието си, ако иска да бъде здрава и емоционално стабилна:
- пълноценен сън;
- здравословно хранене;
- редовна физическа активност;
- време за любимото хоби.
Достатъчно сън
Много жени жертват времето за сън, за да се отдадат на любимите си занимания. Изкушението да останат сами в тишината и да почетат книга е голямо, но сънят е изключително важен, особено за заети родители.
Помощ от околните
Очертаването на граници и умението да поиска помощ са неразривно свързани с доброто психично здраве на майката. Така тя има по-голям шанс да се справи със стреса, въпреки че не може да елиминира всички фактори, които го причиняват. Най-лесно би било да поговори с партньора и останалите членове на семейството.
Медикаменти
Ако хроничният гняв на майката е съпътстван от депресия или тревожност, лекуващият лекар може да предпише антидепресанти или лекарства за потискане на тревожността.
What Is ‘Mom Rage’ and When Is It a Sign of a Mental Health Issue?: https://psychcentral.com/health/what-is-mom-rage-and-when-is-it-a-sign-of-bigger-mental-health-issue
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл
УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2
КОГАТО ЛУНАТА СНИЗХОЖДА - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
УСПЕХ В ЖИВОТА И БИЗНЕСА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво лекува английската сол
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- 5-секундното правило на Мел Робинс за справяне със стреса
- Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Най-важните предупредителни знаци, че страдаме от синдрома бърнаут
- Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
Коментари към Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ