Пет популярни мита за юношеството
Да разберем напълно юношеството означава да разгледаме подробно тази важна фаза от човешкото развитие. Това е вълнуващ период, през който се разгръщат характеристиките, които ни правят уникални – неща като съзнание, самосъзнание, преценка, прозрение, романтика.
Тийнейджърите обаче също много често остават неразбрани от родителите си и обществото. На какво се дължи това обаче? Представяме ви 5 мита за юношите, които са напълно погрешни:
1. Импулсивното поведение на юношите се дължи на бушуващите хормони
Грешно. Да, хормоните играят важна роля през този период на развитие, но те са част от много по-значим биологичен процес, протичащ в мозъка. Юношеството е време, когато мозъкът се ремоделира – освобождава се от невронните връзки, които не използва, и създава по-постоянни и специализирани невронни вериги. Това е период, през който се развиват способности от съществено значение за последващото развитие на индивида – мислене, размисъл, откритие и самосъзнание.
>>> Три мита за мозъка на тийнейджъра
2. Подрастващите искат независимост и не търсят контакт с възрастните
Също погрешно. Подрастващите жадуват за връзка и ангажираност с хора, особено такива извън семейството като приятели, учители и треньори. Но те също желаят взаимоотношения вътре в семейството – родители, баби и дядовци, братя и сестри. Това, което наистина искат, е взаимозависимост – и това е двупосочна улица.
3. Юношите не зачитат границите
Невярно. Тук не става дума за уважение, а за това, че юношеството е период за изследване, любопитство и новости. Любопитството нараства експоненциално през тийнейджърството. Това е така, защото мозъчните системи на възнаграждение се развиват. Те задвижват мотивацията и свободата на действие, а с тях и огромните връзки между мозъчните структури, които позволяват целенасоченото мислене и действие. При много деца креативността се заражда през юношеството, а характерът се формира от различните преживявания и наученото от тях.
4. Тийнейджърите не притежават емоционална интелигентност
Твърде вероятно е да е така, но е по-вярно да се каже, че тийнейджърството е придружено от интензивни емоции. Това има очевиден недостатък, но и плюс. Недостатъкът, за който повечето хора се сещат, е, че подрастващите могат да бъдат капризни и да оставят емоциите да управляват. Плюсът се крие в това, че когато тийнейджърите изпитват интерес или вълнение към нещо, могат да се породят страсти, енергия, мотивация, креативност и преди всичко цел.
5. Юношите живеят за мига
Също погрешно. Там, където юношите наистина желаят да живеят, е в бъдещето – там, където всичко е ново и интересно. Те винаги обмислят нещата, които предстоят – дипломиране, университет, какви ще бъдат, къде ще живеят. Юношите са фокусирани върху бъдещето. За съжаление, пандемията повлия най-силно именно на тази възрастова група – отложени или отменени абитуриентски балове, обучение, дипломиране.
Промени в развитието и съзряването на мозъка при подрастващите
Това, което е вярно за подрастващите, е, че животът за тях е предизвикателство. Промените, които настъпват в мозъка, са в основата на начините за развиване на мислене, разсъждение, фокусиране и взимане на решения, които не могат да се случат в друг период.
Това се дължи на две основни неща: съзряването и развитието на ключови мозъчни области и способността на мозъка да се променя. Опитът, който юношите придобиват в класната стая и социалната група, оказват огромно влияние върху развитието на мозъка им.
>>> Силата на социалната група и ролята й в живота на тийнейджъра
Така че, ако преживяванията са необичайно ограничени – както беше по време на пандемията – те ще имат много различно влияние върху развитието на мозъка на юношите.
Парадоксът на пандемията
Парадоксът на пандемията е, че за да бъдем здрави и в безопасност, трябва да се дистанцираме от най-важните за нас хора. През този период много тийнейджъри преустановяват взаимодействия, които ги поддържат в моменти на стрес.
Ето защо в момента е по-важно от всякога средата, в която юношите учат и растат, да предлага многобройни възможности за силни и стабилни взаимоотношения. Това би помогнало за оформянето на тяхната идентичност. Това не е мит, това е истината.
5 Myths of Adolescence: https://www.psychologytoday.com/us/blog/all-kids-thriving/202204/5-myths-adolescence
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АРИСТОТЕЛ И ДАНТЕ ОТКРИВАТ ТАЙНИТЕ НА ВСЕЛЕНАТА - БЕНДЖАМИН АЛИРЕ САЕНЦ - ДЕЖА БУК
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА ПОДРАСТВАЩИ 20 мл
ПРИЗРАЧНАТА МАСКА /GOOSEBUMPS/ КНИГА 4 - Р. Л. СТАЙН - ХЕРМЕС
СКЪПО, ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НЕ СЪМ ВИНОВНА, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО - книга 8 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СПАЙДЪРМЕН ВРАЖЕСКА АТАКА - ДЕЙВИД ЛИС - СИЕЛА
ПАРАКИТО РЕПЕЛЕНТНА ГРИВНА ПРОТИВ КОМАРИ ТИЙН 12+ години
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на юношите
- Опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да знаят
- Юношите в Европа се сблъскват с по-висок натиск в училище и по-ниска подкрепа вкъщи
- 7 признака за криза на идентичността
- Как да се справим с гнева на тийнейджърите
- 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
- Как да помогнем на дете в депресия
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Съвети за родители на тийнейджъри с проблемно поведение
Коментари към Пет популярни мита за юношеството