Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ
Научих, че смелостта не е липсата на страх, а триумфирането над него. Смелият човек не е този, който не се страхува, а този, който овладява страха." - Нелсън Мандела |
Социалната фобия е ирационален страх, който включва паника и тревожност дори само при мисълта за социални взаимодействия. Хората, които страдат от тази фобия, държат на уединението си и предпочитат да живеят изолирано, защото социалните отношения ги напрягат и стресират. В много случаи обаче уединението е невъзможно и те нямат друг избор, освен да се изправят пред изпитания, които са особено трудни за тях, основно защото са убедени, че ще се провалят.
Социалната фобия е вид тревожно разстройство, което се характеризира с изпитване на страх, тревожност и безпокойство в социални ситуации. Тя се задейства, когато сме сред много хора и започнем мислено да се питаме какво е мнението на другите за нас, с одобрение или с презрение ни гледат, какво ли говорят за нас. Вследствие на това комуникацията ни с другите се превръща в истинско изпитание, често дори когато събеседниците ни са наши добри познати.
Физически симптоми на социалната фобия
Физическите симптоми, които се наблюдават при хора със социална фобия, могат да включват:
- силно зачервяване;
- заекване;
- прекомерно изпотяване;
- напрежение в мускулите;
- замаяност и треперене;
- гадене;
- стомашно-чревни проблеми;
- тахикардия;
- тревожни атаки.
Симптомите се появяват както в момента на социалното взаимодействие, така и по време на очакването му. Нерядко цели седмици преди конкретно социално събитие хората, страдащи от социална фобия, са обхванати от силно чувство на безпокойство и страх.
Социалната фобия влошава качеството на живот заради по-трудното търсене на работа, приятели, партньор, а от друга страна липсата на пълноценни социални връзки намалява чувството на щастие и благополучие.
>>> Социалната фобия и връзката й с когнитивните изкривявания
Възможно ли е да се справим със социалната тревожност?
Разбира се, че преодоляването на социалната фобия е възможно, но както и при други тревожни проблеми, пътят е дълъг и отнема всеотдайност и търпение. Признаването и приемането на проблема е първата стъпка, но в повечето случаи е от съществено значение да се потърси професионална помощ за преодоляване на това разстройство.
Предлагаме ви няколко съвета, които могат да ви помогнат да се справяте и управлявате социалната фобия:
Осъзнайте и приемете проблема си
Това е първата и най-важна стъпка. Не по-малко важна е следващата: да осъзнаете, че не вие сте проблемът, а че вие имате проблем. Всички имаме своите моменти на победи и неуспехи, своите силни и слаби страни. Всички имаме право да сме нервни и да правим грешки. Важното е да не спираме да вървим по пътя към възстановяването и самоусъвършенстването.
Работете за повишаване на самочувствието и самоприемането
Доброто самочувствие и самоприемането са от съществено значение, когато става въпрос за преодоляване на социалната фобия. Това е така, защото доброто познаване на самите себе си помага по-лесно да приемем случващото се с нас.
Изправяйте се пред страховете си
Предприемането на действия е друга важна стъпка. Важното, когато става дума за преодоляване на фобията, е да се изправяте пред всичко, което ви плаши. Но трябва да го правите постепенно. Може да започнете със семейни събирания, среща с приятел.
Поставяйте си и различни предизвикателства, свързани с индивидуалните ви страхове, например, ако се страхувате да се храните на публично място, направете си сандвич и се опитайте да го изядете в парка, ако се страхувате да споделяте мнението и мислите си, тренирайте с близки или приятели. Когато се почувствате по-уверени започнете малко по малко да излизате от комфортната си зона. Воденето на дневник за постиженията ви би било добра мотивация.
>>> 10 начина да подобрим социалните си умения въпреки тревожността
Ако тези съвети не ви помогнат, ви съветваме да потърсите професионална помощ. Доказано е, че когнитивно-поведенческата терапия е успешно средство за преодоляване на социалната фобия.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
- Възможно ли е присъствието на виртуална личност да е от полза на хората със социална тревожност
- Как да се грижите за тийнейджър със социална тревожност
- Признаци на социална тревожност при децата
- Социалната фобия и връзката й с когнитивните изкривявания
- Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
- Най-честите видове тревожност: от социална тревожност до ОКР
- Какво представлява социалната тревожност
- Социална несръчност: симптоми и решения
- Когнитивната терапия е най-добрият метод за лечение социална тревожност
Коментари към Социална фобия: Физически симптоми и съвети за самопомощ