Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на юношите Какво прави юношеството толкова трудно

Какво прави юношеството толкова трудно

от 03 авг 2017г., обновено на 12 май 2022г.
Редактор: Станислава Тонева
Какво прави юношеството толкова трудно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки родител на тийнейджър е минал през период, в който мисълта, че собственото му дете ще му докара посещение в психиатрията, е кръжала из ума му. Вярно е, че това носи своите забавни моменти, за които някой красив ден ще разказваме на внуците, но рано или късно, всеки се пита защо годините на пубертета са толкова трудни.

През последните десетилетия неврологията е дала изключително много на науката и затова повечето обяснения, отнесени до тийнейджърите, се формират върху начина, по който се развива мозъкът. Един от примерите е така нареченият „модел на дисбаланс", както е посочено в скорошна статия на психолога Валери Рейна и нейните колеги от Университета “Корнел”, САЩ.

Модел на дисбаланс

Според модела на дисбаланса "по-ниските нива" на мозъка се развиват преди "по-високите нива". По-ниските нива са отговорни за емоционалната обработка, включително и наградите. Тъй като центърът за възнаграждения узрява в ранна юношеска възраст, тийнейджърите стават особено чувствителни към силните възнаграждения, осигурени от социалното взаимодействие с връстници.

Освен това, тръпката от рискови поведения, като наркотици, бързо шофиране, небезопасен секс, става особено привлекателна поради начина, по който стимулира мозъчния център за награди. Това, което липсва в мозъка на съзряващия тийнейджър, е добре развит център за контрол на импулсите във "висшите нива на мозъка". Просто липсва нещото, което да им напомня, че рисковете са реални и потенциално животозастрашаващи. Така че, дори когато тийнейджърите знаят вероятността от усложнения, те я омаловажават. Според тях тръпката от момента си заслужава риска.

Знаем, че в ранното детство се развиват редица важни етапи, които са приблизително сходни по възрастова структура и последователност за всички деца. Има малко неща, които можете да направите, за да ускорите процеса на съзряване, въпреки всички книги със съвети, които се продават. Може би същото важи и за тийнейджърските години.

Моделът на дисбаланса е утешителен. Тийнейджърите могат да избегнат поемането на лична отговорност за лошите си решения и рисковото поведение, като обвиняват тези недостъпни им мозъчни механизми, буйните хормони и недоразвития мозъчен капацитет. По същия начин родителите могат поне да се успокоят, знаейки, че техните объркани тийнейджъри в крайна сметка ще израснат рисковото поведение от пубертета.

Колкото и привлекателен да е „моделът на дисбаланс“, доказателствата със сигурност не го подкрепят. Въпреки че нервното развитие се ръководи от генетични фактори в утробата, след това мозъкът е оформен най-вече от средата, в която детето расте. Всъщност причината да имаш голям мозък е да дадеш възможност на организма да се адаптира към конкретните обстоятелства, за разлика от поведението, което бихме имали, водени само от негъвкавите инстинкти.

Валери Рейна и колегите й представят модела на дисбаланса в статията си като контрапункт на предпочитаното им обяснение за подрастващите. Според тях тийнейджърите се заемат с рискови дейности и поведение не поради липса на контрол на импулсите, а поради начина, по който те обикновено съхраняват информация в паметта си.

Преход от детство към зрялост

По време на прехода от детство към зрялост има промяна в начина, по който хората използват дългосрочната си памет. Децата са склонни да съхраняват и припомнят информация в "дословен" формат. Това означава, че те се съсредоточават върху повърхностните детайли на картината, без да анализират. Например първокласникът може да рецитира правилата, които са му казани, без да разбере какво означава това, за което говори. Възрастните, от друга страна, са склонни да съхраняват и припомнят информация в "смислов" формат. Това означава, че те се съсредоточават върху основния смисъл на информацията, а не върху детайлите на повърхността. Например начинаещите шахматисти се съсредоточават върху специфичните позиции на фигурите, докато експертът вижда определена конфигурация като част от по-голяма игра.

кецове, тийнейджър, скейтборд

Рейна и колегите й пишат за проучването си, в което се разглежда ефективността на програмите за сексуално образование. В това проучване всички тийнейджъри преминават през същата учебна програма. В края на сесията една група получава учебно ръководство, съдържащо дословно изявления от програмата, като например: "Има 1/12 вероятност от забременяване при незащитен полов контакт". Другата група също получава учебно ръководство, представящо същата информация, но във формат тип "смислов", като например "Незащитеният полов контакт води до бременност".

Може би мислите, че повече информация се равнява на по-добра? Всъщност, много изследвания показват, че претоварването с информация води до по-лошо вземане на решения. Вместо това, хората са склонни да вземат по-добри решения, когато информацията е опростена. В проучване, проведено година, след като на учениците е предоставена информация, показва, че тези, които са получили „смисловия формат“, посочват, че не считат, че рискът от бременност си струва незащитеното преживяване. Другата група с конкретната информация за „1/12 шанс“ показва по-висока склонност да извърши рискови действия.

Как се развива личността по време на юношеството

Психолозите, работещи с подрастващи, са стигнали до съответстващи заключения. Например Уибки Блейдорн в Калифорнийския университет "Дейвис“ проучва как личността се развива по време на юношеството. Известно е, че хората стават по-съвестни, когато остаряват. Те се превръщат в по-надеждни и по-отговорни, съответно по-добре се грижат за личните си дела.

В едно междукултурно изследване Блейдорн установява, че повратната точка на съзнанието не е възрастта, а началото на кариерата. С други думи, юношите започват да се държат като възрастни, когато се очаква от тях да са такива. Юношеството е фантазия, създадена от модерния социум и съвременната цивилизация. Преди индустриалната ера, децата са се считали за зрели още след пубертета, като са получавали роля и отговорности на възрастни. Днес влизането в зряла възраст се забавя с десетилетие или повече. В такъв случай може би коренът на размирното юношество трябва да се търси не в недоразвития мозък, а по-скоро в понижените социални очаквания.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем Цялата тъга на света е събрана в ума на тийнейджърите – какво се опитват да ни кажат и как да им помогнем
  • Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите Как да се справим с грубото поведение на тийнейджърите
  • Домашният любимец подобрява емоционалното и физическото благополучие на тийнейджърите Домашният любимец подобрява емоционалното и физическото благополучие на тийнейджърите
  • Как ранният пубертет може да повлияе на психичното здраве на децата Как ранният пубертет може да повлияе на психичното здраве на децата
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС
15.95лв.

КНИГА ЗА ВСЯКО МОМИЧЕ - ВИОЛЕТА БАБИЧ - ХЕРМЕС

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМИЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
14.95лв.

НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС

ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20
2.70лв.

ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ * 20

САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС
15.95лв.

САМО ЗА ВАКАНЦИЯТА - СЮ МУРКРОФТ - ХЕРМЕС

ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ
14.90лв.

ТАЙНИТЕ НА СТЕФИ - СТЕФАНИ ПЕТКОВА - СТЕФИ - ЕГМОНТ

Коментари към Какво прави юношеството толкова трудно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво прави юношеството толкова трудно
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 16:42
    Коментирайте "Какво прави юношеството толкова трудно"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на юношите
  • Пубертет при момчета
  • Майка на дете териан: „Дъщеря ми се идентифицира като животно, но е щастлива“
  • Пубертет при момичета
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
  • 7 признака за криза на идентичността
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Тийнейджър на работа - дали не е твърде рано?

преди 2263 дни, 3 часа и 59 мин.

Какъв коледен подарък да избера за момиче тийнейджър?

преди 2342 дни, 6 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 4 часа и 46 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 19 часа и 46 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 19 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 20 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия

Доц. Ан Мърфи: Социалната изолация и самотата влошават психичното здраве на тийнейджърите по време на пандемия

от 14 фев 2023г. Прочети повече
Пубертет при момичета Пубертет при момичета

Пубертет при момичета

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Кампанията #MeToo в TikTok помага на тийнейджъри жертви на сексуален тормоз Кампанията #MeToo в TikTok помага на тийнейджъри жертви на сексуален тормоз

Кампанията #MeToo в TikTok помага на тийнейджъри жертви на сексуален тормоз

от 29 сеп 2021г. Прочети повече
Тренировъчна програма за тийнейджъри в домашни условия Тренировъчна програма за тийнейджъри в домашни условия

Тренировъчна програма за тийнейджъри в домашни условия

от 15 авг 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival