6 причини за ниско самочувствие
Факторите, които допринасят за ниско самочувствие, са различни за всеки един човек. Нашите гени, култура, преживявания в детството и други житейски моменти играят роля в укрепването или разклащането из основи на индивидуалната увереност. |
Въпреки че не можем да променим миналото, което е оставило отпечатък върху нашата личност, съществуват много начини, по които да променим мислите и очакванията си, за да придобием повече вяра в себе си. Първата стъпка към това е да научим причините, поради които страдаме от ниско самочувствие:
Гени и темперамент
Част от това, което оформя нашето самочувствие, е закодирано в мозъка ни. Резултатите от редица проучвания показват нагледно как гените оказват влияние върху производството на определени вещества, свързани с подобряването на увереността. Серотонинът – невротрансмитер, свързан с щастието – и окситоцинът, известен като "хормона на прегръдките", се повлияват значително от определени генетични вариации.
Смята се, че между 25% до 50% от личностните характеристики, определящи самочувствието, се наследяват от родителите. |
Някои аспекти от поведението също произлизат от темперамента. Ако по природа сте по-скоро плахи и наблюдателни личности, особено в непознати за вас ситуации, може да имате склонност да проявявате така наречената поведенческа инхибиция. Това означава, че когато сте изправени пред нови и нетипични обстоятелства, вие най-вероятно спирате, за да установите дали нещата отговарят на очакванията ви. В случай че откриете разминаване или се изненадате от даден детайл, сигурно ще се опитате да се разграничите или избягате от ситуацията.
Поведенческата инхибиция в никакъв случай не представлява нещо лошо. Светът има нужда от хора, които не скачат с главата напред в неизвестното при всяка една възможност. Ако сте внимателна и резервирана личност, самочувствието ви може би не е най-силната ви черта. След като обаче опознаете себе си по-добре и идентифицирате талантите и уменията си, ще успеете да максимизирате своите способности, вместо непрекъснато да се борите с ограниченията на темперамента си.
Травмиращо събитие
Физическият, сексуалният или емоционалният тормоз могат значително да повлияят на самоуважението и самочувствието ни. Ако постоянно предъвквате неприятни спомени, белязани от изпитано насилие или агресия, или изпитвате силен срам и страдание заради преживяното, то тогава обмислете дали е необходимо да потърсите помощ от психотерапевт.
Неадекватен родителски стил на възпитание
Поведението на родителите ни оказва влияние не само върху развитието, а и върху самочувствието на детето в по-късен период от живота му. Ако сте израснали в среда, където майка ви или баща ви постоянно са ви унижавали, пренебрегвали, подценявали или са ви сравнявали с другите малчугани на вашата възраст, вероятно все още носите в съзнанието си негативните изказвания на родителите си. Също така цялостната ви философия за света и самите вас може да се измени значително, когато майка ви или баща ви страдат от психични разстройства или зависимост.
Тормоз в училище или на работното място
Ако като дете сте изпитали злобни коментари, обидни думи, подигравки и побой от другите съученици на свой гръб, вероятно все още носите белезите от неприемливото и силно нараняващо поведение на връстниците си. Училищният тормоз, изпитан в ранните години от живота, може значително да понижи вашето самочувствие относно интелигентността, физическите умения или външния вид. Тормозът на работното място, който включва прояви на неуважение от страна на колеги и началници, както унижаване пред останалите служители, могат да доведат до прекалена плахост, страх от свободно изразяване на мнението и липса на амбиция.
Пол, раса и сексуална ориентация
Редица проучвания показват, че жените изпитват много по-силен социален натиск да изглеждат приемливо и се притесняват много повече от това, как биват възприети от останалите. Следователно те имат склонността да поемат по-малко рискове. Расата, културата и сексуалната ориентация на един човек също могат да окажат влияние върху самочувствието. Ако сте преживели някаква форма на дискриминация, сигурно сте приели за верни някои от негативните и неверни схващания за вашата личност, капацитет за развитие и роля в обществото.
Начинът, по който приемаме успеха на партньора си
Нова поредица от проучвания установи, че самочувствието на мъжете и жените реагира много различно на успеха на техните партньори.
Изследванията, проведени както в САЩ, така и в Европа, са тествали реакциите на мъжете и жените, като целта им била да проверят самооценката им в ситуации, в които партньорът им не успява или успява да изпълни различни задачи. По време на изследванията при жените не са установени промени в самочувствието, независимо дали партньорите им са успели, или не са успели да се справят със задачите. Промени не са установени и след теста, проверяващ несъзнателното им самоуважение. При мъжете също не са регистрирани промени в съзнателното самоуважение, но при несъзнателното е открита интересна разлика. Мъжете, на които е казано, че жените им са постигнали страхотни резултати, са имали значително по-ниска самооценка от мъжете, на които е казано, че половинките им са се провалили.
Предишни изследвания в тази област също показват, че мъжете очевидно се чувстват заплашени от успеха на половинката си. Но защо? И защо при жените това не е така? Изследователите предполагат, че тъй като хората обикновено се представят за по-компетентни, отколкото са в действителност, напомнянето за успеха на партньора им може да застраши собствените им възгледи и дори да предизвика страхове, че техният партньор ще ги напусне. Наистина, в едно от изследванията при мъжете, на които е казано, че половинките им са постигнали успех, е отчетена доста по-песимистична нагласа относно бъдещето на връзката им, отколкото при останалите.
Мъжете изпитват несъзнателна заплаха за самочувствието си, когато жените са успешни. Това е така, но друго мащабно изследване откри, несъзнателните заплахи ни въздействат, дори когато съзнателно не сме съгласни с тях. Например, жените се справят по-добре на тестове за математически способности, когато мъжете не са в стаята, защото присъствието на мъже им напомня за стереотипа, че жените не са толкова добри в математиката като мъжете. Това фино, несъзнателно напомняне само по себе си е достатъчно, за да намали доверието на жените в собствените способности.
Липса на информираност
Липсата на увереност в собствените възможности и потенциал може да произлиза от това, че не знаете какви са "правилата" на играта. Например сигурно си мислите, че за да изглеждате решителни, неустрашими и сигурни в себе си, непременно трябва да имаме непоколебима вярва в себе си. Това обаче не е задължително.
Перфекционизмът е един от нездравословните когнитивни модели, които допринасят за ниско самочувствие. Ако вярваме, че трябва да сме наясно с всички променливи, преди да направим първата крачка, ние никога няма да се решим да действаме.
Подобен начин на мислене пречи да извършваме нещата, които ценим високо, тъй като страхът от провал и стремежът към съвършенство оковават съзнанието ни. Дори самото осведомяване за факторите, оказващи влияние върху самочувствието, представлява първата крачка към подсилването му.
>>> Как да повишим ниското самочувствие
Светът около нас
Много от явните и скрити съобщения, с които ни заливат социалните медии, могат да ни накарат да се чувстваме недостатъчно красиви, слаби, богати или умни. Компаниите, които желаят да ви продадат продукта си, обикновено първо искат да ви внушат, че имате някакъв проблем, за чието съществуване дори не сте подозирали – кожата ви не е перфектна, дрехите ви не са модерни, килограмите ви са в повече, детето ви се нуждае от най-новата играчка и т.н.
Медиите са навсякъде, а рекламите им сякаш нямат край – виждаме ги в интернет, на билбордовете, докато гледаме телевизия или скролваме в социалните медии. Лесно е да започнем да вярваме в истинността на твърденията, пропагандирани в рекламите – например, че всеки около вас има перфектния брак, работата мечта и външния вид на модел.
Важно е обаче да запомните, че в повечето случаи хората публикуват почти само своите най-хубави моменти, възхвалявайки преживяванията си и премахвайки това, което не се вписва в съвършената картинка, която искат животът им да представлява.
Всеки един човек се сблъсква с трудности, изпитва съмнения в собствените си възможности и има поне няколко физически несъвършенства. Просто не ги споделя в социалните мрежи.
Тревожност и депресия
Често силното безпокойство и депресията вървят ръка за ръка с ниско самочувствие. Ако вече сте диагностицирани с едно от двете психични заболявания, вероятно вече работите с психотерапевта си, за да изградите своята увереност. Въпреки че назоваването на съмненията и страховете си е трудно начинание, изграждането на стабилно самочувствие ще ви помогне да се справите със симптомите на тревожност и депресия.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Как да си помогнете, когато се чувствате неуверени
- Емоционална стабилност – притежаваме ли я и как да да я постигнем
- Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
- Как да повишим ниското самочувствие
- 5 качества на истинската жена
- Използвайте 11 психологически трика, за да придобиете увереност
- Хипнозата като метод на лечение
- 10 факта за самочувствието, които ще ви изненадат
- 9 урока по култивиране и упражняване на самоувереност
Коментари към 6 причини за ниско самочувствие