Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми 9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца

9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца

от 22 дек 2018г., обновено на 07 юли 2022г.
Редактор: Нора Маркова
9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много успешни хора имат една и съща тайна – дълбоко в себе си те се чувстват като абсолютни измамници. Те се притесняват, че в някакъв момент ще бъдат разкрити като бездарни мошеници, чиито постижения са чисто и просто вследствие на късмет. Този психологически феномен, познат като синдрома на самозванеца, в същността си представлява силна и непоколебима вяра в собствената неспособност, липса на талант и качества и самоопределянето като пълен провал. Разсъждаването по този начин продължава да се наблюдава, дори когато има доказателство за обратното – професионален или личен успех. Синдромът на самозванеца не представлява разстройство, като голяма част от изследванията на темата се фокусират върху различни техники за справяне с предизвикващите смут мисловни модели.

Синдромът на самозванеца кара хората да се чувстват като интелектуални измамници, което им пречи да осъзнават и да се радват на отличията и постиженията си. Редица изследвания предоставят доказателства за връзката между липсата на вяра в себе си и тревожността, ниското самочувствие и самосаботажа.

От психологическа гледна точка синдромът на самозванеца може да бъде повлиян от определени фактори сравнително рано в развитието на човека. Особено важна роля за появата на състоянието играят специфични убеждения и нагласи към успеха и собствената стойност.

Нека разгледаме какви точно мисловни модели преминават през ума на хората със синдрома на самозванеца. Съвпадат ли някои от тези изказвания с вашия начин на мислене?

1. "Чувствам се като измамник, който ще бъде разкрит."

Хората със синдрома на самозванеца смятат, че не заслужават своя успех. Те може да вярват силно в следните твърдения: "Оставям впечатлението на много по-компетентен човек, отколкото съм в действителност." или "Страхувам се, че колегите ми ще разберат колко малко всъщност знам." Този тип личности изпитват силен страх от разкриването на тяхната предполагаема фалшивост и лицемерие.

Чувството, че постоянно се измъкват на косъм от професионален провал, засилва тревожността и повишава нивата на стрес. Непрестанното безпокойство и напрежение могат да окажат негативно влияние върху професионалните и личните взаимоотношения.

2. "Просто имах късмет."

Тези, които се възприемат като "измамници", често обясняват постиженията си с благоприятното стечение на обстоятелствата. Те може да мислят, че са се намирали на точното място в точното време или нещата са се наредили перфектно по щастлива случайност. Този начин на мислене е един от издайническите признаци за синдрома. Страхът, че няма да успеят да постигнат отличните резултати отново, е в същността на състоянието – дълбоко вкорененото убеждение, че успехът им не се дължи на реалните им умения и труд, а на късмет.

3. "Ако аз мога да го направя, значи всеки може."

Индивидите, които се смятат за прикрити "измамници", считат, че нищо не ги отличава от другите – те не са специални или незаменими. Какво и да постигнат, то може да бъде направено и от другите. Те вярват, че приносът им към компанията не е нищо особено. Проучванията показват обаче, че хората със синдрома на самозванеца често имат множество квалификации и демонстрират превъзходно професионално поведение.

4. "Имах нужда от много помощ."

Още един издайнически признак е неумението на хората да приемат постиженията си и придружаващите ги похвали. Поради това те често приписват заслугите си на другите, които са им оказали помощ. Възможно е да кажат следното, когато се чувстват притиснати от комплиментите: "Това беше групов проект. Не бях само аз отговорен." или "Тъй като не бях единственият, който работи над проекта, това не е наистина мое постижение." Този тип личности използват всяко доказателство, което може да потвърди тяхната неувереност.

5. "Разчитах на познатите си."

Комуникирането с професионалисти от дадената сфера е най-добрият начин за получаване на нови предложения за работа. "Самозванците" вярват, че каквато и помощ да получат от своите колеги или началници, това автоматично означава, че техният успех не е заслужен. Признаци за синдрома са мисли като: "Това е изцяло благодарение на шефа ми." или "Нямаше да мога дори да се включа без съдействието на мой роднина."

момиче, офис

6. "Те просто се държат любезно."

Много индивиди, които тайно вярват, че заблуждават останалите, не могат да приемат похвалите за истина. Един от признаците за синдрома на самозванеца е автоматичното приемане на комплиментите за проява на вежливост. "Самозванците" вероятно разсъждават по следния начин: "Те са длъжни да кажат това. Иначе би било нелюбезно да не го направят." или "Единствената причина, поради която ми честити успеха, е, защото той е добър човек – не защото наистина го заслужавам."

7. "Провалът не е опция."

Тъй като "самозванците" изпитват силно безпокойство и страх да не бъдат разкрити, те се намират под голямо напрежение да не се провалят. Звучи парадоксално, но колкото по-успешни са хората със синдрома, толкова по-силна тревожност изпитват заради вниманието, което техните постижения привличат. Един от издайническите признаци за разклатена увереност са мисли като: "Трябва да дам 150%, за да заслужа похвалите." или "Трябва да работя много по-усърдно от всички останали, за да не разкрият какъв човек съм в действителност."

8. "Почти съм сигурен."

"Самозванците" често използват уклончиви изрази, защото не се чувстват сигурни. Един от признаците за наличието на синдрома са мисли или изказвания от сорта на "Не съм сигурен дали ще се получи.", а самата им реч е богата на думи като "може би", "горе-долу" или "почти".

9. "Просто импровизирах."

Хората, които изпитват силни съмнения относно своите качества и умения, често омаловажават своите успехи като твърдят, че са се справили благодарение на умела импровизация. Думите рефлектират неувереността им относно собствените им квалификации и опит.

>>>  Синдром на самозванеца във връзката: Когато сте убедени, че не заслужавате обичта на партньора си

Какво да направите, ако подозирате, че имате синдром на самозванеца

Възможно е някои от гореспоменатите мисловни процеси да са станали част от ежедневието ви, допринасяйки за проблеми със самочувствието, които от своя страна подклаждат синдрома на самозванеца. Може би вие осъзнавате наличието на тези погрешни разсъждения или пък те се случват напълно неосъзнато. Също така е много вероятно да се идентифицирате само с някои от изброените признаци, но не и с други.

Първата стъпка към преодоляването на синдрома на самозванеца е признаването на съществуването на токсичните мисловни модели пред себе си и пред другите. Ще се учудите колко много хора изпитват подобни съмнения и колебания относно собствената си стойност.

Източник:

psychcentral.com

Още по темата:
  • Защо сме склонни да вярваме на самоуверените хора, дори когато не са прави Защо сме склонни да вярваме на самоуверените хора, дори когато не са прави
  • Работата и самочувствието ни имат неподозирана връзка Работата и самочувствието ни имат неподозирана връзка
  • Как да повишим ниското самочувствие Как да повишим ниското самочувствие
  • Самоприемането – важно и в същото време толкова труднопостижимо Самоприемането – важно и в същото време толкова труднопостижимо
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ УВЕРЕНОСТ 50 мл
14.90лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ УВЕРЕНОСТ 50 мл

УКРЕПЕТЕ САМОЧУВСТВИЕТО СИ - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС
19.95лв.

УКРЕПЕТЕ САМОЧУВСТВИЕТО СИ - ЩЕФАНИ ЩАЛ - ХЕРМЕС

Коментари към 9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 05:58
    Коментирайте "9 издайнически признака за наличието на синдрома на самозванеца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Омраза към себе си – какви са причините за нея и как можете да я преборите
  • Не се поддавайте на слухове, за да бъдете спокойни и справедливи
  • Мога да направя всичко или как да повярваме в собствените си възможности
  • Жените на 50 се чувстват по-добре, отколкото на 25
  • Използвайте 11 психологически трика, за да придобиете увереност
  • Три начина да придобием увереност, препоръчани от харвардски психолог
  • Преодолейте стреса само за 2 минути с помощта на 5 пози
  • 5 техники, с които да развием увереността в себе си
  • Запознайте се с 5 уникални думи, които описват емоционални състояния и не могат да бъдат преведени на други езици (2 част)
  • Работата и самочувствието ни имат неподозирана връзка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пробиотиците и синдрома на раздразненото дебело черво - мнение за PROCOMBO

преди 3798 дни, 14 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 9 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 6 часа и 51 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 13 часа и 42 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 20 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival