RISE – трансформиращата сила на чуждата вяра в нашите способности

Акценти
|
Клиничният психолог от Ню Йорк Дженифър Келускар споделя в интервю, че дължи постигнатия баланс между клиничната работа, преподаването и писането на близките си хора. Тя е категорична, че ако не е усещала тяхната подкрепа, не би стигнала до тук.
„Бяха ми нужни 14 години, за да постигна това, което искам. Пътят беше изпълнен с предизвикателства, обрати, но вероятно съм имала и късмет. Въпреки това съм сигурна, че без хората, които вярваха в мен, нямаше да успея“, разказва Дженифър.
Исторически пример за силата на вярата е Луис Лийки, който наема Джейн Гудол да изучава шимпанзета, въпреки че тогава тя не е имала нужното образование. Лийки e искал да работи с човек, чийто мозък все още не е обременен. В Джейн той е видял интелигентен, наблюдателен и страстен почитател на дивата природа. Впоследствие ученият окуражава Гудол да завърши етология.
Какво е самоефективността
Един от хората, изиграл решаваща роля в живота на Дженифър Келускар, е нейният ментор, с чиято помощ тя успява да защити своята дисертация. Освен в работата, двете стават много близки и в личен план. „Без нейното съдействие за моята дисертация не знам дали бих се справила. Помощта й беше безценна, но онова, което направи връзката ни толкова важна всъщност е вярата й в моите способности. Черта, която социалните учени наричат самоефективност. Самоефективността често се бърка със самоувереност, но всъщност има нюанси, по които двете се различават. Самоефективността е по-тясно свързана с изпълнението на конкретна задача. Например в случая с Келускар става въпрос за вярата на нейния ментор, че може да защити своята дисертация.
Положителен ефект от RISE – вярата на другите в нас
Психолозите създават термина RISE (relation-inferred self-efficacy, или самоефективност, постигната чрез отношенията ни с околните), за да опишат вярата на другите в нас. Изследванията сочат, че RISE мотивира човека да полага по-големи усилия и повишава неговата удовлетвореност.
Да повярваш в някого е много повече от това да го харесваш или да му помагаш в работата. Чрез вярата му показваш, че заслужава твоето време и внимание, че знаеш какви са силите и интересите му и, освен подкрепа, си готов да му дадеш и реалистична обратна връзка.
Психологът Дженифър Келускар допълва, че вярата на другите в нея я е мотивирала самата тя да повярва в своите студенти и пациенти.
Как вярата мотивира човека да се развива
„След като години наред работих в клиника за извънболнична помощ, реших, че искам да напусна и се включих в проект за подобряване на грижата за невродивергентни пациенти в болнична среда. За да съм сигурна, че проектът няма да приключи след напускането ми, се свързах със служител на болницата, който знаех, че работи в същата посока. Въпреки че по време на телефонния ни разговор ние все още не се познавахме, тя ми предложи да се срещнем, а по-късно ми даде възможност да изнеса лекция пред студентите й. Последното събуди интересът ми към преподавателската дейност“, споделя психологът.
Според нея хората са повярвали в способностите й, защото не се е страхувала да бъде уязвима (споделяйки, че напуска) и защото е показала, че държи на каузата.
Същите тези хора я окуражават да продължи да се развива, без да я използват за постигането на личните си цели. Това кара и Дженифър да повярва в тях и да им се довери, да им отделя от своето време и да участва в общите им каузи.
» 6 ключови идеи зад теориите на мотивацията
Как можете да срещнете хора, които да повярват във вас
Подобен тип взаимоотношения не могат да бъдат изградени насила. Дори е много вероятно да се появят неочаквано. Въпреки това поведението играе известна роля. Ето какви са съветите на Дженифър Келускар, ако искате да увеличите шанса си да срещнете хора, които вярват силно във вас.
- Поемайте здравословни рискове – Бъдете отворени за нови връзки дори когато не знаете дали другият човек би отделил от времето и вниманието си за вас. Готовността да поемете риска, че може да бъдете отхвърлени, създава условия за изграждането на интересни взаимоотношения.
- Не се страхувайте да покажете своята уязвимост и отдаденост – Бъдете честни, когато не разбирате нещо, тъй като това укрепва връзката ви с другите. Покажете, че сте отдадени на кауза, която друг човек споделя, без значение дали е глобална (свързана с опазване на околната среда например) или лична (да избере професия, която ще му позволи да балансира между работата и личния живот).
- Бъдете отворени към света и любопитни – Келускар споделя: „Хората, които вярваха в мен, активно ме изслушваха, когато говорех за своите нужни и желания. Отношенията с тях ме караха да бъда отворена и винаги готова да приема обратна връзка. Да си отворен не означава да се съгласяваш с онова, от което другите мислят, че се нуждаеш, а да извлечеш максималното от обратната връзка дори когато тя в момента няма общо с твоите интереси. Така човек разширява хоризонтите си и развива нови умения, които биха му били полезни в бъдеще.“
Вярата на хората в нас е безценна, защото успехът ни зависи не само от нашите умения, но и от подкрепата, която получаваме.
RISE: The Value of Believing in Someone: https://www.psychologytoday.com/us/blog/alone-together/202406/rise-the-value-of-believing-in-someone
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл.
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ УВЕРЕНОСТ 50 мл
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- 6 начина да се концентрираме по-добре
- Как да се справим с трудностите в живота
- Спорт = живот – историята на Валерия, която пребори анорексията с бягане
- 5 научно доказани начина да изградим устойчив навик
- Не се поддавайте на слухове, за да бъдете спокойни и справедливи
- 6 правила на Михаил Лабковский, които ще улеснят живота ви
- Мога да направя всичко или как да повярваме в собствените си възможности
- Защо понякога говорим със себе си на глас и трябва ли да се тревожим
- Какво да направите, когато не искате да правите нищо
- Българинът ултрамаратонец Краси Георгиев ще се опита да премине предела на човешките възможности с 434 километра през Долината на смъртта
Коментари към RISE – трансформиращата сила на чуждата вяра в нашите способности