6 фактора, които могат да увеличат риска от болестта на Алцхаймер
Болестта на Алцхаймер засяга близо 70 хиляди души в България, като се очаква броят им да нараства в следващите 40 години.
В най-леката си форма невродегенеративното състояние се характеризира със симптоми, включващи загуба на памет, повтарящи се въпроси и характерно объркване - поведение, което обикновено се влошава с времето.
Дегенерацията и отпадането на мозъчни функции се причисляват към дементните състояния и имат влияние, сходно на тяхното. Все още съществуват много неизвестни около болестта на Алцхаймер, но има някои фактори, свързани с повишен риск от развитие на състоянието. Важно е да се помни, че в повечето случаи повишен риск не означава, че човек непременно ще развие заболяването. Означава единствено, че опасността е по-голяма.
Ето какво открива науката за факторите, които повишават риска от болестта на Алцхаймер и когнитивен упадък.
Причини за развитие на Алцхаймер
Възраст
Има някои рискови фактори, които не можете да контролирате. Такъв е случаят с възрастта. На всеки 5 години след 65-годишна възраст рискът от развитие на болестта на Алцхаймер се удвоява.
Генетика
Генетичните мутации се превръщат във все по-важен способ за разбиране развитието на болестта на Алцхаймер както в късна, така и в ранна възраст. При ранно начало на състоянието, когато симптомите започват да се проявяват в 30-те, 40-те, или 50-те години на страдащия, заболяването е причинено от генетични мутации в един от гените, наследени от родителите. Все още не е ясно коя точно генна мутация причинява по-късната поява на болестта, но се знае все повече за мутациите, които повишават риска от ранното й проявление.
Семейна история
Според асоциации, занимаващи се с Алцхаймер, както генетичните мутации, така средата и семейството играят роля в развитието на състоянието. Статистиката показва, че рискът се повишава значително, ако някой от семейството страда от болестта.
Сърдечни заболявания
За разлика от генетиката и възрастта, има някои рискови фактори, над които можем да имаме (макар и частичен) контрол. Например управлението на други здравни състояния — диабет и сърдечни заболявания като високо кръвно налягане, инсулт и висок холестерол, — които могат да увеличат риска от болестта на Алцхаймер. Необходими са повече проучвания за по-доброто разбиране на тези рискови фактори. Някои клинични изпитвания вече са в ход, но се предполага, че това, което е добро за сърцето ви, може да бъде полезно и за вашия мозък.
Тютюнопушене
Стилът на живот също може да допринесе за повишаване на риска от болестта на Алцхаймер. Според Световната здравна организация тютюнопушенето е свързано с повишен риск от дементни състояния. Изследователите смятат, че това е свързано с кръвоносните съдове, които имат участие в появата на състояния като инсулт и сърдечни заболявания. Диетата, упражненията, социалната активност и още много други фактори са свързани с намаляване на риска от болестта на Алцхаймер и когнитивен упадък.
Травми на главата
Все повече данни подкрепят тезата, че травмата на главата е потенциално свързана с повишени рискове в бъдеще. Това се основава отчасти на наблюдения и изследвания, включващи ветерани от Втората световна война. При тези с умерено или тежко мозъчно увреждане, получено по време на военната служба, е наблюдаван с по-висок риск от развитие на болестта на Алцхаймер или деменция. Разбира се, изследователите уточняват, че може да има други фактори, които не са взети под внимание в проучването.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Лекарство за глаукома забавя развитието на Алцхаймер
- Предотвратете появата на болести със смес от куркума, черен пипер и зехтин
- Тест за общ белтък в ликвор
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
- Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
- Алтернативно лечение на деменция
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Запълнените с течност разширени периваскуларни пространства в мозъка – биомаркер за деменция
Коментари към 6 фактора, които могат да увеличат риска от болестта на Алцхаймер