Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Монофобия — страхът да останем сами

Монофобия — страхът да останем сами

от 27 юни 2017г., обновено на 23 март 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Монофобия — страхът да останем сами - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Монофобията е остър, ирационален страх от това да останем сами, без да има някой в непосредствена близост до нас. Тази "близост" може да означава да сме в една и съща сграда или апартамент, или дори в една и съща стая. Най-тежката форма на този страх води дори до невъзможност да се използва тоалетна без придружител.

Агорафобия и монофобия

Монофобията често се разглежда като част от агорафобния клъстер. "Страхът от страх" (страхът от паническа атака) изглежда е компонент на агорафобията (и основна част от монофобията), но има много други фактори, които водят до избягването, което е централен проблем за разстройството, и не всички страдащи изпитват панически атаки. Хората с агорафобия обикновено притежават „клъстер“ (група) от фобии, както беше споменато, а монофобията може да е една от тях. Като цяло, агорафобите изпитват силно затруднение и дори невъзможност да извършват определени дейности (ползването на асансьор, обществен транспорт, пресичането на мост или пазар). Това води до ужас от възможна паническа атака, от зачервяване, треперене и други „социални страхове“, които влошават състоянието на страдащия. Част от тези страхове се проявяват при монофобията, но с видимо по-рядка честота.

Не са изключени симптоми на депресивност и натрапчиви идеи - това, наред с високата тревожност, алармира, че е нужна намесата на специалист.

Агорафобията има тенденция да понижава самооценката, което води до неувереност да се извършват ежедневни действия. Съвсем кратка е стъпката между това и убеждението, че щом не се справяме, значи не е безопасно да сме насаме. Паническите атаки и паническото разстройство водят до мисли, че може да ни споходи болезнен инцидент, да изгубим напълно контрол над действията си и да извършим нещо потресаващо. Eто защо се появява чувството, че надежден човек може да предотврати подобен развой.

Някои хора със социални затруднения също вярват, че „надеждният спътник“ е жизненоважен за оцеляването им. Децата и младежите, изпитващи тревожност, често прилепват към някого, за да не се усещат изолирани и ужасени от липсата на родител. Фокусът обикновено е към едно конкретно лице (в ранна възраст това обикновено е роднина), което с годините може да бъде заместено от друго. Постепенно тази тревожност може да се разрасне и да се превърне в монофобия, която специалистите визират като част от генералния проблем.

Дори да изглежда сходен с агорафобията, този страх има основни особености в симптоматиката:

  • Тревожност съществува и при двете фобии, но при агорафобията тя често е нефокусирана, докато страхът да останеш сам може да изведе (макар и твърде общо) страховете, които я предизвикват;
  • Функционалността на личността спада осезателно (но не толкова страшно като при агорафобията), защото при наличие на човек наоколо, дейностите все пак остават в рамките на изпълнимото;
  • Монофобията (без придружаващи усложнения) може да остане скрита за околните, защото не носи клеймо, което да бъде забелязано от обществото.

Какво всъщност се случва

При епизоди на страх най-съществен ужас е лицето да остане само, защото е убедено, че не може да се справи със случващото се наоколо. Важно е да се спомене, че в тези моменти човекът не вижда света като безопасен и спокоен, а напротив, като низ от най-заплашителни инциденти.

Данните свидетелстват, че страдащите се фокусират върху несигурността си. Нейните корени са в детството или травматично преживяване, което я е предизвикало. Ако „надеждният човек“ от съвсем ранна възраст е единствено родител, то зависимостта от него е емоционална, физическа и финансова — несигурността пречи на символичното отделяне (което настъпва в пубертета). Случва се монофобията да се отключи след физическа и емоционална травма, да наложи присъствието на партньор и дори да е позиционирана само в определени времеви периоди от денонощието.

При опит на „надеждния човек“ да излезе от сградата често се появяват:

  • физическа болка и болестни състояния;
  • плач, емоционални спадове и гняв, поради усещането за отхвърляне и изоставяне;
  • тревожност, страх от нещо неизвестно, но надвиснало като опасност;
  • обвинения в незаинтересованост;
  • самообвинения и понижена самооценка (поради липсата на самостоятелност).

Това практически се случва всеки ден, в който страдащият е оставен сам. В подобни ситуации психолозите описват идеи, отнасящи се до нуждата на страдащия да се върне отново към позицията си на дете, за което се грижат. 

Лекува ли се монофобията?

Всички тревожни разстройства могат да се повлияят от терапия, включително и монофобията.
Тревожността, която изпитваме, не се опитва да ни навреди, а да ни предпази от опасности (по доста неефективен начин). Тази тревожност няма особено прецизен механизъм, поради факта, че идва с незрелите характеристики на детството, когато психиката е реагирала с панически страх при поставяне пред неизвестността.

„Оставането сам“ е доста широко понятие, дали оставаме сами в стаята, в жилището, или в сградата, когато извън нея има много хора, или ще сме сами на отдалечен, безлюден остров са различни неща.

Монофобът и неговият „сигурен компаньон“ могат да разработят степенувана програма от стъпки, базирани на фактическото състояние на нещата, така че постепенно да се увеличава разстоянието, което не предизвиква паника. С времето по този начин може да се избегне и тревожността, предизвикана от оставането сам.

Първата стъпка е „спътникът“ да напусне дома и да остане на някакво разстояние от него за няколко минути. Впоследствие разстоянието и времето се увеличават, в период на няколко седмици.

Важно е планът да се спазва. Ако разстоянието е 10 метра, а времето 2 минути, то те трябва да се съблюдават внимателно, за да остане усещането за условна стабилност непокътнато. Както „спътникът“ спазва това условие, така и страдащият от фобията трябва да се постарае да е смел и да не умолява за съкращаване на времето или разстоянието. Работата по този план трябва да се извършва всеки ден.

Източник:

anxietycare.org.uk
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Разбиране на страха от котки Разбиране на страха от котки
  • Дали детето ми ще надрасне страха си от чудовища? Дали детето ми ще надрасне страха си от чудовища?
  • Най-често срещаните фобии и причините за тях Най-често срещаните фобии и причините за тях
  • Ирационалните страхове могат да са първата стъпка към сериозни фобийни състояния Ирационалните страхове могат да са първата стъпка към сериозни фобийни състояния
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл

ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СТОП НА СТРАХА сироп 200 мл
42.70лв.

ДЖО ЕНД ДЖО РУВАМИЛС СТОП НА СТРАХА сироп 200 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 4 СТРАХ 30 мл
31.00лв.

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 4 СТРАХ 30 мл

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ СТРАХОВЕ 20 мл
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРОТИВ СТРАХОВЕ 20 мл

СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 3 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
9.90лв.

СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 3 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА

СТРАШНИ ПРИКАЗКИ  ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 2 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА
9.90лв.

СТРАШНИ ПРИКАЗКИ ЗА МРАЧНИ ВЕЧЕРИ 2 - АЛВИН ШВАРЦ - СИЕЛА

Коментари към Монофобия — страхът да останем сами

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Монофобия — страхът да останем сами
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 19:54
    Коментирайте "Монофобия — страхът да останем сами"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Психология на омразата – защо мразим и как да спрем да го правим
  • МАО-инхибитори
  • Трепетлика, Осика
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
  • Калуна-обикновена
  • Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
  • Бебето и страхът от шум – сега какво
  • Бензодиазепини
  • Емоции и видове емоционални отговори
  • Аерофобия (страх от летене) – причини и лечение
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Страх ме е като пътувам с автобус

преди 3050 дни, 2 часа и 23 мин.

Дъщеря ми има страх от пръскане в носа. Какво да правя, за да облекча запушеното носле?

преди 3379 дни, 7 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 7 часа и 55 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 20 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
МАО-инхибитори МАО-инхибитори

МАО-инхибитори

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival