Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство

Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство

от 03 май 2019г., обновено на 16 юни 2021г.
Редактор: Нора Маркова
Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) и обсесивно-компулсивното личностово разстройство (ОКЛР) звучат по сходен начин, но всъщност са две различни състояния, всяко притежаващо специфична симптоматика и план за лечение. Добрата новина за хората, страдащи от едно от двете разстройства, е, че симптомите могат да се подобрят значително с помощта на подходяща терапия. Така с течение на времето признаците могат да бъдат овладени, а смущенията в ежедневието сведени до минимум.

Д-р Саймън Рего (Simon Rego) — главен психолог в Медицинския център "Монтефиор" ("Montefiore") и доцент по психиатрия и поведенчески науки към Медицинския колеж "Албърт Айнщайн" в Ню Йорк, обяснява, че някои хора намират за трудно да различат обсесивно-компулсивното разстройство от обсесивно-компулсивното личностово разстройство заради сходствата в имената. Това обаче са две много различни състояния.

Д-р Рего пояснява, че обсесивно-компулсивното разстройство се наблюдава при 2,5% от американците, докато Американската психиатрична асоциация е изчислила, че между 2% и 8% от населението на САЩ страда от обсесивно-компулсивно личностово разстройство. Също така е установено, че много хора съобщават за някои от ключовите характеристики и поведения, свързани с обсесивно-компулсивното личностово разстройство, като например ограничаващ перфекционизъм и липса на гъвкавост (приспособимост), но нямат напълно проявило се личностово разстройство.

Представяме ви накратко информация за същността на двете разстройства.

Обсесивно-компулсивно разстройство

Хората с това разстройство страдат от чести, смущаващи натрапчиви мисли (обсесии), които се опитват да контролират посредством повтарящи се специфични модели на поведение (компулсии). Обсесиите могат да доведат до високи нива на тревожност, тъй като те са не само нежелани, а и появяващи се с голяма честота. Д-р Рего добавя, че в някои случаи страдащите от разстройството ще направят всичко възможно, за да се преборят или да избягат от натрапчивите мисли. Това е причината хората с обсесивно-компулсивно разстройство да прибягват към изключително сложни и/или продължителни компулсии или избягване.

Страдащите осъзнават, че техните натрапчиви мисли не са логични или разумни, като е възможно да се чувстват сякаш са измъчвани от обсесиите и компулсивното си поведение. В повечето случаи разстройството започва да се проявява в късното детство или по време на юношеството. Симптомите може да се засилват или намаляват периодично, като в определени периоди страдащите изпитват повече трудности, докато в други те са много по-малко. Според д-р Рего развитието на обсесивно-компулсивното разстройство в по-късен етап от живота е рядкост. Без значение от точния момент на поява на симптомите, когато не се приложи адекватно и ефективно лечение, състоянието на страдащия обикновено се влошава и придобива хроничен характер.

Обсесивно-компулсивно разстройство често предизвиква силен дистрес, тъй като индивидите с диагноза осъзнават, че техните симптоми ограничават ежедневието им и значително влошават качеството им на живот, но продължават да чувстват силната нужда да изпълняват компулсивните поведения. Това поне смята Скот Краковър (Scott Krakower)  — помощник-началник на отдел "Психиатрия" в болницата "Зукър Хилсайд" ("Zucker Hillside") в Глен Оукс, Ню Йорк.

"Например някой с обсесивни симптоми, свързани с микроби и замърсяване, може да извършва излишни ритуали, за да остане чист. Това (поведение) може в крайна сметка да се влоши дотолкова, че да започне да оказва влияние върху междуличностните отношения и други аспекти от живота."  — добавя Краковър.

Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs) са често изписвани медикаменти като част от лечението на обсесивно-компулсивното разстройство. Според д-р Антъни Пинто (Anthony Pinto) — директор на Здравния център за обсесивно-компулсивно разстройство "Нортуел" (Northwell Health OCD Center), намиращ се в болницата "Зукър Хилсайд" — най-ефективната форма на психотерапия за състоянието е тип когнитивно-поведенческа терапия, наречена излагане и предотвратяване на реакцията.

"При тази форма на терапия пациентът работи в тясно сътрудничество с терапевта, за да се доближи постепенно до ситуация, която намира за ужасяваща. След това пациентът се научава да се справя с тревожността си, без да разчита на своите компуслии или избягване", добавя д-р Пинто. Пример за тази форма на терапия е докосването на повърхности в обществена тоалетна, като след това страдащият от обсесивно-компулсивно разстройство не трябва да си мие ръцете за определен период от време.

Целта на този вид лечение не е да се ограничи броят на натрапчивите мисли, а по-скоро индивидът с диагноза да се научи с течение на времето да бъде по-отворен към тях и да не реагира спрямо тези обсесии със страх и тревожност.

Обсесивно-компулсивното личностово разстройство

Индивидите с това разстройство имат склонността да мислят, че техният начин на извършване на дейности е правилният или най-добрият, като те често отделят прекалено много време в спазването на определени процедури или следването на установен ред в работата или личния си живот, дори когато тези практики са неефективни. Тези индивиди са склонни да контролират прекомерно своята среда или взаимоотношенията си, искайки от другите да се съобразяват със строгите им правила.

Това разстройство на личността включва дезадаптивни черти и поведения, включително перфекционизъм, който пречи на изпълнението на задачи, строго следване на морални или етични кодекси, натрупването на модели на поведение и прекомерна фиксация към списъци и правила.

Индивидите с обсесивно-компулсивното личностово разстройство изпитват силни чувства за това как трябва да извършват нещата и показват неумение за приспособяване, когато става дума за нарушаване на дадените правила. За хората с личностовото разстройство става въпрос за правила и подреденост. Те смятат, че съществува правилен начин за правене на нещата, като този установен ред трябва да се спазва дори за сметка на отношенията.

Според д-р Рего хората с обсесивно-компулсивно личностово разстройство могат да бъдат успешни в професионален план. Често техният перфекционизъм им помага да поддържат висок стандарт на работа. Въпреки това колегите им могат да открият, че е трудно да се работи или живее с тях, поради стила им на процедиране.

Хората с личностовото разстройство отделят прекалено много време и усилия да поддържат перфекционизма си за сметка на отвореността към опита, гъвкавостта и ефективността.

Лечението на обсесивно-компулсивното личностово разстройство може да включва комбинация от психотерапия, медикаменти и техники за пълноосъзнатост. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина могат да бъдат полезни, тъй като те понижат нивата на тревожност и помагат на страдащия да не се чувства толкова зает с незначителни неща.

Когнитивно-поведенческата терапия също може да се окаже ефективен начин за лечение на личностовото разстройство, тъй като тя е насочена към преодоляване на перфекционизма и ригидността в мисленето. Този вид терапия помага да се идентифицира причината за стрес, която кара страдащите да бъдат толкова фокусирани върху натрапливия стремеж към съвършенство.

Източник:

psycom.net



Още по темата:
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство Обсесии при хора с обсесивно-компулсивно разстройство
  • Какво е компулсивно поведение – част 1 Какво е компулсивно поведение – част 1
5.0/5 6 оценки

Коментари към Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 16:32
    Коментирайте "Разликата между обсесивно-компулсивно разстройство и обсесивно-компулсивно личностово разстройство"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Какво е компулсивно поведение – част 1
  • Какво представлява компулсивно разстройство в пазаруването
  • Натрапчиви мисли при някои психични разстройства
  • Обсесивно-компулсивно разстройство на взаимоотношенията
  • Дерматиломанията (чоплене на кожата) като форма на ОКР – причини и лечение
  • Как да познаем обсесивно-компулсивното разстройство
  • Как да помогнете на партньора си да се справи с обсесивно-компулсивното разстройство
  • До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
  • Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка
  • Най-разпространените митове за обсесивно-компулсивното разстройство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 198 дни, 16 часа и 49 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 275 дни, 18 часа и 7 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 4 часа и 33 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 43 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 17 часа и 24 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival