Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството

Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството

от 13 ное 2018г., обновено на 23 май 2019г.
Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Емоционалното пренебрегване по време на детството представлява съзнателното или несъзнателно игнориране на чувствата на децата от страна на родителите им. С други думи, майките и бащите не успяват да валидират и отговорят адекватно на емоционалните нужди на своите малчугани.

Практикуващият клиничен психолог и успешен автор д-р Джонис Уеб (Jonice Webb) често описва емоционалното пренебрегване като липса на събитие в живота на едно дете, защото то не е нещо, което родителят причинява на малчугана, а по-скоро пропуска да направи. Така че в същността си емоционалното пренебрегване е отсъствие на действие, а не извършване на погрешно такова.

Това превръща случаите на емоционално пренебрегване в детството толкова трудни за разпознаване. Когато родителите пропуснат да проявят разбиране и да отговорят на емоционалните нужди на сина или дъщеря си, децата порастват и се превръщат в объркани възрастни. Именно поради това е значително трудно да се идентифицират проблемните аспекти от възпитанието в по-късен етап от развитието на човек. Вече порасналите деца, изпитали емоционално пренебрегване, често недоумяват защо са толкова ядосани на родителите си, не са по-щастливи и изпитват такива трудности с грижата за самите себе си.

Остава им само да си задават въпроса отново и отново "Какво не е наред с мен?".

Продължавайте да четете, за да разберете дали причината за вашите проблеми не е емоционалното пренебрегване в пасивната си или активна форма.

Пасивно емоционално пренебрегване в детството

  • Вашите родители не успяват да забележат, че сте тъжни, разтревожени, наранени или ядосани. Това ви кара да мислите, че емоциите ви са маловажни и/или нежелани.
  • Родителите ви не ви изслушват, когато говорите с тях. Поведението на майка ви и/или баща ви създава впечатлението, че вашето мнение няма значение.
  • Родителите ви пропускат да ви попитат какви са вашите предпочитания и нужди. Това ви навежда на мисълта, че не трябва да имате желания и потребности.
  • Майка ви и/или баща ви не ви обръщат достатъчно внимание. Посланието, което получавате от техните действия, е, че не заслужавате тяхното внимание и сте напълно сами.
  • Родителите ви не ви предоставят достатъчно структура в ежедневието и не отделят време и усилия за възпитанието ви. Подобна липса на дисциплина ви превръща във възрастни, които са неорганизирани, некоректни и небрежни.

Последиците от пасивното емоционални пренебрегване в детските години

  • Първата ви реакция е да блокирате емоциите си, тъй като не сте сигурни какво точно трябва да чувствате в дадения момент.
  • Изпитвате трудности с осъзнаването на собствените си емоции и връзката ви с другите.
  • Не сте наясно със собствените си предпочитания и нужди.
  • Имате проблем с изразяването на позицията си.
  • Страдате от малоценност и имате нужда от чуждото одобрение.
  • Срещате трудности с грижата за себе си и/или самодисциплината.

Активно емоционално пренебрегване в детството

Вторият тип емоционално пренебрегване е активният. Тази вариация на родителско държание е много по-лесна за идентифициране и запомняне от самото дете, но е също толкова важна. Активната форма на емоционално пренебрегване включва съзнателното инвалидиране на чувствата на малчугана.

  • Вашите родители ви изпращат в стаята ви, защото сте разстроени или плачете. Тази тяхна реакция ви кара да мислите, че изразяването на емоциите ви се смята за недопустимо и обидно за останалите.
  • Майка ви и/или баща ви ви наричат "прекалено чувствителни" или ви обвиняват, че преигравате, когато покажете наяве какво изпитвате. Поведението на родителите ви създава впечатлението, че емоциите ви са неприемливи и прекомерно интензивни.
  • Родителите ви премазват вашите емоции с по-силни техни. Например изразяват раздразнение и гняв, когато покажете недоволство или тъга. Подобна държание от страна на майка ви и/или баща ви засилва схващането, че чувствата ви са несъществени, излишни и предизвикват негативна реакция в родителите ви.
  • Родителите ви унижават или наказват, когато изкарате на показ емоциите, които те не харесват. Това ви кара да мислите, че вашата естествена реакция спрямо преживяванията ви не е позволена.

Последиците от пасивното емоционално пренебрегване в детските години

  • Всички изброени по-горе резултати от пасивното емоционално пренебрегване.
  • Вие не само не разбирате чувствата си, но и ви е страх от тях. Емоциите ви изглеждат неправилни във вашите очи, така че се опитвате активно да ги потиснете или да ги скриете.
  • Когато все пак покажете някаква емоционална реакция, вие се самообвинявате. Силно вярвате, че изблиците на чувства ви превръщат в "слабак", нестабилна или прекалено драматична личност.
  • Емоциите на другите предизвикват тревожност или неудобство във вас самите.
  • Ежедневно изпитвате силно чувство на срам.

Ако родителите ви активно са потискали изразяването на емоции в семейната среда (активно емоционално пренебрегване), може да имате спомени за подобни случки. Но дори да не си спомняте как вашата майка и/или баща ви изпращат в стаята ви заради емоционалната ви реакция, пак вероятно ще ви е трудно да познаете неправилното държание от страна на родителите си.

Именно това превръща емоционалното пренебрегване в детството толкова опасно и вредно – вие не сте наясно кой точно аспект от поведението на родителите ви е неадекватно. Въпреки неясната и трудно разпознаваема същност на емоционалното пренебрегване, негативните последици за един човек са сериозни и трудно преодолими. Отрастването в среда, в която игнорирането и потискането на емоциите е практика, превръща децата в личности, изпитващи дълбок срам от собствените си чувства. Дори емоционалното пренебрегване да не изглежда като голяма грешка във възпитанието на родителите, последиците от него траят цял живот и могат да повлияят негативно върху отношенията с половинката, приятелите и колегите.

Редактор: Нора Маркова
Източник: psychcentral.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Раните от детството болят, дори когато пораснем… Раните от детството болят, дори когато пораснем…
  • Как се изгражда близост с бебето Как се изгражда близост с бебето
  • Хората с трудно детство имат 5 предимства пред другите – част 2 Хората с трудно детство имат 5 предимства пред другите – част 2
  • Хората с трудно детство имат 5 предимства пред другите – част 1 Хората с трудно детство имат 5 предимства пред другите – част 1
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
12.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ДОБРА КОМУНИКАТИВНОСТ 20 мл
13.80лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА ДОБРА КОМУНИКАТИВНОСТ 20 мл

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството
    www.framar.bg 
    на 22 January 2021 в 11:01
    Коментирайте "Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • 31 силни фотографии, които ще докоснат сърцето ви
  • 22 предмета от миналото, които ще разберат тези, израснали в съвсем различно време
  • Ръководство за млади родители – какво да правите и какво не с вашето бебе
  • Доколко сме "сърце" и доколко сме само "тяло"?
  • Най-докосващите думи за болката и любовта
  • Как изглеждат децата на 15 от най-красивите мъже в света
  • Изберете модел на несъзнателна рисунка и ние ще познаем емоционалното ви състояние
  • 11 илюстрации, които разкриват забавната страна на живота с много деца
  • Художник изобразява своите най-добри спомени от детството, а резултатът е силно прочувствен
  • 17 силни снимки, които предизвикват буря от емоции

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексът без емоционално обвързване изневяра ли е?

преди 519 дни, 20 часа и 4 мин.

Не мога да се справя с т.нар. „емоционално хранене“.

преди 813 дни, 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 5 дни, 2 часа и 32 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 11 дни, 12 часа и 48 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 11 дни, 13 часа и 38 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 15 дни, 17 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах