Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето

Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето

от 01 сеп 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

10-годишната Джасмин лежи в леглото си, щастлива, че около нея няма никой. Прошепва „Може и да се случи някога“, докато съживява за пореден път в съзнанието си една своя фантазия – как на входната врата се звъни, баща й отваря и вижда насреща си мъж и жена. Те му обясняват, че в родилното е станала грешка и е била изпратена на грешното семейство. Двамата непознати се оказват истинските й родители и я взимат в дома си. Там се чувства обичана, разбрана и обгрижена.

Джасмин все още не знае, но това е само началото на нейната борба. През следващите 20 години тя няма да спре да мечтае за други родители. И няма да спре да изпитва вина за това.

>>> 6 урока по емоционална интелигентност или как да се владеете в критични ситуации

Самотна сред приятели и играчки

Майка й и баща й всъщност са добри хора. Работят здраво и осигуряват добър живот на Джасмин. Има дрехи и играчки. Ходи на училище всеки ден, а следобед си пише домашните. Има приятели в училище, тренира футбол. Определено не е нещастно дете.

Въпреки това обаче, тя е самотна. Знае, че родителите й я обичат, но се чувства самотна. Дори за своите крехки десет години, тя го усеща.

Как би могло 10-годишно дете да го знае ли? Отговорът е едновременно простичък и много сложен. Емоционалната интелигентност на родителите й е толкова слаборазвита, че тя расте в среда на постоянно емоционално пренебрегване от тяхна страна.

Емоционална интелигентност: Способността да се идентифицират, оценят и управляват собствените емоции и емоциите на другите.

Емоционално пренебрегване в детството: Родителят не успява да отговори на емоционалните нужди на детето.

три емотикони на червен фон, със стрелка

Какво причиняват родителите, които нямат добре развита емоционална интелигентност, на децата си?

Когато детето е отгледано от родители без добре развита емоционална интелигентност, то страда и има основателни причини за това.

Не разбира как се чувства и не съумява да го покаже на околните

Родителите не могат да разпознаят собствените си емоции, което означава, че не могат да говорят за тях или за емоциите на децата си.

Пример 1: Вместо да каже „Изглеждаш разстроена, миличка. Случило ли се е нещо в училище?“, родителят разсеяно пита: „Как беше в училище?“

Пример 2: Ако бабата почине, семейството се държи хладнокръвно по време на погребението, сякаш не се е случило кой знае какво.

Пример 3: С наближаването на бала на детето, родителите или не говорят за него, вярвайки, че така оказват подкрепа, или го дразнят непрекъснато, без да забележат или да отчетат факта, че то е много развълнувано и притеснено.

Резултатът: Детето не се научава как да разпознава своите собствени емоции. То не разбира, че чувствата му са истински и имат значение. Не знае как да ги регулира, обсъжда и изразява.

Не може да управлява чувствата си

Родителите не успяват да регулират и контролират емоциите си, съответно не могат да дадат пример на детето си как да го прави.

Пример: Ако детето е нарекло учителя си „идиот“, родителите не питат какво се е случило и какво го е провокирало. Не обясняват как би могло да реагира, без да бъде грубо и неуважително, или пък му казват, че вероятно учителят си го е заслужил по някакъв начин.

Резултатът: Малчуганът не се научава как да реагира в трудни ситуации, без емоциите му да излязат извън контрол.

Не познава истинското си Аз

Родителите не разпознават чувствата си и чрез думите и поведението си изпращат много грешни послания за самото дете и за света, който го заобикаля.

Пример 1: Родителите обвиняват отрочето си в лентяйство, без да забележат, че неговата тревожност е това, което го спира да предприеме дадено действие.

Пример 2: Братята и сестрите наричат детето ревльо и му внушават, че е слабо, задето плаче с дни за любимото си коте, което е било прегазено от кола на улицата.

Резултатът: Детето пораства с внушението и вътрешните гласове, които постоянно му повтарят: „Мързелив си“, „Слаб си“ и т.н. Когато порасне, то се превръща в измъчен и объркан зрял човек, който е напълно откъснат от истинското си, емоционално Аз. Той вижда себе си през очите на хората, които не са го познавали такъв, какъвто е. Трудно се справя в напрегнати и конфликтни ситуации. Този човек е жертва на емоционално пренебрегване, което е преживял в детството.

Късно ли е за Джасмин? За теб? Какво ще стане с хора като нея, които са израснали без някой да обърне внимание на чувствата им? За щастие, никога не е късно.

жена с дълга коса и карирана риза, седнала в гора

Какво можете да направите, ако сте израснали в семейство, в което чувствата не се обсъждат?

Научете колкото е възможно повече за емоциите. Организирайте си собствен образователен курс. Обърнете внимание на начина, по който се чувствате, кога изпитвате точно определени емоции и защо.

Наблюдавайте как другите хора изразяват себе си и опитайте да приложите видяното върху себе си.

Помислете няма ли човек от вашето обкръжение, който би могъл да ви научи да разпознавате и регулирате чувствата си – съпруг/ а, брат или сестра, близък приятел? Упражнявайте се да ги описвате с думи на ваш доверен човек.

Когато гласът от детството отново започне да ви напътства, не оставайте безучастни. Заглушете го и го заменете с вашия собствен. Той ви познава най-добре, разбира ви и знае как се чувствате – нещо, което никога не сте получавали от родителите си като дете. Кажете си „Не съм мързелив. Тревожен съм и се опитвам да направя всичко, което е по силите ми, за да се преборя с тревожността си. Емоциите ми ме правят по-силен.“

Порасналата вече Джасмин трябва да спре да живее с фантазията си, че някой ще дойде и изведнъж кошмарът ще свърши. Истината е, че само тя е способна да промени живота си. Ако положи усилия, ще забележи, че й липсват жизненоважни умения, които не е придобила през детските си години. Ще осъзнае, че изпитва емоции, ще се научи да ги оценява, да се вслушва в тях, да ги управлява и да ги изразява с думи. Едва тогава ще заглуши гласа на родителите си, който не я е оставял на мира години наред. Глас на хора, които не познават чувствата и не могат да говорят за тях.

Джасмин ще разбере коя е в действителност и ще има смелостта да бъде себе си.

Източник:

Raised by Parents With Low Emotional Intelligence: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/childhood-emotional-neglect/202208/raised-parents-low-emotional-intelligence

Още по темата:
  • Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
  • Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
  • Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Какви са симптомите й в зряла възраст Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Какви са симптомите й в зряла възраст
  • Емоционално дистанцирани родители: 7 последици за детето — Част 1 Емоционално дистанцирани родители: 7 последици за детето — Част 1
5.0/5 2 оценки

Коментари към Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:31
    Коментирайте "Как се отразява ниската емоционална интелигентност на родителите върху живота на детето"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Практически примери за силно развита емоционална интелигентност
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Даниъл Голман и неговата теория за емоционалната интелигентност
  • Емоционалният мазохизъм и проявленията му в ежедневието ни
  • 5 упражнения за подобряване на вашата емоционална интелигентност
  • Социално и емоционално развитие на 16-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 13-годишните тийнейджъри
  • Социално и емоционално развитие на 15-годишните тийнейджъри
  • Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
  • Социално и емоционално развитие на 14-годишните тийнейджъри
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Не мога да се справя с т.нар. „емоционално хранене“.

преди 2390 дни, 9 часа и 19 мин.

Смятате ли, че имате висока емоционална интелигентност?

преди 3404 дни, 3 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 8 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 23 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 23 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Насилието над децата увеличава риска от ранна смърт в зряла възраст Насилието над децата увеличава риска от ранна смърт в зряла възраст

Насилието над децата увеличава риска от ранна смърт в зряла възраст

от 06 март 2024г. Прочети повече
Събития от есенната Седмица на емоционалната интелигентност 2019 Събития от есенната Седмица на емоционалната интелигентност 2019

Събития от есенната Седмица на емоционалната интелигентност 2019

от 17 сеп 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival