Актуална ли е все още психоанализата
Много съвременни специалисти в областта на психичното здраве гледат на психоанализата със скептицизъм, не са малко и тези, които обсъждат с насмешка теориите на Зигмунд Фройд. И въпреки че психоаналитичният подход все още има своите поддръжници, актуалността на психоанализата в съвременния свят вече е поставена под въпрос.
Няколко научни доклада говорят за общ спад в използването на традиционната психоанализа. В такъв, публикуван от Американската психоаналитична асоциация, се установява, че психологическите отдели в университетите обикновено третират психоанализата като исторически артефакт, а дисциплини като изкуства, литература, история и други хуманитарни науки, са по-склонни да преподават психоанализата като текуща и релевантна тема. Интересна статия от 2007 г. в "Ню Йорк Таймс" също отбелязва спада в популярността на психоанализата.
Подкрепа и критика на психоаналитичните методи
Част от причините, поради които мнозина са толкова скептични към психоанализата днес, са, че доказателствата, подкрепящи нейната ефективност, са сравнително слаби. Някои проучвания за ефективността на психоанализата обаче показват ограничена подкрепа за тези терапевтични техники. Мета анализ установява, че психоанализата може да бъде толкова ефективна, колкото и други подходи към терапията. Други проучвания пък предполагат, че тя може да бъде най-ефективна при лечението на депресия, наркотична зависимост и паническо разстройство.
>>> Какво представлява психоанализата
Друг въпрос, който е важен за третирането на пациентите, е, че психоанализата определено е дългосрочна терапия. В наше време хората се нуждаят от бързи резултати и подходи, даващи осезаемо подобрение буквално за дни, седмици или месеци, докато психоаналитичният подход предполага, че терапевтичния процес ще продължи години. |
Сюзън Краус Уитбърн е психолог и обобщава изключително точно проблема, според нея психоанализата в класическия си вариант, с традиционните похвати и терапия не е достатъчно високоефективно средство за повлияване на повечето психични разстройства в кратък срок. Но въпреки това не е нито разумно, нито възможно да се отхвърли приноса на Фройд за развитието на науката и терапията.
Психоанализа – тогава и сега
Много от идеите на Фройд са отпаднали от съвременната психология, но това със сигурност не означава, че работата му е безсмислена. Подходът му към терапията - предположението, че психичното заболяване може да се лекува чрез разговори за проблемите и че това може да донесе облекчение е революционна концепция за своето време, благодарение, на която в наши дни се провежда адекватно лечение на хората с психично страдание.
Изследванията подкрепят някои от идеите на Фройд: "Много от оригиналните наблюдения на Фройд, например повсеместното влияние на несъзнателните процеси, намират потвърждение в лабораторните изследвания.", обяснява Питър Фонги в статия, озаглавена "Психоанализата днес", публикувана в изданието „Световната психиатрия“ . |
Важно е и да отбележим, че Зигмунд Фройд е продукт на своето време. Той се е прославил със смелостта на теориите си (смятани за особено шокиращи по време на викторианския период), неговият поглед към света е оцветен от времето, в което той е живял. Каква ли би била психоанализата днес, ако Фройд беше жив?
"Ако Фройд беше жив днес", пише Фонги, "би се заинтересувал от новите познания за функционирането на мозъка, като например как нервните мрежи се развиват в зависимост от качеството на ранните взаимоотношения, местоположението на специфични компетенции с функционални сканирания, откритията на молекулярната генетика и поведенческа геномика.“
Важен момент, който трябва да се отбележи, обяснява Краус Уитбърн, е, че докато психоанализата може да е в упадък, това не означава, че психодинамичната перспектива е мъртва. "Психолозите днес говорят за психодинамичната, а не психоаналитичната перспектива.", пише тя. "Тази перспектива се отнася до динамичните сили в нашите личности, чиито движения стоят в основата на нашето наблюдавано поведение."
"Психоанализата е много по-тесен термин, позоваващ се на фройдистката представа, че за да разберем и да се отнасяме адекватно към необичайното поведение, трябва работим през нашите несъзнателни конфликти".
>>> Какво представлява психоаналитичната терапия
Класическата психоанализа може и да не е на върха на вълната, но психодинамичната перспектива е нейният популярен наследник, който можем да наблюдаваме навсякъде.
Психоанализата в бъдеще
Какво всъщност може да гарантира мястото на психоанализата в развиващата се наука за човешката психика? Според Фонги трябва да се проучат по-задълбочено емпиричните изследвания и лечението, основано на доказателства. Фонги предлага подобрени методи за събиране на данни, разглеждане на други възможни обяснения за поведение и активно сътрудничество с множество специалисти по психично здраве, които могат да подобрят легитимността и уместността на психоаналитичните методи.
Ясно е, че следата на Фройд е съвсем осезаема и в наши дни. Терапевтичните беседи са особено свързани с психоанализата, но са се влели и в другите подходи за лечение, включително терапията, ориентирана към клиента и груповата терапия. Психоанализата може да не е в силата си, както през 1910 г., но теориите на Фройд имат трайно влияние както върху популярната култура, така и върху психологията.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
НЕКА ТИ РАЗКАЖА - ЛУКСОЗНО ИЗДАНИЕ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ГОРЧИВО СЛАДКО - СЮЗАН КЕЙН - СИЕЛА
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 2 / 2011
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
НАУКАТА ДА БЪДЕШ ВЕЛИК - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Лечение със сертралин
- Едипов комплекс – теория, същност и признаци
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- Развитие на детската психика според Фройд
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
Коментари към Актуална ли е все още психоанализата